Blog IT, Blog Marketing

10 twórców języków programowania, których trzeba znać (część II)

10 twórców języków programowania, których trzeba znać (część II)

TeamQuest 16.09.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • skąd się biorą języki programowania?
  • kto stoi za powstaniem najpopularniejszych technologii?
  • jakim pionierom zawdzięczamy obecny kształt świata IT?

Każda technologia, framework czy biblioteka, z których każdego dnia korzystają miliony developerów na całym świecie to efekt pracy prawdziwych pasjonatów kodu, którzy stworzone przez siebie narzędzia nierzadko doskonalą przez całe życie. Kim są twórcy języków programowania? Oto 5 kolejnych wybitnych postaci.

Dennis Ritchie – C

Ten amerykański informatyk urodził się w 1941 roku a zmarł w 2011. Początkowo był współtwórcą języka programowania B, opracowanego w Bell Labs w 1969 roku, a następnie na jego podstawie wspólnie z Kenem Thompsonem i Braniem Kernighanem opracował język C. Bez tej technologii z pewnością nie byłoby świata IT, jaki współcześnie znamy. C nie tylko jest używany do dzisiaj, ale jego składania stała się podstawą dla kolejnych języków, m.in. Java, C++. Ritchie był również jednym z twórców systemu operacyjnego Unix. Za swoje wybitne osiągnięcia został uhonorowany w 1983 roku nagrodą Turinga.

Guido van Rossum – Python

Programista ten z pochodzenia jest Holendrem i urodził się w 1956 roku. Jego największym osiągnięciem jest stworzenie języka programowania Python. Jakie były okoliczności powstania tej jednej z najpopularniejszych technologii? Otóż, jak twierdzi sam autor, jest to efekt poszukiwania w 1989 roku hobbystycznego projektu programistycznego, który zająłby tygodnie przed świętami. Temu, z założenia służącemu rozrywce zajęciu, poświęcił kolejne 10 lat. Van Rossum pracował w różnych ośrodkach badawczych, w tym w holenderskim National Research Institute for Mathematics and Computer Science. Od 1995 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. W grudniu 2005 został pracownikiem Google. Od stycznia 2013 roku związał się z firmą Dropbox.

Bjarne Stroustrup – C++

Duński informatyk, który urodził się w 1950 roku. W świecie IT zasłynął przede wszystkim jako twórca języka C++. Stroustrup na bazie języka C postanowił stworzyć technologię, która zawierałaby wszystko, czego brakowało w pierwowzorze, jak choćby możliwość programowania obiektowego. W rezultacie powstał język, który pozwalał pisać programy w zupełnie nowy sposób. C++ stał się również inspiracją do powstania wielu innych technologii. Stroustrup do 2002 roku pracował w Laboratorium Badań Programistycznych znanej amerykańskiej firmy AT&T. Obecnie pracuje na stanowisku Managing Directora w Morgan Stanley, w jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie.

Larry Wall – Perl

Inspiracja

Ten amerykański programista urodził się w 1954 roku. Najbardziej znany jest jako twórca języka skryptowego Perl. Technologia ta miała być głównie przeznaczona do pracy z danymi tekstowymi, obecnie stała się językiem ogólnego zastosowania. Jej pierwsza wersja powstała w 1987 roku a celem jej autora było stworzenie narzędzia, które pozwoliłoby mu rozwiązać programistyczny problem, z jakim nie mógł się uporać za pomocą znanych mu metod. Wall ma tytuł Benevolent Dictator for Life (BDFL – dobrotliwy, dożywotni dyktator) projektu Perl. BDFL to osoby posiadające duży autorytet w środowisku, które duży wkład w rozwój projektu. Jeśli uczestnicy projektu nie mogą osiągnąć konsensusu, decydujący głos posiada dyktator. W środowisku IT Wall zasłynął również z głoszenia trzech cnót programisty, jakimi według niego są: lenistwo, niecierpliwość i pycha.

Martin Odersky – Scala

Niemiecki informatyk, który urodził się w 1958 roku. Jest wykładowcą akademickim na École Polytechnique Fédérale de Lausanne specjalizującym się w analizie kodu i językach programowania. Zasłynął przede wszystkim jako twórca języka Scala. Był również jednym z projektantów typów generycznych w Javie. Przez ostatnie 10 lat pracował nad ujednoliceniem obiektowego i funkcjonalnego programowania w Scali. Obecnie nadzoruje rozwój tej technologii jako szef grupy programistów w EPFL i jako prezes firmy Typesafe.

Oczywiście nie sposób na tak krótkiej liście, będącej subiektywnym wyborem, zmieścić wszystkich twórców liczących się języków programowania. Kogo jeszcze umieścilibyście na niej?

Jeśli nie zapoznałeś/-aś się jeszcze z pierwszą częścią artykułu zapraszamy do jego lektury: 10 twórców języków programowania, których trzeba znać (część I).

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej