Blog IT, Blog Marketing

10 twórców języków programowania, których trzeba znać (część I)

10 twórców języków programowania, których trzeba znać (część I)

TeamQuest 12.09.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • skąd się biorą języki programowania?
  • kto stoi za powstaniem najpopularniejszych technologii?
  • jakim pionierom zawdzięczamy obecny kształt świata IT?

Kiedy zachwycamy się jakimś produktem, rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, że za każdym z nich stoi konkretny człowiek (a nierzadko cały sztab ludzi), który nie tylko odważył się myśleć sposób nieszablonowy, ale również swój innowacyjny pomysł wcielić w życie. To samo dotyczy języków programowania. Ich powstanie to zasługa genialnych umysłów, które odcisnęły swoje trwałe piętno w świecie IT. Oto twórcy najpopularniejszych języków programowani, których każdy pracujący na co dzień z nowymi technologiami, naszym zdaniem, powinien znać.

James Gosling – Java

Ten kanadyjski informatyk i programista urodził się 19 maja 1955 roku. Prace nad stworzeniem języka Java rozpoczął się już w 1991 roku. Jego pierwszą wersję nazwał Oak, jak głosi legenda, na cześć wielkiego dębu, który rósł naprzeciwko jego gabinetu. Sam projekt, w ramach którego powstał ten język, nosił kryptonim Green. Ostatecznie z powodu zastrzeżeń nazwy zgłoszonych przez Oak Technologies, Java swoją nazwę zawdzięcza pochodzącej z wyspy Jawa w Indonezji kawie. Mimo swojego wieku Gossling jest wciąż cenionym i rozchwytywanym programistą. Przez 26 lat był związany z Sun Microsystems, następnie pracował w Oracle Corporation i Google. Na swoim koncie ma również stworzenie implementacji Emacsa a także prace nad budową NeWS. Jego działalność została uhonorowana zaszczytnym przyjęciem do grona National Academy of Engineering.

Brendan Eich – JavaScript

Amerykański haker i programista urodzony w 1961 roku. Wniósł ogromny wkład w rozwój stron internetowych. W 1995 jako 34-letni pracownik firmy Netscape Communications opracowywał skryptowy język JavaScript. Strony www były wówczas znacznie mniej interaktywne niż dzisiaj. Pierwsza wersja języka, który miał rozwiązać ten problem, powstała w zaledwie 10 dni. Projekt łączył elementy kilku języków programowania. Sama nazwa była chwytem marketingowym. Firma Netscape w tamtym okresie współpracowała z Sun Microsystems. Postanowiono wykorzystać sukces rynkowy Javy poprzez zastosowanie modnego w tamtym czasie słowa w nazwie. Eich był również założycielem Mozilli oraz twórcą przeglądarki internetowej Brave. Niechlubną sławą okrył się po homofonicznych wypowiedziach, w wyniku czego w 2014 roku ustąpił ze stanowiska CEO Mozilli.

Anders Hejlsberg – C#

Inspiracja

Duński inżynier oprogramowania, który urodził się w 1960 roku. Brał udział w tworzeniu wielu popularnych języków i narzędzi programistycznych, m.in. Type Script, Delphi, czy .NET. Za jego największe osiągnięcie uważa się jednak opracowania języka C#. Od 1996 roku programista ten związany jest z Microsoft. Co ciekawe, gigant z Redmont zaproponował Hejlsbergowi milion dolarów za zrezygnowania z jego ówczesnego miejsca pracy – firmy Bortland, którą współtworzył przez wiele lat.

Rasmus Lerdorf – PHP

Duńsko- grenlandzki programista urodzony w 1968 roku. Jest szeroko znany jako autor dwóch pierwszych wersji języka skryptowego PHP, z których najwcześniejsza miała swoją premierę w 1995 roku. Brał ponadto aktywny udział w tworzeniu kolejnych wersji tej technologii. Przyczynił się także do powstania wielu innych open source’owych projektów. Przez 7 lat był związany z Yahoo!, gdzie rozwijał architekturę infrastruktury. Z kolei od 2010 pracuje w firmie WePay. Lerdorf kierował również takimi startupami jak Etsy i Room77. Magazyn MIT Technology Review umieścił go na liście 100 najlepszych innowatorów na świecie poniżej 35 roku życia.

Yukihiro „Matz” Matsumoto – Ruby

Ten programista wolnego oprogramowania urodził się w 1965 roku w Japonii. Do jego największych osiągnięć należy stworzenie w 1995 roku języka Ruby, który swoją popularność zaczął zdobywać po 2003 roku za sprawą opracowanego przez Davida Heinemeiera Hanssona frameworka Ruby on Rails. Matsumoto dokłada starań, aby stworzona przez niego technologia była stale rozwijana. Jej ostatnia wersja wyszła w marcu 2018 roku. Jej największe zalety trafnie oddają słowa Hanssona: „Ruby jest przede wszystkim językiem do pisania pięknego kodu, który czyni programistów szczęśliwymi. Biorąc to pod uwagę, Rails jest próbą połączenia piękna i produktywności Ruby do tworzenia aplikacji webowych”. Ten nacisk na estetykę stał się jednym z powodów wytworzenia się mody na programowanie w tym języku.

W kolejnym wpisie przyjrzymy się pięciu kolejnym sylwetkom programistów, z których pracy dzisiejsi developerzy korzystają na co dzień: 10 twórców języków programowania, których trzeba znać (część II).

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej