Programista PHP jako szansa na rozwój kariery zawodowej06 października 2017

Programista

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Jakie są największe wady i zalety PHP
  • Obecna sytuacja na rynku PHP: rankingi, nowości, średnie stawi wynagrodzeniowe
  • Co obecnie proponuje TeamQuest PHP Developerom


Języki programowania rozwijają się i ulegają zmianom w szalonym tempie. Niektóre cieszą się większą, inne mniejszą popularnością. Javascript coraz częściej staje się liderem rankingów, programiści Java mają najwyższe wynagrodzenia, Ruby on Rails zdobywa coraz większą popularność, a co ze „starym dobrym” PHP? Czy Programiści PHP są i czy będą pożądani na ryku pracy tak samo jak specjaliści od innych popularnych języków? Dlaczego warto się uczyć tego języka? Jaka jest obecnie sytuacja w tych technologiach? I co aktualnie my w rekrutacjach IT możemy zaproponować twórcom Hypertext Preprocessor?

Wady i zaletyWady i zalety

PHP jak każdy inny język ma swoje wady i zalety. Na różnych forach programistycznych można spotkać się z opiniami, że: jest to świetny język do rozpoczęcia nauki programowania, nie wymaga dużo zasobów i sprzętu jak na przykład C# lub Java, ma sporo frameworków do wyboru i nie ma lepszego języka do tworzenia stron webowych. Do tego bardzo łatwo jest przejść z „pehapa” na inny język w razie jeśli zechce się wybrać inną drogę w IT. Ale nie obchodzi się również bez hejtu. Przede wszystkim jedna z największych zalet PHP tak zwany "niski próg wejścia" zdaniem specjalistów może być też postrzegana jako wada. Łatwo zaczać pisać w nim i wykonywać zlecenia niemal od razu na początku nauki. To częsty pogląd niektórych początkujących programistów. Konsekwencją tego jest niska jakość kodu i przekonanie wśród części społeczności IT, że nie jest to język przeznaczony do pracy nad dużymi projektami. Czy winna jest technologia czy człowiek? Odpowiedź wydaje się oczywista.

ZarobkiZarobki

Obecnie według rankingów 2016-2017 GitHub, Stack Overflow, TIOBE i RedMonk PHP stabilnie plasuje się w okolicach piątego miejsca. Średnie wynagrodzenie programisty PHP w Polsce wynosi około 5000-7000 zł brutto według badań portalu wynagrodzenia.pl. Raport płacowy Sedlak& Sedlak dla branży IT 2017 podaje stawkę dla Senior PHP Developera około 7700-11400 zł brutto. Oczywiście wszystko zależy od kilku parametrów: miasta, budżetu firmy, obowiązków na konkretnym stanowisku, doświadczenia kandydata i t.d. Wiadomo, że naprawdę doświadczony specjalista może zawsze ubiegać się o wyższe wynagrodzenie.

Ciągły rozwójCiągły rozwój

PHP nie stoi w miejscu, lecz ciągle się rozwija. Najnowsza wersja PHP 7 pretenduje do prawie idealnej - ponad dwukrotnie szybsza, bardziej wydajna i znacznie wygodniejsza. Te atuty mogą sprawić, że w najbliższej przyszłośći PHP stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla programistów i ich pracodawców. Co do ogólnie znanych frameworków, światową popularność zdobywa Lavarel. Wysoką pozycję zajmuje również Symfony, zwłaszcza na rynku polskim.

Potrzeby rynkuCo przyniesie przyszłość

Wróćmy do tematu zapotrzebowania na programistów PHP. Postanowiliśmy sprawdzić aktualne projekty rekrutacyjne, które obecnie prowadzimy, odpowiadając na zapotrzebowania naszych Klientów.

Obecnie prowadzimy co najmniej kilkanaście projektów rekrutacyjnych na różne stanowiska dla PHP Developerów, głównie na poziomach Mid (od 2 lat doświadczenia) dla Klientów z Warszawy, Krakowa i Wrocławia - software house i firm e-commerce. Mamy też oferty od firm działających w branży logistycznej. Najbardziej pożądany framework to Symphony, ale i Laravel, Zend i Yii. Oprócz znajomości PHP wśród wymagań najczęściej powtarzają się HTML, CSS i Javascript z frameworkami Angular, Jquery, Ajax, Node.js. Do tego wymagana jest znajomość relacyjnych baz dannych MySQL, PostgreSQ oraz systemu Linux.

Nie ma tak naprawdę wyraźnej konkurencji pomiędzy językami programowania. Jeden język jest przydatny bardziej do tworzenia aplikacji desktopowych, drugi do stron internetowych, trzeci do systemów wbudowanych lub aplikacji mobilnych itd.. Zapotrzebowanie na wszystkich specjalistów IT ma tendencję rosnącą i nic nie wskazuje na to, że będzie spadała. Czy każdy znajdzie odpowiednią ofertę? Wszystko wskazuje na to, że ofert pracy dla developerów, w tym specjalistów PHP jeszcze długo nie zabraknie.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Trening relokacyjny czyli szok kulturowy pod kontrolą

Jak utrzymać produktywność pracując z domu

Jak wykorzystać Snapchata w procesie rekrutacji?

Najnowsze komentarze

MiXen
2018-06-17 22:00:45
ekonomiczny-wojownik.pl
2018-06-05 03:22:27
Gacek Guciowski
2018-04-28 22:09:40
jasiek
2018-04-24 16:03:41
Magdalena Mbn
2018-04-23 11:01:45
Magdalena Mbn
2018-04-23 10:53:42
LukeSEOker
2018-04-10 11:03:08
PiotrG
2018-03-13 06:26:01
Lukasz Usarz
2018-03-12 13:59:54
Amanda Sadkowicz
2018-02-16 08:14:52
Może zainteresuje Cię również: