Blog IT, Blog Marketing

Języki programowania i języki obce – co mają ze sobą wspólnego?

Języki programowania i języki obce – co mają ze sobą wspólnego?

TeamQuest 08.07.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie cechy wspólne mają języki obce i języki programowania?
  • co łączy naukę jednych i drugich?

Programowanie szturmem wchodzi do szkół. Wszyscy mają świadomość, jak ważny jest rozwój cyfrowych kompetencji już od najmłodszych lat. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo znajomość przynajmniej jednego języka programowania będzie tak samo potrzebną umiejętnością jak dziś znajomość angielskiego. To jednak nie jedyne podobieństwo, jakie łączy języki obce z Java, PHP czy Ruby on Rails. Co jeszcze mają ze sobą wspólnego?

Narzędzie komunikacji

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że komputer od dawna porównywano do ludzkiego mózgu, zwłaszcza do jego analitycznej części przetwarzającej dane. Języki programowania to z kolei nic innego jak specjalnie opracowany ciąg symboli i znaków, które razem tworzą program komputerowy. Podobnie jak język ludzki ma swoje reguły i logikę komponowania poleceń. Przede wszystkim jednak, język programowania służy temu samemu celowi, co mowa naturalna – komunikacji. Pierwszy z inteligentnymi urządzeniami, drugi z człowiekiem.

Nauka na pamięć

Nauka na pamięć

Tym co łączy naukę programowania i języków obcych jest konieczność uczenia się wielu kwestii pamięć. Nikt chyba nie ma wątpliwości jak nieocenione jest zapamiętywanie całych zdań czy wyrażeń w procesie przyswajania sobie języków obcych. Często zostają one w głowie na całe lata i znajdują się pod ręką zawsze, kiedy tego potrzebujemy. Choć programowanie w ogromnej mierze opiera się na umiejętności logicznego myślenia, nie wszystko da się tu wydedukować. Aby sprawnie poruszać się w świecie kodu, musimy dobrze znać pewne struktury. Czasem przyswajamy je niezamierzenie, w trakcie wykonywanych systematycznie ćwiczeń. Niemniej jednak jest to nauka na pamięć.

Zorientowanie na cel

Nikt nie podejmuje nauki języka obcego tylko po to, aby poznać losowo wybrane słowa czy frazy. Zawsze towarzyszy temu jakiś konkretny cel, np. możliwość swobodnego porozumiewania się z obcokrajowcami, poczucie komfortu podczas podróżowania po świecie lub czytanie książek zagranicznych autorów w oryginale. Podobnie nauka kodowania zawsze służy „czemuś”. Znalezienie nowej pracy, wysokie zarobki czy stworzenie własnej aplikacji to tylko niektóre cele, które, mimo nieuchronnie pojawiających się trudności, dają motywację do kontynuowania nauki.

Nauka nigdy się nie kończy

Nauka

W każdym języku naturalnym wciąż pojawiają się nowe słowa, inne natomiast stają się przestarzałe. Brak dostosowywania się do tych zmian może powodować problemy z porozumiewaniem i sprawić, że będziemy brzmieć nienaturalnie lub wręcz komicznie. Każdy język programowania, choć jest sztucznych tworem, „żyje” podobnie jak język naturalny. Wciąż pojawiają się nowe framework i rozwiązania, które usprawniają proces porozumiewania się z maszyną. Aby zatem swobodnie posługiwać się danych językiem, zarówno obcym jak i programowania, najlepiej używać ich na co dzień i być na bieżąco ze zmieniającymi się nieustannie trendami.

Podobieństw między ludzkim językiem a językami programowania jest znacznie więcej. Wśród nich znajdują się m.in. posiadanie semantyki, konieczność stosowania znaków przestankowych i odróżnianie dużych liter od małych. Najważniejszą różnicą jest jednak to, że w przeciwieństwie do języków obcych, JavaScript, Python i C++ to technologie, które nie znają geograficznych granic.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej