Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie dokumenty należy przygotować chcąc odejść z pracy?
- kiedy powiadomić pracodawcę?
- jak odejść „z klasą”?
Uprzywilejowana sytuacja specjalistów IT na rynku pracy sprawia, że wskaźnik rotacji w branży technologicznej należy do jednych z najwyższych. Powodów, dla których programiści, administratorzy i specjaliści ds. bezpieczeństwa przechodzą z firmy do firmy jest wiele. Lepsze warunki finansowe, możliwość pracy z nowszymi technologiami czy decyzja o założeniu działalności gospodarczej i praca na własny rachunek – to tylko niektóre z nich. O czym warto pamiętać, jeśli chcemy zwolnić się z pracy szybko i bezproblemowo. Oto krótki przewodnik.
Od czego zacząć?
Decydując się na zmianę pracy trzeba mieć jasność, jaki rodzaj umowy łączy nas z obecnym pracodawcą. Od tego bowiem zależy, jak wygląda nasz okres wypowiedzenia i kiedy będziemy mogli być dostępni dla nowego pracodawcy. Jakie formy umów wchodzą w grę?
- Na czas nieokreślony – długość wypowiedzenia zależy od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi 2 tygodnie przy zatrudnieniu krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc w przypadku zatrudnienia dłuższego niż pół roku i 3 miesiące dla osób pracującej w firmie co najmniej 3 lata;
- Na czas określony – okres wypowiedzenia wygląda podobnie jak w przypadku umowy na czas nieokreślony;
- Na okres próbny – okres wypowiedzenia zależy od czasu, na jaki została zawarta umowa: 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień w przypadku okresu próbnego dłuższego niż 2 tygodnie oraz 2 tygodnie dla osób, które zawarły umowę na 3 miesiące;
- Umowa na zlecenie czy dzieło – okres wypowiedzenia określany dokładnie przez pracodawcę.
Długość okresu wypowiedzenia można skrócić dzięki porozumieniu stron z pracodawcą – wtedy ustalamy okres dogodny dla obydwu stron.
Szefie, odchodzę
Kodeks pracy nie przewiduje jakiejś szczególnej formy dla dokonania wypowiedzenia. To oznacza, że złożenie go w formie ustnej jest skuteczne i ważne. Mimo to przyjęło się, aby zamiar odejścia przedstawiać na piśmie. To najpewniejsza i najbezpieczniejsza opcja. Kiedy poinformować szefa o swoich planach? Wszystko zależy od relacji, jakie panują w pracy. Jeśli są dobre, warto dać pracodawcy jak najwcześniej możliwość oswojenia się z myślą o utracie pracownika i konieczności poszukania zastępstwa. Jeżeli jednak to właśnie przełożony jest powodem naszej rezygnacji, to lepiej nie informować go wcześniej, niż w momencie złożenia wypowiedzenia. Warto również pamiętać, że to szef powinien być pierwszą osobą, która dowie się o tym, że zmieniamy pracę. Nikt chyba nie chciałby, aby informacja ta wypłynęła od jednego z naszych współpracowników, któremu w zaufaniu powiedzieliśmy o swoich planach.
Jeśli zmieniać pracę, to z klasą
Choć pokusa „wygarnięcia” szefowi w ostatnim dniu pracy może być duża, zawsze warto odchodzić z pracy w możliwie kulturalny sposób i nie palić za sobą mostów. Nie żyjemy na bezludnej wyspie i nigdy nie wiadomo, w jaki sposób potoczy się nasze życie. Być może nowy szef będzie chciał zadzwonić do byłego pracodawcy z prośbą o referencje. A może nowa praca okaże się nieodpowiednia i będziemy chcieli wrócić do starej. Jeśli spalimy za sobą mosty, powrót będzie niemożliwy. Dlatego zadbajmy o uporządkowanie swojego miejsca pracy i przekazanie zastępującym nas osobom swoich obowiązków. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, aby pracować do samego końca tak, by pracodawca nie mógł nam zarzucić, że zaczęliśmy ignorować firmowe zadania.
Każdy specjalista IT z pewnością niejednokrotnie w swojej karierze stanie przed dylematem, jak najprościej i najszybciej rozstać się z obecnym szefem. Prawdą jest, że odchodzić z pracy również trzeba umieć. Tylko, jeśli zadbamy o to, aby zrobić to rozważnie zostaniemy zapamiętani jako dojrzali i odpowiedzialni pracownicy.