Blog IT, Blog Marketing

Język angielski w pracy programisty – dlaczego jest niezbędny?

Język angielski w pracy programisty – dlaczego jest niezbędny?

TeamQuest 13.08.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • czy do programowania potrzebna jest znajomość angielskiego?
  • do czego język ten potrzebny jest developerom?

Koderzy to w przeważającej większości przypadków analityczne umysły. Znajomość języków programowania nie zawsze idzie w parze ze zdolnościami lingwistycznymi. Ci, którym wkuwanie słówek, zwrotów i zasad gramatyki w obcym języku przychodzi z trudem, zadają sobie pytanie, czy znajomość angielskiego rzeczywiście jest im niezbędna. W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać te wątpliwości. Oto powody, dla których język Szekspira to w pracy programisty absolutna podstawa.

Usprawnienie codziennej pracy

Ułatwianie osiągania celów

Angielski to uniwersalny język w świecie IT. Z jego składni i zasobów słownictwa czerpie bardzo wiele języków programowania. O ile w przypadku średniej klasy kodera, który realizuje projekty jedynie dla rodzimych klientów brak znajomości angielskiego może nie być przeszkodą, od profesjonalnego programisty wymaga się, aby nazwy zmiennych, klas, interfejsów i funkcji były podawane w tym języku. To samo dotyczy komentarzy. Trudno wyobrazić sobie nieznającego polsko-angielskiej stricte programistycznej terminologii developera, który musi wprowadzić zmiany w „anglojęzycznym” kodzie. Nie trzeba dodawać, w jak dużym stopniu spowalnia to jego pracę.

Dostęp do anglojęzycznych źródeł wiedzy

Brak znajomości angielskiego bardzo ogranicza również koderom dostęp do wiedzy, utrudnia rozwój programistycznych umiejętności i bycie na bieżąco z branżowymi nowinkami. Większość dokumentacji jest bowiem wykonywana i udostępniana właśnie w tym języku. To w anglojęzycznym Internecie w pierwszej kolejności ukazują się wszelkie technologiczne newsy oraz najbardziej wiarygodne informacje na tematy związane z IT. Trudno znaleźć dziś developera, który nigdy nie szukał pomocy w rozwiązaniu programistycznych problemów na Stackoverflow.com i nie korzystał z GitHub.com. Bez umiejętności posługiwania się angielskim czerpanie z tych kopalni wiedzy byłoby niemożliwe.

Większe możliwości rozwoju zawodowego

Rozwój

Nieznajomość angielskiego stawia również pod znakiem zapytania rozwój kariery programisty. Wśród pracodawców IT coraz więcej jest zagranicznych korporacji, w których nierzadko bezpośrednim przełożonym jest obcokrajowiec. Nie sposób myśleć o pracy w międzynarodowym zespole posługując się jedynie ojczystym językiem. Nawet jeżeli taki programista zostanie zatrudniony, znacznie osłabia to jego pozycję w negocjacjach wysokości wynagrodzenia. Biegła znajomość angielskiego zwykle wymagana jest również w polskich firmach, które coraz częściej wytwarzają produkty na światowe rynki. Programista będący częścią takiego zespołu, musi liczyć się z koniecznością kontaktowania się z przedstawicielami zagranicznych klientów.

Choć teoretycznie do programowania znajomość angielskiego nie jest potrzebna, w praktyce jest ona niezbędna, jeśli developer chce odnieść sukces zawodowy. Nic dziwnego, że język ten określany jest najbardziej uniwersalnym językiem programowania.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej