TeamQuest Blog

Jak zostać iOS developerem?

Jak zostać iOS developerem?

TeamQuest 16.08.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • co musi umieć iOS developer?
  • jakich kompetncji szukają pracodawcy?
  • jak stać się atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy?

Rynek aplikacji mobilnych rozwija się niezwykle dynamicznie. Nic dziwnego. Na świecie jest już obecnie ponad pięć razy więcej urządzeń mobilnych niż stacjonarnych, z kolei co czwarty użytkownik sieci korzysta wyłącznie z przenośnego sprzętu. Jak przepowiadają eksperci, branża ta dopiero nabiera rozmachu. Programiści iOS należą do najbardziej pożądanych specjalności na rynku pracy IT. Co zrobić, aby stać się jednym z nich?

Ucz się Objective-C

Język ten to wersja języka C rozszerzona o koncept programowania obiektowego. Przed wprowadzeniem Swift technologia ta była wykorzystywana do tworzenia oprogramowania i aplikacji na systemy Apple. W tym czasie powstało mnóstwo aplikacji mobilnych, oprogramowania OS X, a zwłaszcza frameworków i bibliotek. W App Store wciąż przeważającą większość stanowią aplikacje napisane w Objective-C. Znajomości tego języka nadal wymaga większość firm zatrudniających programistów iOS.

Przyszłość to Swift

Od czasu swojego wydania w 2014 roku Swift odgrywa coraz bardziej dominującą rolę w aplikacjach Apple. Jest on dużo bardziej przyswajalny, ma bardziej estetyczną składnie i mniej zawiłą gramatykę niż Objective-C. Tego drugiego nie wyparł jednak jeszcze całkowicie. Technologia ta z całą pewnością będzie aktualizowana i rozwijana jeszcze bardzo długo. Idealnym rozwiązaniem jest znajomość zarówno Objective-C jak i Swift.

Rozwijaj umiejętności z zakresu UX/UI design

Rozwój umiejętności

Aby aplikacja zyskała popularność, musi być użyteczna, posiadać przyciągający uwagę design, a korzystanie z niej powinno być jak najbardziej intuicyjne. Innymi słowy doświadczenia użytkownika (UX) oraz inteface’u (UI) muszą być spójne. Zadaniem mobile developera jest tak zaprojektować aplikację, aby spełniała te kryteria, dlatego pracodawcy poszukują kandydatów, którzy nie tylko są biegli w programowaniu, ale również mają rozwinięte kompetencje z zakresu projektowania UX/UI.

Bądź częścią społeczności

GitHub to jedna z największych społeczności koderów online. Trudno znaleźć programistę, który by z niego nie korzystał a to powinno stanowić wystarczającą rekomendacją. Użytkownicy GitHub nie tylko mogą pomóc w testowaniu aplikacji, ale również będą nieocenieni w sytuacji, kiedy utkniesz na programistycznym problemie.

Praktyka czyni mistrza

Praktyka czyni mistrza

Nawet najlepsza znajomość teorii nie zastąpi praktyki, dlatego kluczowe jest, aby kodować jak najwięcej. Twórz więc własne aplikacje i umieszczaj je w App Store. Nie ma lepszego sposobu, aby poznać wszystko to, co programista iOS powinien wiedzieć o projektowaniu aplikacji i późniejszym utrzymywaniu ich.

Silna pozycja Apple na rynku smartfonów sprawia, że umiejętność tworzenia aplikacji na jej sprzęty jest bardzo pożądana i opłacalna. Nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się w najbliższym czasie odwrócić. Dlatego iOS developer jest niewątpliwie jednym z atrakcyjnych i perspektywicznych zawodów, którym warto się zainteresować.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej