W branży IT istnieje wiele stanowisk, których specyfika pracy bardzo się od siebie różnią. Również wykorzystywane narzędzia to specjalne technologie, jednak zdarza się, że programiści i administratorzy sieci informatycznych współpracują ze sobą w jednym projekcie. W dzisiejszym artykule dowiesz się, na czym polega różnica pomiędzy tymi zawodami.
Kim jest programista?
Programista IT to zawód, który w głównej mierze polega na tworzeniu różnego rodzaju oprogramowania z wykorzystaniem konkretnych języków programowania. Jako, że programiści specjalizują się najczęściej w jednym z nich, do nazwy stanowiska dodawany jest najczęściej właśnie nazwa języka programowania np. programista Java.
Programista, inaczej zwany Developerem, odpowiada za realizację projektów wewnętrznych firmy lub podmiotów zewnętrznych. Do ich zadań należy również testowanie aplikacji oraz znajdowanie błędów w jej działaniu.
Kim jest administrator sieci informatycznej?
Administrator sieci informatycznej to osoba zarządzająca siecią komputerową w różnego rodzaju firmach i przedsiębiorstwach. Do jego głównych zadań należy wdrażanie usług sieciowych oraz konfiguracja serwerów i stacji roboczych. Administrator sieci informatycznej odpowiada również za przechowywanie plików z danymi, oraz plików aplikacji. Odpowiada także za bezpieczeństwo sieci, czy haseł używanych przez członków zespołu, a także dba o zapisywanie kopii bezpieczeństwa danych. Informuje również o możliwości wykorzystania nowych usług lub systemów oraz zasadności ich wykorzystania wewnątrz sieci.
Różnice pomiędzy programistą a administratorem
Specyfika pracy programisty i administratora sieci informatycznej jest niezaprzeczalnie różnorodna. Ci pierwsi dbają o realizację zleceń i wszystkich prac, natomiast administrator zapewnia stabilne funkcjonowanie środowiska informatycznego. Zarówno programista, jak i administrator to stanowiska przyszłościowe, a ofert pracy związanych z tym zawodem pojawia się coraz więcej za sprawą dynamicznego rozwoju branży IT.