Blog IT, Blog Marketing

Programista vs administrator - poznaj różnicę

Programista vs administrator - poznaj różnicę

TeamQuest 26.07.2018 r.

W branży IT istnieje wiele stanowisk, których specyfika pracy bardzo się od siebie różnią. Również wykorzystywane narzędzia to specjalne technologie, jednak zdarza się, że programiści i administratorzy sieci informatycznych współpracują ze sobą w jednym projekcie. W dzisiejszym artykule dowiesz się, na czym polega różnica pomiędzy tymi zawodami.

Kim jest programista?

Programista IT to zawód, który w głównej mierze polega na tworzeniu różnego rodzaju oprogramowania z wykorzystaniem konkretnych języków programowania. Jako, że programiści specjalizują się najczęściej w jednym z nich, do nazwy stanowiska dodawany jest najczęściej właśnie nazwa języka programowania np. programista Java.

Programista, inaczej zwany Developerem, odpowiada za realizację projektów wewnętrznych firmy lub podmiotów zewnętrznych. Do ich zadań należy również testowanie aplikacji oraz znajdowanie błędów w jej działaniu.

Kim jest administrator sieci informatycznej?

Administrator sieci informatycznej to osoba zarządzająca siecią komputerową w różnego rodzaju firmach i przedsiębiorstwach. Do jego głównych zadań należy wdrażanie usług sieciowych oraz konfiguracja serwerów i stacji roboczych. Administrator sieci informatycznej odpowiada również za przechowywanie plików z danymi, oraz plików aplikacji. Odpowiada także za bezpieczeństwo sieci, czy haseł używanych przez członków zespołu, a także dba o zapisywanie kopii bezpieczeństwa danych. Informuje również o możliwości wykorzystania nowych usług lub systemów oraz zasadności ich wykorzystania wewnątrz sieci.

Różnice pomiędzy programistą a administratorem

Specyfika pracy programisty i administratora sieci informatycznej jest niezaprzeczalnie różnorodna. Ci pierwsi dbają o realizację zleceń i wszystkich prac, natomiast administrator zapewnia stabilne funkcjonowanie środowiska informatycznego. Zarówno programista, jak i administrator to stanowiska przyszłościowe, a ofert pracy związanych z tym zawodem pojawia się coraz więcej za sprawą dynamicznego rozwoju branży IT.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej