Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie frameworki Java warto znać?
- jakie umiejętności IT należą do najbardziej pożądanych na rynku pracy?
- w którym kierunku rozwijać swoją programistyczną wiedzę?
Mimo że Java ma już ponad 20 lat to dziś jeden z najpopularniejszych języków programowania. Używa go około 9 milionów programistów na całym świecie. Działa na ponad 7 miliardach urządzeń. Kolekcja frameworków ułatwiających na co dzień życie programistom Java jest naprawdę pokaźna. Dzięki nim nie tylko skraca się ilość linijek kodu, jaki trzeba napisać, ale również jego jakość jest dużo lepsza. Nic więc dziwnego, że pracodawcy poszukują więc specjalistów ze znajomością konkretnych frameworków. Które z nich są najpopularniejsze?
Spring MVC
Spring MVC to webowe rozszerzenie frameworka do tworzenia aplikacji w Javie – Springa. Mimo ponad dziesięciu lat, jakie minęły od jego pierwszego wydania, to dziś jeden z najpopularniejszych zestawów narzędzi dla programistów Java nie tylko do budowania aplikacji internetowych, ale również projektów dotyczących bezpieczeństwa. Spring ma świetnie rozwinięty ekosystem oferujący wiele dodatków, takich jak Web Flow, REST API czy SOA. Jego dodatkową zaletą jest ogromna społeczność w razie potrzeby gotowa służyć pomocą.
Struts 2
Otwarty framework będący następcą Apache Struts 1. To rozbudowane narzędzie pozwalające programistom na tworzenie gotowych do użycia aplikacji internetowych, optymalizujące proces projektowania, a także ułatwiające ich późniejsze utrzymanie. Dzięki zaimplementowanej klasie Action łatwiejsze staje się również testowanie kodu. Z kolei łączenie aplikacji jest prostsze za sprawą interfejsu API ułatwiającemu dostrajanie Interceptorów.
Hibernate
To najpopularniejsza biblioteka służącą do mapowania obiektowo-relacyjnego w Javie. Wyposażona w znakomity pakiet funkcji będący dla programistów wsparciem technicznym w dopracowywaniu warstwy dostępu do danych. Hibernate pozwala komunikować się z dowolną bazą danych, m.in. Oracle, Db2 lub MySQL. Dodatkowo Hibernate zwiększa wydajność operacji na bazie danych dzięki buforowaniu i minimalizacji liczby przesyłanych zapytań.
JSF
Java Server Faces to kolejny powszechnie używany framework o szerokiej funkcjonalności. Służy do budowania aplikacji, których integralną częścią są złożone interfejsy użytkownika. Pomaga deweloperom tworzyć wizualną warstwę aplikacji webowych opartych o JavaEE. Połączenie komponentów JSF z JavaBeans sprawia, że przepływ danych w aplikacji staje się bardziej zautomatyzowany i elastyczny, co w dużym stopniu odciąża deweloperów od zbędnego pisania dodatkowego kodu.
Grails
To nowoczesny, open-source'owy framework wzorowany na Ruby on Rails, przeznaczony do budowy aplikacji webowych opartych na modelu MVC, wykorzystujący jako swoją bazę język skryptowy Groovy. Bezproblemowa integracja z Javą sprawia, że po framework ten sięgają rzesze programistów na całym świecie. Dzięki wielu zaawansowanym funkcjom platforma ta dostarcza wszystkiego, co niezbędne do tworzenia nowoczesnych aplikacji internetowych.
Jaki zatem framework będzie najlepszy do nauki? Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Każdy pracodawca może mieć bowiem swoje preferencje w kwestii narzędzi służących do tworzenia aplikacji webowych i mobilnych. Wybór bibliotek często zależy również od rodzaju projektu. Dlatego warto znać przynajmniej kilka z nich.