Blog IT, Blog Marketing

Podatki w Holandii – co warto wiedzieć?

Podatki w Holandii – co warto wiedzieć?

TeamQuest 20.06.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak wygląda system podatkowy w Holandii?
  • w jakich sytuacjach liczyć na zwrot podatku?
  • czy praca u niderlandzkiego pracodawcy zwalania z obowiązku rozliczania z polskim urzędem skarbowym?

Dobre drogi, przyjazne urzędy, szkolnictwo i służba zdrowia na wysokim poziomie – to tylko niektóre z przywilejów życia w Holandii. Jak wiadomo jednak, wszystko ma swoją cenę. Stawki podatkowe należą tam do najwyższych w Europie. Każdy programista planując wyjazd do Królestwa Niderlandów musi pamiętać, że już od pierwszego dnia zatrudnienia będzie dotyczyć go holenderskie prawo podatkowe. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat.

Ile to kosztuje?

Koszty pracy

Organem, który jest odpowiedzialny za podatki w Holandii jest Belastingdienst – urząd skarbowy, do którego pracodawca każdego miesiąca zobowiązany jest odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy oraz ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Jej kwota zależy od wysokości zarobków oraz wieku pracownika. Aktualnie w Królestwie Niderlandów obowiązują, podobnie jak w Polsce trzy stawki podatku dochodowego od osób fizycznych, odpowiadające trzem kategoriom: box 1, box 2 i box 3. Pierwsza z nich dla wyjeżdżających specjalistów IT jest najważniejsza – dotyczy bowiem osób uzyskujących dochody z zatrudnienia i wynajmu nieruchomości. Druga obejmuje dochody z udziału w spółkach. Trzecia natomiast – z oszczędności. Co istotne, do pierwszej kategorii zaliczają się nie tylko osoby otrzymujące regularną pensję, ale również samozatrudnieni i freelancerzy. Obowiązujące w 2018 roku stawki podatkowe dla osób do 65 roku życia to:

  • dochody do 20 142 euro: 36,55%
  • 20 142 euro – 68 507 euro: 40,85%
  • Powyżej 68 507 euro: 51,95%

Warto wspomnieć, że przyszły rok przyniesie wiele zmian w holenderskim systemie podatkowym. Jedną z najważniejszych będzie zastąpienie trzech stawek podatkowych dwiema – niską (36,93%) i wysoką (49,5%). W porównaniu z obowiązującym większość Polaków 18% podatkiem, liczby te mogą szokować. Trzeba jednak mieć świadomość, że w stawkach tych zawarte zostały trzy obowiązujące w Holandii ubezpieczenia oraz nie uwzględniono licznych ulg podatkowych, które przysługują praktycznie każdemu mieszkańcowi Holandii.

Zwrot podatku

Zwrot podatku

Pracodawca opłaca zaliczki do Belastingdienst z założeniem, że dana osoba będzie w Holandii pracowała przez cały rok i każdego miesiąca osiągała podobne dochody. Jeżeli jednak nasze zarobki ulegały znacznym wahaniom lub nasz wyjazd obejmował tylko kilka miesięcy, istnieje możliwość ubiegania się o zwrot zapłaconego podatku. Jego wysokość uzależniona jest od kwoty odprowadzonych zaliczek, osiągniętego przychodu a także ulg podatkowych, z jakich korzystamy przy wypełnianiu zeznania podatkowego.

Rozliczenie podatku w Polsce

Podatki

Praca w Holandii nie zwalania tzw. „holenderskich rezydentów do celów podatkowych” z obowiązku rozliczenia się z polskim fiskusem. Rozliczenie PIT z uwzględnieniem zarobków z Holandii odbywa się w oparciu o umowę proporcjonalnego odliczenia. Co to oznacza w praktyce? Otóż uzyskane w Holandii dochody doliczane są do zarobków uzyskanych w Polsce i objęte podatkiem obowiązującym w naszym kraju. Nie należy jednak obawiać się podwójnego opodatkowania. Osiągnięte w Królestwie Niderlandów dochody podlegają tzw. uldze abolicyjnej, w wyniku której zapłacony w Holandii podatek możemy odliczyć od podatku, jaki winni jesteśmy polskiemu fiskusowi. Uzyskana w ten sposób różnica jest naszą ulgą abolicyjną.

Skomplikowany dla obcokrajowca system fiskalny w Holandii i dość wysokie stawki podatkowe, jakie tamtejszy urząd skarbowy nakłada na pracowników, mogą zniechęcać do podejmowania emigracyjnych decyzji. Dla tych, którzy z obawą myślą o mierzeniu się z holenderskim fiskusem, pocieszający może być fakt, że zapowiedziane na przyszły rok zmiany mają uczynić sposób rozliczania zdecydowanie prostszym i bardziej przejrzystym.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej