Z tego wpisu dowiesz się:
- o czym pamiętać szukając swojej pierwszej pracy w IT?
- co zamieścić w CV programisty bez doświadczenia?
- co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie atrakcyjnej pracy?
Dzisiejszą sytuację developerów na rynku pracy najtrafniej obrazuje stwierdzenie, że bezrobotny programista jest jak Yeti: podobno istnieje, ale nikt go nigdy nie widział. O ile specjaliści z mniejszym lub większym doświadczeniem rzeczywiście są obiektem rywalizacji pracodawców, to w przypadku świeżo upieczonych absolwentów, którzy nie mają na swoim koncie żadnej praktyki, lub samouków szukających swojego pierwszego zatrudnienia, praca nie zawsze znajdzie się sama. Podpowiadamy, jak się zabrać do jej szukania.
Sposób na puste CV
Stworzenie CV dla osoby bez doświadczenia zawodowego może być prawdziwy wyzwaniem. Warto jednak pamiętać, że każdy kiedyś zaczynał a brak praktyki nie musi nas od razu stawiać na straconej pozycji. Oczywiście trudno oczekiwać, że w takiej sytuacji mamy szansę na stanowisko senior developera lub architekta. Od juniorów pracodawcy oczekują jednak przede wszystkim zaangażowania oraz chęci nauki. Zdarza się, że firmy zatrudniają programistów, widząc w nich potencjał, pomimo braku doświadczenia czy znajomości danej technologii. Samodzielne zorganizowanie konferencji czy wolontariat pokazują, że jesteśmy osobą proaktywną i warto to podkreślić w swoim CV.
Wyróżnij się z tłumu
Skoro doświadczenie nie może być atutem początkującego programisty, czy istnieją sposoby na to, aby przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy? Owszem. Jednym z pomysłów może być napisanie własnej, choćby najprostszej aplikacji, którą następnie można pochwalić się w CV. Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów warto również brać udział w projektach open-sourcowych czy konkursach programistycznych. Wielu programistów z zacięciem pisarskim prowadzi również swoje blogi. Takie działania z pewnością nie umkną uwadze rekrutera i wpłyną pozytywnie na odbiór kandydata.
Nie kłam
Brak doświadczenia może rodzić pokusę koloryzowania rzeczywistości. Nie warto jednak jej ulegać. Nieprawdziwe informacje na temat znajomości języków programowania, technologii czy języka obcego bardzo łatwo zweryfikować podczas rekrutacji. Nawet, jeśli zakończy się ona pomyślnie, brak wiedzy wyjdzie na jaw w codziennej pracy. Nie trzeba dodawać, jak zawiedzione na samym wstępie zaufanie wpływa na postrzegania kandydata przez pracodawcę.
Pozytywne nastawienie czyni cuda
Stawianie pierwszych kroków na rynku pracy może wymagać wiele trudu i trzeba się na to przygotować. Znalezienie wymarzonego pracodawcy nierzadko następuje dopiero po wysłaniu dziesiątek aplikacji i przejścia wielu rozmów kwalifikacyjnych zakończonych niepowodzeniem. Nie można jednak się zrażać. Nawet, jeżeli nie spełniamy części wymagań, warto aplikować. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby wysyłać CV do pożądanych przez nas firm, nawet jeśli aktualnie nie szukają kandydatów. Najgorsze, co może się stać, to w końcu jedynie brak odpowiedzi lub odrzucenie z procesu rekrutacji.
Droga początkującego programisty do kariery w IT często wymaga wiele wysiłku. Brak komercyjnego doświadczenia sprawia, że znalezienie satysfakcjonującej pracy bywa trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Najważniejsze to stale pracować nad rozwojem swoich umiejętności a rezultaty przyjdą prędzej czy później.