Z tego wpisu dowiesz się:
- czy warto „poświęcać” wakacje na odbycie letniego stażu?
- jakie są korzyści z udziału w nich?
- w jaki sposób mogą pomóc w karierze?
W sytuacji, kiedy coraz trudniej znaleźć na rynku pracy programistów czy administratorów o odpowiednich kompetencjach, organizacja stażów i praktyk to dla pracodawców niezwykle popularna i skuteczna forma wychwytywania talentów IT. Programom stażowych szczególnie sprzyja okres wakacyjny, kiedy to duża część etatowych pracowników korzysta z urlopów a firmie potrzebne jest wsparcie w wykonywaniu codziennych zadań. Dlaczego warto brać w nich udział, mimo że liczba ofert pracy dla informatyków z pewnością nie będzie malała i nawet absolwenci bez doświadczenia zawodowego nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy?
Weryfikacja zawodowych zainteresowań
Staż to świetny sposób na to, aby sprawdzić, czy podjęliśmy dobry wybór dotyczący swojej kariery zawodowej. Możliwość skonfrontowania wyniesionej ze studiów wiedzy z praktyką pozwala zweryfikować, czy nasze wyobrażenia o pracy w IT pokrywają się z rzeczywistością. W trakcie zajęć nie przekonamy się, jak wygląda codzienna praca programisty, dopóki sami nie weźmiemy udziału w projekcie IT.
Poznanie interesującej nas firmy
Biorąc udział w programie stażowym mamy również okazję się przekonać, czy firma, która wydawała się nam wymarzonym pracodawcą, rzeczywiście jest miejscem, w którym chcielibyśmy pracować. Decydując się na letnią praktykę w niej z jednej strony zwiększamy swoje szanse na zatrudnienie, z drugiej – unikamy błędnych decyzji zawodowych.
Zdobycie cenionych przez pracodawców kompetencji
Czasy, kiedy do głównych obowiązków praktykanta należało parzenie kawy i kserowanie dokumentów na szczęście, przynajmniej w branży IT, minęły bezpowrotnie. Firmy organizujące staże dokładają wszelkich starań, aby dana osoba na kilka miesięcy stała się pełnoprawnym członkiem zespołu, który pracuje przy realnych projektach i bierze udział w rozwiązywaniu codziennych problemów. To pozwala stażyście na praktyczne wykorzystanie teoretycznej wiedzy i nabycie kompetencji nieocenionych w dalszej karierze.
Budowa własnej marki osobistej
Samo wykształcenie informatyczne nie wyróżnia nas jako kandydata na rynku pracy. Udział w stażach i praktykach pozwala natomiast wzmocnić swój wizerunek osoby z inicjatywą, pracowitej, z pasją, takiej, która ma jasną wizję swojej kariery i jest świadoma swoich mocnych i słabych stron. Dzięki temu mamy większe szanse na objęcie atrakcyjnych stanowisk w pożądanych przez siebie firmach.
Networking
To, kogo znamy i kto nas poleca, jest często kluczem do rozwoju kariery. Biorąc udział w stażu mamy szansę poznania ciekawych osób, które od dłuższego czasu są obecne na rynku pracy i w związku z tym ich sieci kontaktów są bardzo rozbudowane. Jeśli pozostawimy po sobie dobre wrażenie, damy się poznać jako pracownik, którego warto mieć w swoim zespole, niewykluczone, że nawiązane podczas stażu znajomości przydadzą się w najmniej spodziewanym momencie.
Oczywiście nierzadko zdarza się, że młodzi specjaliści IT przyjmowani są do pracy z pominięciem etapu stażu. To jednak nie oznacza, że studenci i absolwenci informatyki mogą pozwolić sobie na brak zainteresowania tego typu programami. W ten sposób mogą bowiem świadomie kształtować swoją karierę.