Blog IT, Blog Marketing

Bitcoin – największe mity

Bitcoin – największe mity

TeamQuest 13.05.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie popularne opinie na temat Bitcoina mijają się z prawdą?
  • jakie wyobrażenia na jego temat najczęściej zniechęcają do korzystania z tej kryptowaluty?
  • co warto wiedzieć przed kontaktem z wirtualną walutą?

Popularność Bitcoina rośnie z roku na rok. Akceptacja płatności tą najstarszą i najpopularniejszą kryptowalutą staje się coraz bardziej powszechna również na polskim rynku. Jednym z największych problemów z nim związanych jest trudność w zrozumieniu istoty jego działania. Wskutek tego przez wszystkie lata jego istnienia narosło wokół niego wiele niesłusznych stereotypów i przekłamań. Oto kilka z nich.

Kryptowaluty nie są bezpieczne

Bezpieczenstwo portfela online to jedna z największych obaw, jeśli chodzi o korzystanie z kryptowalut. Nic dziwnego. Pojawiające się w mediach informacje o zhakowanych portfelach, przelewach czy giełdach sprawiają, że wiele osób powątpiewa w bezpieczeństwo samego Bitcoina. Tymczasem tym, co odgrywa tu największą rolę jest czynnik ludzki. Korzystanie z tradycyjnego banku online może być równie ryzykowne jak w przypadku kryptowalut, jeśli nie zadbamy o swoje bezpieczeństwo. A ono zależy przede wszystkim od portfela, na którym trzymamy środki a także naszej wiedzy na temat zabezpieczeń komputera, z którego przelewamy środki.

Bitcoin nie jest legalny

Wiele wątpliwości budzi również legalność Bitcoina, który czasem kojarzony jest wręcz ze środowiskiem przestępczym. Tymczasem dopóki prawo nie zabrania korzystania z kryptowaluty jest ona równie legalna, co wymiana jakichkolwiek innych dóbr na inne. W niektórych krajach, takich jak Rosja czy Ekwador, systemy prawne rzeczywiście zabraniają korzystania z Bitcoina. Inne, np. Niemcy, uznają go za legalny. Polskie prawo nie ma odpowiednich regulacji w tej kwestii. Nie oznacza to, że Bitcoin nie jest legalny. Konieczne jest jedynie odprowadzanie podatku dochodowego od uzyskanych z niego zysków.

Bitcoin jest anonimowy

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że Bitcoin pozwala w anonimowy sposób przesyłać pieniądze. Z czasem okazało się, że to nie do końca jest zgodne z rzeczywistością. Wprawdzie ustalenie stron transakcji wciąż jest dziś bardzo trudne, ale w wielu przypadkach nie niemożliwe. Każda transakcja to bowiem jeden z elementów naszej cyfrowej aktywności, która pozostawia po sobie ślady w sieci. Nieznana jest jedynie tożsamość właściciela danego adresu Bitcoin, dopóki nie ujawni on swoich danych. To jeden z powodów, dla których adresy Bitcoin powinny być używane tylko raz.

Kryptowaluty nie niosą ze sobą żadnej realnej wartości

Kryptowaluty

Cyfrowa forma Bitcoinów sprawia, że wiele osób stawia pod znakiem zapytania ich rzeczywistą wartość. Tymczasem wirtualna waluta jest jak najbardziej realna – można za nią kupić towary lub usługę czy podarować komuś. Zatem główną różnicą pomiędzy walutami krajowymi a Bitcoinem jest jego niedostępność w formie gotówki. Co jednak ciekawe, wiele wskazuje na to, że może być to zwiastun przyszłości wszystkich walut. Świadczą o tym zapowiedzi takich krajów jak Szwecja czy Norwegia, o całkowitej rezygnacji w nadchodzących latach z emisji monet i banknotów, na rzecz cyfrowych form płatności.

Bitcoin, choć wciąż niszowy, jest najpopularniejszą walutą alternatywną. Honorują go niektóre serwisy, sklepy internetowe i można wymieniać go w internetowych kantorach. Zanim jednak postanowimy ulec modzie i wejść do świata kryptowalut, warto dobrze zgłębić mechanizmy ich działania i stawić czoło towarzyszącym im mitom. W przeciwnym razie kontakt z Bitcoinem może się na przykład skończyć… utratą realnych pieniędzy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej