Blog IT, Blog Marketing

Pierwszy miesiąc w nowej pracy IT – jak przetrwać?

Pierwszy miesiąc w nowej pracy IT – jak przetrwać?

TeamQuest 16.05.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak znieść początki nowej pracy?
  • co robić, aby wypaść jak najlepiej?
  • co może pomóc przetrwać trudny okres adaptacji?

Otrzymanie propozycji pracy to dopiero początek wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się kandydat. Wejście w nowe środowisko pracy wiąże się z nie mniejszym stresem i stanowi prawdziwą próbę sił dla każdego, nawet doświadczonego pracownika. Z jednej strony w nowej roli czujemy się niepewnie, z drugiej – świadomi tego, że pierwsze miesiące zatrudnienia są przedłużeniem rozmowy kwalifikacyjnej – chcemy wypaść jak najlepiej. Jak przetrwać trudne początki w nowej pracy?

Zadawaj pytania

Pytania

Nie wiedzieć czegoś to nie wstyd. Tym bardziej, jeśli jesteśmy w firmie nowi. Zadawanie pytań podczas okresu próbnego nie tylko nie jest niczym złym, ale ich brak może być wręcz odbierany jako przejaw niezaangażowania. Jeśli zatem nie jesteś czegoś pewien – nie bój się poprosić o pomoc szefa lub kolegów. Zdobądź informacje, jakie narzędzia są w firmie wykorzystywane i dlaczego, a także jakie są wytyczne pisania kodu czy komentowania. Chęć pomocy ze strony współpracowników wykorzystaj do budowania z nimi relacji.

Wychodź z inicjatywą

Okres próbny nie musi oznaczać biernego wykonywania poleceń. Wręcz przeciwnie. Wychodzenie z inicjatywą zawsze jest mile widziane. Szef nie przedstawił cię reszcie zespołu? Nie czekaj aż sobie o tym przypomni, ale weź sprawy w swoje ręce. Przywitanie się z innymi pracownikami nie tylko pozwala przełamać „pierwsze lody”, ale również to krok do tego, aby w nowej pracy czuć się bardziej komfortowo. Znasz lepszy sposób na rozwiązanie technicznego problemu? Nie wahaj się go zaproponować. Uszanuj jednak, jeśli spotkasz się z odmową. Nigdy nie siedź bezczynnie. Mów głośno o swoich pomysłach i wykorzystuj okazję, aby dzielić się swoją wiedzą.

Unikaj odrywania programisty od pracy

Każdy programista w nowej pracy prędzej czy później z pewnością natknie się na techniczne problemy. Zamiast jednak od razu zwracać się o pomoc do kolegi z sąsiedniego biurka, najpierw na własną rękę poszukaj rozwiązań w Internecie. Z całą pewnością nie jesteś jedynym koderem, który mierzy się z danym problemem. Oderwanie innego programisty od pracy traktuj jako ostateczność.

Dbaj o jakość

Jakość

Jeśli wydaje ci się, że w okresie adaptacji błędy w kodzie lub brak komentarzy przemkną niezauważenie – jesteś w wielkim błędzie. Pośpiech nie działa na twoją korzyść. Lepiej sprawdzić wszystko dwa razy niż oddać kod złej jakości. Brak dbałości o szczegóły może poważnie zaszkodzić twojej karierze.

Nie nadużywaj korzystania z przywilejów

Nowa praca to oprócz obowiązków także szereg przywilejów. Pamiętaj jednak, że podczas pierwszych miesięcy zatrudnienia jesteś pod baczną obserwacją szefa. Nie warto zatem wykorzystywać służbowego komputera do przeglądania Facebooka, prosić często o wcześniejsze wyjścia, nadużywać przerwy na lunch czy domagać się specjalnego traktowania. Zbudowany na samym początku wizerunek bardzo trudno później zmienić.

Rozpoczęcie nowej pracy to, oprócz ekscytacji, również początek zmagań z nowym środowiskiem, kulturą organizacji a także czujnym okiem szefa. Nie pozwól, by stres z tym związany pochłonął jednak całą twoją energię. Wykorzystaj ten czas na maksymalne poznanie firmy. W końcu to, czy w niej pozostaniesz, to również twoja decyzja.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej