I jakie technologie można tu zastosować?
Backend czyli zaplecze techniczne programu lub strony
Istnieje wiele technologii tworzenia mechaniki konkretnego rozwiązania informatycznego czyli backendu. Backend bowiem to ten fragment kodu, który odpowiada za działanie podstawowych funkcji aplikacji albo strony internetowej. W dziedzinie programowania (development istnieją dziś dwa główne rodzaje technologii: frontend development oraz backend development.
Przy tworzeniu frontendu koncentrujemy się na wyglądzie i działaniu aplikacji, która ma być zaprojektowana. Z kolei technologie backendowe pomagają w zarządzaniu podstawową logiką biznesową. Obie te dziedziny razem łączą więc interfejs użytkownika i mechanikę oraz bazę danych, tworząc jednolity produkt.
Technologie do backendu
Backend przy tak popularnych dziś zastosowaniach internetowych umożliwia zarządzanie serwerem WWW i bazą danych aplikacji internetowej. Najprostszym przykładem technologii backendowej w takich zastosowaniach jest czytanie bloga czy innej, dowolnej witryny informacyjnej w Internecie. Czcionki, interfejs użytkownika czy obrazy stanowią frontend aplikacji. Natomiast serwer WWW, z użyciem którego informacje są renderowane (generowane) oraz system zarządzania treścią, z którego informacje są pobierane, stanowią backend aplikacji.
Technologia backendu to niezliczone frameworki i narzędzia. Języki to głównie Ruby, Python, ASP.Net, Java, JavaScript czy PHP – wszystkie one umożliwiają projektowanie efektywnych i wydajnych mechanizmów backendowych.
PHP
PHP pomaga nie tylko tworzyć frontend, ale także backend aplikacji. PHP jest używane w ponad 80% witryn bo pozwala na konstruowanie aplikacji internetowych w dość łatwy i skuteczny sposób. Umiejętności i koncepcje potrzebne do pracy mogą być stosunkowo bezboleśnie przyswojone przez wielu programistów.
PHP jest darmowe, istnieje też wiele frameworków i narzędzi innych firm opracowanych przy użyciu PHP. Także różne systemy zarządzania treścią, takie jak WordPress, Magento czy Drupal są tworzone przy użyciu PHP.
Python
Python istnieje od 20 lat i dał się poznać we wszystkich aspektach programowania i tworzenia stron internetowych. Python jest także używany w aplikacjach backendowych, umożliwiając bezproblemowe połączenie z bazą danych i zarządzanie wszystkimi aspektami administracyjnymi aplikacji internetowej. Jest dość łatwy do zrozumienia i stanowi odpowiedni język dla procesu tworzenia zaplecza bo pozwala zapewnić wysoką przepustowość. Dostępne są też różne gotowe narzędzia wspomagające używanie Pythona w backendzie.
Ruby On Rails
Ruby On Rails jest oparty na otwartych standardach dostarczonych przez Pythona. Wysokowydajny charakter Ruby on Rails sprawia, że jest to doskonały wybór do zarządzania i rozwijania backendu. To, że działa w oparciu o Pythona, ułatwi migrację na to rozwiązanie osobom znającym już Pythona.
JavaScript
JavaScript jest używany zarówno w aplikacjach typu frontend, jak i backend. Deweloperzy backendu używają głównie Node.js, którego struktura umożliwia programistom obsługę danych z poziomu front-endu i tworzenie skalowalnych aplikacji sieciowych, które mogą między innymi przetwarzać wiele jednoczesnych żądań użytkowników.