Z tego wpisu dowiesz się:
- jak zostać programistą?
- czym się kierować wybierając sposób nauki programowania?
- w jakich przypadkach sprawdzą się studia techniczne, bootcamp, a w jakich kurs online?
Programista to wciąż jeden z najbardziej rozchwytywanych zawodów. To sprawia, że liczba osób, które chcą wejść do branży IT rośnie. Nic dziwnego. Wysokie zarobki, bonusy i dodatki, jakie oferują pracodawcy i różne dziedziny, jakimi się można zająć – kuszą. Najpierw jednak trzeba nauczyć się kodować. Tylko jak to zrobić? Studia techniczne, kurs stacjonarny czy może online? Podpowiadamy, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę wybierając dla siebie drogę do zostania programistą.
Dotychczasowe wykształcenie
Najbardziej konwencjonalnym sposobem na to, aby zostać programistą, to pójść na odpowiednie studia. To jednak rozwiązanie nie dla wszystkich. Skorzystać mogą z niego właściwie tylko absolwenci liceów i techników lub osoby niebędące w sytuacji, w której poza nauką trzeba jeszcze pracować. W przypadku tych, którzy chcą zmienić branżę, sprawa wygląda inaczej. Inżynierowie i absolwenci kierunków ścisłych, doświadczeni w rozwiązywaniu logicznych zagadek, mają największe szanse, aby nauczyć się samodzielnie programowania korzystając z kursów online. Pozostałym, oprócz wysokiej motywacji, przyda się oko nauczyciela, który podczas szkolenia stacjonarnego będzie mógł na bieżąco rozwiewać wątpliwości i odpowiadać na pytania.
Czas
Kolejnym istotnym kryterium, jakie trzeba wziąć pod uwagę wybierając sposób nauki programowania, jest czas, jaki możemy na nią poświęcić. Niewątpliwie najbardziej czasochłonne są studia. Podobnie jak szkolenia stacjonarne wymagają one również obecności na zajęciach w określonych godzinach. Do tego doliczyć trzeba dojazdy a także czas, jaki trzeba poświęcić na wykonywanie ćwiczeń w domu. Dużo więcej swobody dają kursy online. Dzięki platformom e-learningowym zwykle samemu można wybrać godziny, w jakich możemy zasiąść przed komputerem.
Koszty
Zanim programista zacznie zarabiać legendarne kwoty, najpierw musi sięgnąć do swojej kieszeni. Przygotowanie do zawodu programisty bowiem kosztuje. I to niemało. Wbrew pozorom, najdroższą opcją są studia. Studia I stopnia, licencjackie lub inżynierskie, trwające 3-3,5 roku to koszt rzędu 12 000 – 25 000 zł. Kwoty te nie obejmują kosztów transportu czy zakwaterowania w przypadku studiowania poza miejscem zamieszkania. Nieco tańszą alternatywą są szkolenia stacjonarne. Ceny, jakie trzeba zapłacić za kilku lub kilkutygodniowy kurs wahają się od 4 500 do około 12 000 zł. W ramach tej kwoty otrzymujemy kilkaset godzin intensywnego praktycznego przygotowania do zawodu, na co nie zawsze z kolei pozwala program studiów. Najkorzystniejsze pod względem ceny są oczywiście kursy online. Dużo niższe koszty, jakie w tym wypadku ponoszą organizatorzy sprawiają, że dla przyszłego programisty to wydatek do kilku tysięcy złotych.
Sposób nauki i motywacja
Wybierając swoją ścieżkę do zawodu programisty, warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób najskuteczniej przyswajamy sobie wiedzę. Część osób preferuje bowiem sztywne godziny nauki, jakie narzucają studia czy szkolenia stacjonarne a nowych umiejętności wolą nabywać w grupie, pod okiem nauczyciela. Inni z kolei preferują samodzielną naukę, w wybranej przez siebie porze. Nie trzeba dodawać, że druga opcja nie jest rozwiązaniem dla osób ze „słomianym zapałem”. Samodzielna nauka wymaga bowiem ogromnej motywacji i determinacji.
Zawodowym programistą można zostać na różne sposoby. Kwestią zasadniczą jest wybranie takiej ścieżki, która nie tylko uwzględni naszą życiową i zawodową sytuację, budżet i czas, który mamy, ale przede wszystkim zapewni najlepsze indywidualne rezultaty.