Blog IT, Blog Marketing

Pakiety relokacyjne – sposób na przyciągnięcie najlepszych?

Pakiety relokacyjne – sposób na przyciągnięcie najlepszych?

TeamQuest 18.07.2016 r.

Bonus za... przyjęcie pracy? W branżach, w których brakuje specjalistów, taka forma zachęty nikogo już dziś nie dziwi. Chcąc pozyskać najlepszych specjalistów, firmy nie ograniczają się do poszukiwania potencjalnych pracowników wyłącznie w mieście czy kraju, w którym mają siedzibę. Kandydatom gotowym na zmianę miejsca zamieszkania, oferują atrakcyjne pakiety dodatkowych świadczeń.

Pakiety relokacyjne – sposób na przyciągnięcie najlepszych

Na zachętę – premia

Na zachętę – premia

Decyzja o przeprowadzce do innego miasta w celu podjęcia pracy nigdy nie przychodzi łatwo. Pół biedy, kiedy jest się singlem i młodym absolwentem. Doświadczeni specjaliści (a tacy na rynku są szczególnie cenieni) niejednokrotnie mają już własne rodziny, a to jeszcze bardziej komplikuje sprawę. W każdym przypadku relokacja niesie ze sobą szereg wyrzeczeń a niekiedy wręcz przewraca życie do góry nogami. Wyniki piątej edycji badania Antal International „Aktywność specjalistów na rynku pracy” sprzed roku jednoznacznie pokazały, że argumentem, który ma najistotniejsze znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zmianie miejsca zamieszkania, jest czynnik finansowy. Dla 77% wyższe wynagrodzenie jest niezbędnym warunkiem do relokacji, z kolei dla prawie połowy (47%) kluczowe znaczenie miałoby przyznanie finansowego pakietu relokacyjnego. Pracodawcy mają tego świadomość i coraz częściej wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom kusząc potencjalnych kandydatów z innych regionów atrakcyjnymi bonusami, które mają pomóc im w podjęciu decyzji o pracy w innym mieście. Trend ten szczególnie jest widoczny w branży IT, gdzie liczba ofert pracy dla programistów od lat już nie idzie w parze z zapotrzebowaniem na nich. PGS Software, Atos, Mobica czy Clearcode to tylko niektóre firmy z tego sektora, dla których pakiety relokacyjne są już standardem.

Gotówka, mieszkanie lub kino

Mieszkanie na zachętę

Wachlarz oferowanych przez firmy rozwiązań relokacyjnych jest bardzo szeroki i różni się w zależności od pracodawcy, stanowiska oraz tego, jak bardzo unikalne na rynku pracy umiejętności prezentuje kandydat. Pakiety relokacyjne najczęściej mają formę jednorazowo wypłacanego dodatku np. w wysokości trzech miesięcznych pensji i wypłacanego wraz z pierwszym wynagrodzeniem lub po okresie próbnym. Zdarza się również, że są to mniejsze, miesięczne dopłaty przez dłuższy okres czasu. Innymi praktykowanymi formami zachęty do przyjęcia oferty pracy w innym mieście jest pomoc w znalezieniu mieszkania a czasami również dofinansowanie do jego wynajmu lub zakupu. W przypadku obcokrajowców firmy często oferują pomoc w uzyskaniu wizy i odpowiednich dokumentów zezwalających na pracę a także zwrot kosztów podróży czy wynajęcia firmy transportowej. Zdarza się, że pakietem relokacyjnym objęta jest również najbliższa rodzina pracownika. Wsparcie w znalezieniu przedszkola i szkoły dla dzieci, opieka medyczna, dofinansowanie do zajęć sportowych lub bilety do kina to tylko możliwe formy tego, co może się udać wynegocjować. Warto podkreślić, że wraz z pakietem relokacyjnym kandydat otrzymuje do podpisania umowę lojalnościową, złamanie której wiąże się z koniecznością zwrotu otrzymanych dodatków.

Destynacja ma znaczenie

Relokacja jest zwykle związana z przeprowadzką do dużych miast. Z perspektywy pracodawców, a zwłaszcza nowych inwestorów, istotne jest to, które z nich są najbardziej atrakcyjne pod kątem zmiany miejsca zamieszkania ze względu na pracę. Jak wynika z raportu „Aktywność specjalistów na rynku pracy” gotowych do relokacji najbardziej ucieszyłaby praca we Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku. Na te miasta wskazało odpowiednio 49%, 42% i 41% badanych specjalistów. Niemałą popularnością cieszy się również Kraków, który jest atrakcyjnym miejscem zatrudnienia dla 38% respondentów.

Mówiąc o dzisiejszym rynku pracy, trudno uniknąć tematu relokacji. Na szczęście nie budzi ona już takich emocji jak jeszcze kilkanaście lat temu. Pracodawcy mają świadomość, że dzięki atrakcyjnej ofercie pracy wraz z pakietem relokacyjnym zyskują dostęp do najlepszych specjalistów, gotowych na kontynuację swojej kariery w nowym środowisku. Dla pracowników natomiast, obok profitów, jakie niosą pakiety relokacyjne, to szansa na zdobycie unikalnego doświadczenia, nawiązania nowych relacji biznesowych i osobistych, a w rezultacie, stanie się jeszcze lepszym specjalistą w swojej dziedzinie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej