Blog IT, Blog Marketing

Kiedy rekruter jest dużo młodszy od kandydata

Kiedy rekruter jest dużo młodszy od kandydata

TeamQuest 10.01.2018 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak odnaleźć się w sytuacji, kiedy rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza dużo młodsza od nas osoba?
  • czego może obawiać się rekruter w związku z wiekiem kandydata?
  • na co zwrócić uwagę, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Biura firm technologicznych wypełnione są młodymi ludźmi. Średnia wieku w tym sektorze wynosi 30 lat. Podobny trend ma miejsce w działach HR. Dlatego też do nierzadkich należą sytuacje, kiedy osoba przeprowadzająca spotkanie kwalifikacyjne (rekruter lub przyszły szef) jest osobą znacznie młodszą niż kandydat. Duża różnica wieku pomiędzy rozmawiającymi może wprawiać obie strony w zakłopotanie i powodować, że zaczynają myśleć stereotypami. Co zrobić, aby to potencjalnie negatywne doświadczenie nie wpłynęło na ostateczny wynik rekrutacji?

Nie mów o różnicy wieku, ale o niej pamiętaj

Za stary do IT

Rekruter może mieć obawy, że znacznie od niego starszy kandydat nie będzie wystarczająco dynamiczny i energiczny, a jego wiedza może być nieaktualna. Dodatkowo, może po prostu nie odnaleźć się w firmie, w której w przeważającej części pracują osoby dużo młodsze. Dlatego kandydat nie powinien podkreślać różnicy wieku, ale pokazać, że jest pełen zapału i inicjatywy. Zaprezentowanie, że jest się na bieżąco z trendami branżowymi, a współpraca w zespole ze znacznie młodszymi osobami może być dla wszystkich inspirująca – pozwoli rozwiać wątpliwości rekrutera.

Nie oceniaj książki po okładce

Skoro kandydat nie chce być oceniany przez pryzmat wieku, nie powinien również sam tego robić. Fakt, że rekruter jest znacznie młodszy, nie musi w żadnym wypadku oznaczać, że jest mniej kompetentny w swoim obszarze niż kandydat w swoim. Zakładanie z góry, że niższy wiek oznacza mniejszą wiedzę i doświadczenie oraz okazywanie z tego powodu swojemu rozmówcy wyższości, to nie najlepszy sposób na pokazanie rekruterowi, że pasuje się do organizacji.

Nie bądź defensywny

Lepiej powstrzymać się od mówienia wszystkiego, co sugeruje obronę. Zamiast powiedzieć: „Zdaje się, że jestem znaczenie starszy, ale to nie znaczy, że nie poradzę sobie na tym stanowisku”, warto pokazać się jako osoba otwarta, łatwo przystosowująca się i stwierdzić na przykład: „Moje wieloletnie doświadczenie sprawia, że specjaliści z innych firm przychodzą do mnie po radę. Ostatnio miałem okazję doradzać znajomemu przy bardzo innowacyjnym projekcie. Wspólnie rozwiązaliśmy bardzo nietypowy problem z bazą danych.”

Podkreślaj swoje kompetencje interpersonalne

Kompetencje interpersonalne

Jednym ze stereotypów dotyczących starszych pracowników jest brak elastyczności oraz bardzo słabo rozwinięta zdolność pracy zespołowej. Dlatego prezentując swoje doświadczenia i sukcesy z przeszłych projektów, warto w opowieści wplatać informacje świadczące o umiejętności dostosowywania się do zmiennych warunków oraz kompetencjach społecznych.

Kładź nacisk na umiejętności, których mogą nie mieć młodsi kontrkandydaci

Oprócz czysto technicznych kompetencji, warto zaprezentować te, których inni kandydaci mogą nie posiadać. A jeśli nie mają ich członkowie zespołu, do którego kandydat aplikuje – tym lepiej. Czym warto się pochwalić? Na przykład umiejętnością korzystania z różnych platform do komunikacji z klientami np. Slack, doświadczeniem w budżetowaniu czy wiedzą z zakresu designu lub marketingu.

Zadawaj pytania

Zadawaj pytania

Jedną z największych zalet młodszych rekruterów jest to, że rozmowę kwalifikacyjną w naturalny sposób traktują jako proces dwukierunkowy – nie obawiają się zadawać pytań , ale również chętnie sami na nie odpowiadają. Jest to więc doskonała okazja, aby dowiedzieć się jak najwięcej o organizacji. Ile osób liczy zespół, czym się zajmują, jaka jest średnia wieku – te informacje pozwolą ocenić, czy młody wiek rekrutera jest wyjątkiem czy też dotyczy większości członków teamu. Pomogą również kandydatowi podjąć decyzję, czy będzie w stanie dopasować się do panującej w firmie kultury organizacyjnej.

Rozmowa kwalifikacyjna z udziałem dużo młodszej osoby może budzić wiele obaw. Tak jak w przypadku każdej rekrutacji, tym co w tej sytuacji liczy się najbardziej, jest nastawienie. Jeśli kandydat od samego początku zakłada, że tę pracę dostanie ktoś inny, młodszy – bardzo negatywnie odbija się to na całym spotkaniu i panującej podczas niego atmosferze. Dlatego będąc już na rozmowie, warto zrobić wszystko by była ona udana.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej