Z tego wpisu dowiesz się:
- co robić, aby w pracy osiągać dużo lepsze rezultaty?
- jakie nawyki pozwalają zwiększyć efektywność?
- jak stać się lepszym programistą?
Każdy profesjonalista marzy o tym, aby w jak najkrótszym czasie zrobić (i zarobić) jak najwięcej. Programiści nie są tu wyjątkiem. Lepsza efektywność to więcej linijek kodu o wyższej jakości, a co za tym idzie większa satysfakcja z tego, co się robi. Na naszą kreatywność i produktywność w pracy wpływa wiele czynników. Bywają dni, kiedy rozwiązanie jednego nieskomplikowanego problemu przekracza nasze zasoby, innym razem – możliwe wydaje się wręcz stworzenie Google od podstaw! Czy istnieje sposób, aby na stałe poprawić swoją efektywność? Owszem. Pomóc w tym może wprowadzenie w życie kilku nawyków.
Dziel zadania na mniejsze części
Duże projekty często prowadzą do przytłoczenia ilością pracy a w efekcie uczucia zniechęcenia, które nie sprzyja produktywności. Dlatego większe i trudniejsze wyzwania warto dzielić na jak najmniejsze części. Koncentracja na niewielkim, konkretnym zadaniu sprawi, że dużo łatwiej i szybciej pójdzie nam jego realizacja niż gdybyśmy próbowali od razu ugryźć wielką całość.
Wyeliminuj rozpraszacze
Jednym z największych wrogów efektywności są tzw. „złodzieje czasu”. Niewinna pogawędka na messengerze , przeglądanie newsów na Facebooku czy rozmowa przez telefon mają zaskakującą siłę odciągania od tego, co mamy do zrobienia. Ponowne skoncentrowanie po takim oderwaniu uwagi może zająć dobrych kilka minut. Przed rozpoczęciem pracy warto zatem pozbyć się smartfona z zasięgu ręki, wyłączyć komunikatory a przede wszystkim wylogować z portali społecznościowych.
Rób jedną rzecz na raz
Nie da się robić wiele rzeczy jednocześnie i każdą z nich wykonać dobrze. Nieustanne przełączanie się pomiędzy nimi pochłania mnóstwo energii psychicznej i powoduje, że tracimy cenny czas. Kluczem do większej produktywności jest maksymalna koncentracja na jednym działaniu. Dużo lepiej zatem najpierw skończyć jeden projekt i dopiero zająć się kolejnym niż próbować żonglować nimi w tym samym czasie.
Planuj
Wielu programistów wpada w pułapkę nieustannego poprawiania i przebudowywania swojego kodu. Wielu z tych niedociągnięć można uniknąć, jeśli przystępując do pracy będziemy mieli w ręku dobry plan. Szkoda na to czasu? Jedna z zasad skutecznego działania mówi wręcz, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić dziesięć minut z czasu potrzebnego do zrealizowania zadania.
Zarządzaj swoim czasem
Deadline’y to jedna z największych udręk programisty. Konieczność ukończenia prac w terminie sprawia, że praca niejednokrotnie nie kończy się dla niego po 8 godzinach, ale trwa do późnych godzin nocnych. Tym bardziej, jeśli jest pracującym z domu freelancerem. Niestety, brak work-life balance nie sprzyja efektywności i jest prostą drogą do wypalenia. Rozwiązaniem jest staranne zarządzanie swoim dniem pracy, tak by znalazł się w nim czas na ładowanie akumulatorów.
Wyznaczaj priorytety
Ilość zadań do wykonania, zwłaszcza przy rozpoczęciu nowego projektu, może przyprawiać o zawrót głowy. W dodatku wszystkie wydają się tak samo ważne. Dlatego do osiągnięcia najlepszych efektów niezbędne jest ustalenie, które czynności są kluczowe dla projektu, jakimi trzeba się zająć w pierwszej kolejności, a które można odłożyć w czasie lub oddelegować innym.
Najbardziej produktywni developerzy wykonują swoją pracę nie tylko szybciej, ale również bliżej specyfikacji. Czy nie tego oczekują pracodawcy? Zastosowanie powyższych wskazówek nie zagwarantuje oczywiście, że z dnia na dzień zaczniemy robić dwa razy tyle, co dotychczas, ale może stać się wstępem do poprawy swojej produktywności i inspiracją do własnych poszukiwań.