Blog IT, Blog Marketing

Powody zmiany pracy przez programistów

Powody zmiany pracy przez programistów

Marcin Sarna , 28.10.2021 r.

Warunki niby dobre, praca zdalna na zawołanie, dodatkowe świadczenia – a mimo to odchodzą. Dlaczego deweloperzy zmieniają pracę jak rękawiczki?

Rozkapryszeni czy niezrozumieni?

Dobrzy programiści często biorą na siebie wiele obowiązków. Zapewniają wsparcie dla zespołu i dostarczają wskazówek dla biznesu. Osoby te są często kluczem do sukcesu firmy ale nierzadko to wszystko kończy się nagle odejściem pracownika. Dlaczego? Przecież firma zapewniała właściwie wszystko. Począwszy od nieograniczonych wakacji, darmowego jedzenia w jakości restauracyjnej i wsparcia kredytowego na edukację, przez biura wyposażone w salon masażu i siłownie, usługi opieki nad dziećmi i gotówkę dla nowych rodziców aż po wydłużone urlopy rodzicielskie. Także praca w domu stała się pożądanym atutem i pomogła napędzić wiele zmian pracy.

Dlaczego więc najlepsi koderzy nadal zmieniają pracę?

Wypalenie zawodowe

Programista często staje się rdzeniem zespołu jako tech lead, senior czy lead engineer. To jest stresujące, zwłaszcza w środowiskach startupowych gdzie często pracuje się do późna a nawet w weekendy. Po zakończeniu jednego projektu, kolejny jest tuż za rogiem i czeka na Ciebie, nie dając Ci czasu na odpoczynek.

Zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym staje się trudne, gdy ciągle bierzesz na siebie dużą odpowiedzialność. Programowanie w nadmiarze poważnie odbija się też na zdrowiu psychicznym. Często trzeba rozwiązywać złożone problemy, radzić sobie z różnymi menedżerami i systemami, kryć mniej wydajnych współpracowników, a jednocześnie próbować zachować właśnie tą mityczną równowagę między pracą a życiem.

Stagnacja kariery

Wiele firm nie oferuje wystarczających wyzwań i możliwości, ponieważ mają płytką strukturę i brakuje im różnorodności produktów. Po początkowym zachłyśnięciu się nową pracą niektórzy programiści przekonują się, że rozwiązują ciągle te same problemy, a praca przestaje być wyzwaniem. Wielu z nich przyznaje się do szukania nowych projektów pobocznych. Menedżerowie często nie zauważają tej potrzeby i w konsekwencji deweloper nie otrzymuje awansu ani możliwości uczenia się nowych rzeczy, angażowania się w różne projekty i wyzwania. W efekcie wizja rozwoju kariery samego programisty staje się coraz mniej zbieżna ze strategią firmy, przez co odchodzą, aby realizować swoje nowe cele.

Przedsiębiorczość/wolność

Naprawdę dobrzy programiści mają wystarczające umiejętności, aby zidentyfikować luki w produkcie i potrzeby na rynku. Jeśli nie mają możliwości realizowania nowych pomysłów wewnątrz firmy, odejdą i zaczną działać na własną rękę. Do tego niektórzy z nich są naturalnymi liderami. Rozumieją biznes a to jest potrzebne do zbudowania udanego produktu i prowadzenia projektu. Nie widzą już siebie jako kogoś, kto może dostarczyć wartość tylko dzięki swoim umiejętnościom kodowania. Chcą rozwiązywać problemy, które odkryli.

Ciężka praca popłaca

Wielu z nich rozpoczyna przygodę z nowymi rzeczami a nawet po prostu samemu tworzy produkt, który uzupełnia lub konkuruje z obecnym produktem i usługami ich pracodawcy. Inni widzą, jak ich poboczne projekty nabierają rozpędu i stają się ich główną pracą.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie jest najważniejszym powodem odejścia inżynierów. Konkurencja jest ostra, a średnie wynagrodzenie stale rośnie i niektóre firmy nie potrafią się dostosować lub po prostu nie są w stanie konkurować. Deweloperzy na ogół stale się rozwijają i uczą się nowych rzeczy, więc oczywiście zasługują na wynagrodzenie za swoje nowo nabyte umiejętności.

Elastyczność lokalizacji pracy

Nowym atutem, który firmy oferują obecnie ze względu na pandemię COVID jest możliwość pracy w domu lub pracy hybrydowej. Na rynku pojawiło się coraz więcej firm oferujących pracę zdalną, co powoduje, że deweloperzy często opuszczają swoje obecne miejsca pracy, które nie zapewniają im tego atutu.

Praca w domu pozwala programistom zaoszczędzić na dojazdach, mieć możliwość częstszego widywania się z członkami rodziny, pracować w elastycznych godzinach, poprawić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, przenieść się bliżej rodziny lub do miast, w których zawsze chcieli mieszkać, płacić tańszy czynsz, a nawet kupować domy w tańszych lokalizacjach.

Praca w domu jest nowym standardem, a duże firmy technologiczne torują sobie drogę ogłaszając pracę w domu jako stałą zmianę. Ta zmiana spowodowała, że zdalne poszukiwanie pracy wzrosło, a inżynierowie protestują, aby firmy zmieniły swoją politykę, aby dostosować się do tego atrakcyjnego atutu. Pandemia zmieniła sposób w jaki postrzegamy przestrzeń biurową. Wiele osób uważa to za trwałą zmianę, którą firmy technologiczne próbują teraz szafować aby przyciągnąć i zatrzymać koderów.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej