Blog IT, Blog Marketing

Jak przetrwać w pracy „sezon ogórkowy”?

Jak przetrwać w pracy „sezon ogórkowy”?

TeamQuest 20.08.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • w jaki sposób mądrze wykorzystać okres wakacyjnego spowolnienia w firmie?
  • czym się zająć, gdy większość współpracowników (łącznie z szefem) jest na urlopach?
  • jak przygotować się do jesiennych projektów?

Wakacje to w pracy często okres spowolnienia tempa. Ogólne rozprężenie towarzyszące letnim miesiącom niejednokrotnie widoczne jest już po przekroczeniu murów wielu firm. Trudno się dziwić. Część współpracowników jeszcze ładuje baterie na urlopach, inni w myślach wciąż przywołują dopiero co zakończony relaks pod palmami. Rozjechali się również klienci, przez co liczba codziennych obowiązków i zadań związanych z realizacją projektów nierzadko znacząco spada. Zamiast spędzać godziny na portalach społecznościowych, wolne chwile w tym czasie warto wykorzystać na czynności odkładane zwykle „na później”.

Podnieś swoje kwalifikacje

Wbrew pozorom okres letni to świetny moment na zainwestowanie w swój rozwój. Choć oferta w tym zakresie podczas wakacji nie z pewnością tak bogata jak w innych miesiącach, nie oznacza to, że latem nie znajdziemy branżowych konferencji, spotkań dla osób związanych z IT, warsztatów czy szkoleń, które pozwolą na podniesienie kwalifikacji i zaowocują nawiązaniem nowych zawodowych kontaktów. Być może to również dobry moment na podszlifowanie języka obcego? Zapisanie się na intensywny kurs językowy lub wykupienie pakietu konwersacji z całą pewnością nie będą czasem straconym. W ten sposób nie tylko możemy podnieść swoją wartość na rynku pracy, ale również pokażemy szefowi, że nawet w spokojniejszym okresie nasze ambicje i zaangażowanie nie spadają.

Przygotuj się do jesiennych projektów

Planowanie z wyprzedzeniem

Schyłek wakacji to również dobry czas, by pomyśleć o projektach, które czekają nas na jesieni. Być może część zadań da się rozpocząć już teraz, by później uniknąć nawału obowiązków. W szczególności warto wykorzystać fakt, że wakacje, jak żaden inny sezon, sprzyjają kreatywności. Wyrwani z codziennej rutyny i nieobciążeni nadmiarem zadań łatwiej wpadamy na oryginalne, nieszablonowe pomysły, którymi możemy pozytywnie zaskoczyć klientów, partnerów biznesowych czy szefa.

Zrób porządki

Mimo że propozycja tak prozaicznej czynności w konfrontacji w wciąż prawdziwie letnią pogodą może nie brzmieć zachęcająco, warto potraktować ją jako część przygotowań do jesiennego projektowego boomu. Nie jest w końcu tajemnicą, że w uporządkowanym, estetycznym otoczeniu pracuje się nie tylko przyjemniej, ale również efektywniej. Generalne porządki w dokumentach, wyrzucenie bezużytecznych akcesoriów biurowych czy posegregowanie papierów to zwykle umykające uwadze czynności, które pozwolą łatwiej wdrożyć się ponownie w codzienną rutynę i korzystnie wpłyną na jakość naszej pracy.

Naładuj baterie

Naładuj baterie

Urlop masz już za sobą? To nie znaczy, że pozostaje ci już tylko oddanie się w wir pracy. Staraj się tak organizować swój dzień, by znaleźć w nim miejsce na relaksujące aktywności. Szczególnie doceń weekendy, z których każdy możesz przecież potraktować jak krótki urlop i maksymalnie wykorzystać na wypoczynek, jaki lubisz. Wypad za miasto, wycieczka rowerowa, spływ kajakiem czy spotkanie z przyjaciół pozwolą ci nastroić się pozytywnie i naładować akumulatory na cały rok. Pamiętaj, że aby przebiec maraton trzeba się odpowiednio przygotować. Dlatego korzystaj z ostatnich słonecznych dni tak, by pozwoliły ci zebrać siły na jesień i zimę.

Mniejsza ilość obowiązków w pracy nie musi oznaczać, że czas ma nam przeciekać przez palce. Choć słodkie „nicnierobienie” na pozór wydaje się kuszącą strategią, warto zmotywować się to tego, by okres ten wykorzystać bardziej efektywnie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej