Blog IT, Blog Marketing

Praca na wypowiedzeniu. Jak nie spalić za sobą mostów?

Praca na wypowiedzeniu. Jak nie spalić za sobą mostów?

TeamQuest 08.08.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak w dobrym stylu przetrwać okres wypowiedzenia?
  • dlaczego warto pracować rzetelnie do ostatniego dnia?
  • co zrobić, by pozostawić po sobie dobre wrażenie?

Sezon urlopowy w pełni. Często to właśnie letni wypoczynek bywa impulsem do podjęcia decyzji o zmianie pracodawcy. Ekscytacja związana z rozpoczęciem nowej pracy a często również poczucie ulgi towarzyszące złożeniu wypowiedzenia sprawiają, że nasza efektywność w tym okresie zwykle spada. To duży błąd. Niezależnie od tego jak wyglądały wcześniej relacje z szefem i współpracownikami, odpuszczanie sobie na ostatniej prostej w dłuższej perspektywie po prostu się nie opłaca. Jak zatem pracować w okresie wypowiedzenia, by nie pozostawić po sobie niesmaku?

Uporządkuj dokumenty

Okres wypowiedzenia wykorzystaj na uporządkowanie wszystkich dokumentów, zarówno papierowych, jak i elektronicznych. Usuń z komputera prywatne pliki, zdjęcia, programy czy korespondencję, która nie dotyczy spraw służbowych. Nie chcesz chyba, by ktoś przeglądał później twoje zdjęcia z wakacji? Pousuwaj niepotrzebne już dokumenty i posortuj je według dat i tematów. Być może w niektórych przypadkach trzeba będzie zmienić ich opisy, by łatwiej je było odnaleźć twojemu następcy? Nie zapomnij również o uporządkowaniu służbowego telefonu. Część kontaktów z pewnością przyda się nowemu pracownikowi. Pamiętaj jednak, by z komórki usunąć prywatne numery, wiadomości i zdjęcia.

Wprowadź w obowiązki swojego następcę

Zadania

Jeśli jeszcze przed twoim odejściem zostanie zatrudniony na twoje miejsce nowy pracownik, zapewne zostaniesz poproszony o wprowadzenie go w swoje dotychczasowe obowiązki. To z całą pewnością jeden z najtrudniejszych elementów okresu wypowiedzenia. Z jednej strony jesteśmy już myślami w nowej pracy, z drugiej – musimy raz jeszcze wrócić do wszystkiego, co wykonywaliśmy do tej pory. Na tym etapie najłatwiej poznać, czy ktoś jest życzliwy, czy tylko odlicza godziny do odejścia. Niezależnie od tego, jakie emocje towarzyszą twojemu odejściu, pamiętaj o tym, że osoba rozpoczynająca dopiero karierę w twojej dotychczasowej firmie nie jest niczemu winna, dlatego postaraj się maksymalnie ułatwić jej wejście w nowe środowisko.

Posprzątaj po sobie

Przed opuszczeniem biura, zostaw po sobie porządek. Zabierz wszystkie osobiste rzeczy, wyrzuć wyszczerbiony kubek, zapisane w połowie notatniki i połamane długopisy. Jeśli nie przydadzą się tobie, tym bardziej będą bezużyteczne dla osoby zatrudnionej na twoje miejsce. Zanim zamkniesz za sobą drzwi, sprawdź, czy nie pozostawiłeś czegoś w lodówce lub zlewie. Weź pod uwagę fakt, że pamięć o prowadzonych projektach z czasem zatrze się, jednak pozostawione po sobie brudne naczynia jeszcze długo po twoim odejściu mogą być tematem złośliwych komentarzy.

Pożegnaj się

Warto mieć znajomych

Bez względu na to, jak układały się twoje relacje ze współpracownikami, najgorsze, co możesz zrobić, to wyjść bez słowa. Życie bywa przewrotne i być może spotkacie się w przyszłości na zawodowym lub prywatnym polu. Po co zatem pozostawiać po sobie niesmak? Nie musisz od razu wyprawiać pożegnalnego bankietu, jednak słodki poczęstunek, uścisk dłoni i podziękowanie za współpracę będą z pewnością mile widziane a współpracownikom pozwolą zachować o tobie dobre wspomnienia.

Okres wypowiedzenia nie jest powodem do mniejszego zaangażowania się w obowiązki. Wbrew pozorom podczas tego ostatniego etapu pracy w firmie, jesteśmy pod baczną obserwacją szefa i reszty zespołu. Obniżenie swoich standardów w tym czasie może spowodować, że lata ciężkiej pracy pójdą na marne i pozostawimy po sobie negatywne wrażenie. A skutki tego mogą wrócić do nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej