Praca na wypowiedzeniu. Jak nie spalić za sobą mostów?09 sierpnia 2017

Praca na wypowiedzeniu Z tego wpisu dowiesz się:
  • jak w dobrym stylu przetrwać okres wypowiedzenia?
  • dlaczego warto pracować rzetelnie do ostatniego dnia?
  • co zrobić, by pozostawić po sobie dobre wrażenie?


Sezon urlopowy w pełni. Często to właśnie letni wypoczynek bywa impulsem do podjęcia decyzji o zmianie pracodawcy. Ekscytacja związana z rozpoczęciem nowej pracy a często również poczucie ulgi towarzyszące złożeniu wypowiedzenia sprawiają, że nasza efektywność w tym okresie zwykle spada. To duży błąd. Niezależnie od tego jak wyglądały wcześniej relacje z szefem i współpracownikami, odpuszczanie sobie na ostatniej prostej w dłuższej perspektywie po prostu się nie opłaca. Jak zatem pracować w okresie wypowiedzenia, by nie pozostawić po sobie niesmaku?

Uporządkuj dokumenty

Okres wypowiedzenia wykorzystaj na uporządkowanie wszystkich dokumentów, zarówno papierowych, jak i elektronicznych. Usuń z komputera prywatne pliki, zdjęcia, programy czy korespondencję, która nie dotyczy spraw służbowych. Nie chcesz chyba, by ktoś przeglądał później twoje zdjęcia z wakacji? Pousuwaj niepotrzebne już dokumenty i posortuj je według dat i tematów. Być może w niektórych przypadkach trzeba będzie zmienić ich opisy, by łatwiej je było odnaleźć twojemu następcy? Nie zapomnij również o uporządkowaniu służbowego telefonu. Część kontaktów z pewnością przyda się nowemu pracownikowi. Pamiętaj jednak, by z komórki usunąć prywatne numery, wiadomości i zdjęcia.

Wprowadź w obowiązki swojego następcęZadania

Jeśli jeszcze przed twoim odejściem zostanie zatrudniony na twoje miejsce nowy pracownik, zapewne zostaniesz poproszony o wprowadzenie go w swoje dotychczasowe obowiązki. To z całą pewnością jeden z najtrudniejszych elementów okresu wypowiedzenia. Z jednej strony jesteśmy już myślami w nowej pracy, z drugiej – musimy raz jeszcze wrócić do wszystkiego, co wykonywaliśmy do tej pory. Na tym etapie najłatwiej poznać, czy ktoś jest życzliwy, czy tylko odlicza godziny do odejścia. Niezależnie od tego, jakie emocje towarzyszą twojemu odejściu, pamiętaj o tym, że osoba rozpoczynająca dopiero karierę w twojej dotychczasowej firmie nie jest niczemu winna, dlatego postaraj się maksymalnie ułatwić jej wejście w nowe środowisko.

Polecane oferty pracy

Posprzątaj po sobie

Przed opuszczeniem biura, zostaw po sobie porządek. Zabierz wszystkie osobiste rzeczy, wyrzuć wyszczerbiony kubek, zapisane w połowie notatniki i połamane długopisy. Jeśli nie przydadzą się tobie, tym bardziej będą bezużyteczne dla osoby zatrudnionej na twoje miejsce. Zanim zamkniesz za sobą drzwi, sprawdź, czy nie pozostawiłeś czegoś w lodówce lub zlewie. Weź pod uwagę fakt, że pamięć o prowadzonych projektach z czasem zatrze się, jednak pozostawione po sobie brudne naczynia jeszcze długo po twoim odejściu mogą być tematem złośliwych komentarzy.

Pożegnaj sięWarto mieć znajomych

Bez względu na to, jak układały się twoje relacje ze współpracownikami, najgorsze, co możesz zrobić, to wyjść bez słowa. Życie bywa przewrotne i być może spotkacie się w przyszłości na zawodowym lub prywatnym polu. Po co zatem pozostawiać po sobie niesmak? Nie musisz od razu wyprawiać pożegnalnego bankietu, jednak słodki poczęstunek, uścisk dłoni i podziękowanie za współpracę będą z pewnością mile widziane a współpracownikom pozwolą zachować o tobie dobre wspomnienia.

Okres wypowiedzenia nie jest powodem do mniejszego zaangażowania się w obowiązki. Wbrew pozorom podczas tego ostatniego etapu pracy w firmie, jesteśmy pod baczną obserwacją szefa i reszty zespołu. Obniżenie swoich standardów w tym czasie może spowodować, że lata ciężkiej pracy pójdą na marne i pozostawimy po sobie negatywne wrażenie. A skutki tego mogą wrócić do nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Twoja opinia jest dla Nas Ważna

Oceń ten wpis
Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Te języki programowania zapewnią Ci pracę natychmiast!

Rekrutacja IT – obalamy największe mity, w które wierzą… rekruterzy

Jak wyprowadzić z równowagi pracownika? 14 najbardziej irytujących tekstów szefa

Ciemna strona kodowania czyli minusy zawodu programisty

5 rzeczy, które specjalista IT powinien zrobić przed wyjazdem na urlop

Najnowsze komentarze

Sylwia
2018-09-10 17:25:16
Krzysztof Cierpiał
2018-08-31 16:01:24
TamaraBurska
2018-08-21 17:35:59
Grzegorz Biskup
2018-07-29 15:54:43
luiza
2018-06-29 10:09:04
luiza
2018-06-28 09:48:22
kjonca
2018-06-22 17:41:09
Dominik Szczepaniak
2018-06-22 14:33:52
MiXen
2018-06-17 22:00:45
ekonomiczny-wojownik.pl
2018-06-05 03:22:27
Może zainteresuje Cię również: