Blog IT, Blog Marketing

BMW przygotowuje się na komputery kwantowe

BMW przygotowuje się na komputery kwantowe

Marcin Sarna , 13.08.2021 r.

Gigant motoryzacyjny dostrzega kolejną rewolucję w automotive na horyzoncie.

BMW zaprasza do współpracy

Komputery kwantowe są nadal na wczesnym etapie rozwoju ale BMW po cichu rozwija plany na moment, w którym ta technologia osiągnie dojrzałość. Właśnie niedawno firma ogłosiła wyzwanie związane z komputerami kwantowymi – zaproszenie mające na celu zachęcenie organizacji zewnętrznych do opracowania rozwiązań, które pomogą temu producentowi samochodów w jak najlepszym wykorzystaniu technologii kwantowych.

To poszukiwanie ukrytych talentów – powiedział Oliver Wick, specjalista ds. technologii w BMW Research and Technology.
To jasna wiadomość dla świata, że BMW pracuje nad kwantami a jeśli masz innowacyjne algorytmy lub świetny sprzęt, przyjdź do nas, a my sprawdzimy, czy możemy go użyć w BMW.

Wyzwanie, które jest prowadzone we współpracy z działem obliczeń kwantowych Amazona AWS Braket, jest skierowane nie tylko do korporacji ale także do startupów i naukowców. Zasada jest prosta: wymyśl kwantowe rozwiązania problemów zidentyfikowanych przez BMW.

Cztery zadania

W szczególności, wyjaśnia Wick, BMW chce, aby rozwiązano cztery problemy.

Na etapie przedprodukcyjnym algorytmy kwantowe mogłyby pomóc zoptymalizować konfigurowanie funkcji dla jakiejś testowej (ograniczonej) liczby samochodów; chodzi o to aby przeprowadzić jak najwięcej testów przy jak najmniejszych nakładach. W podobny sposób algorytmy optymalizacji mogłyby poprawić rozmieszczenie czujników w pojazdach, aby upewnić się, że ostateczne konfiguracje czujników mogą niezawodnie wykrywać przeszkody w różnych scenariuszach jazdy – coś, co staje się coraz ważniejsze, ponieważ jazda autonomiczna będzie także zyskiwała na popularności.

Kandydatów zaproszono również do zgłaszania pomysłów na symulację deformacji materiału podczas produkcji, na przewidywanie z odpowiednim wyprzedzeniem problemów mogących rodzić znaczące koszty, a także na wykorzystanie kwantowego uczenia maszynowego do klasyfikowania niedoskonałości, pęknięć czy rys podczas automatycznej kontroli jakości.

Zasady uczestnictwa

Uczestnicy są zobowiązani do przedstawienia propozycji koncepcji dla dowolnego z czterech wyzwań, po czym panel ekspertów stworzy z tego krótką listę najbardziej obiecujących pomysłów. Wybrani kandydaci będą mieli kilka miesięcy na zbudowanie swoich rozwiązań w Amazon Braket, zanim przedstawią je w grudniu przyszłego roku. Zwycięskie pomysły zdobędą kontrakt z BMW na realizację ich projektów w rzeczywistych programach pilotażowych.

To wyzwanie kwantowe to jednak tylko najnowsze osiągnięcie w strategii, która ma na celu agresywne zwiększanie gotowości kwantowej firmy.

Problemy przerastają powoli nawet krzemowe potwory

Wysokowydajne komputery BMW wykonują obecnie 2000 zadań dziennie, od zaawansowanych wizualizacji po symulacje zderzeń; ale nawet dzisiejsze, najbardziej wyrafinowane systemy szybko spotykają się z istotnymi ograniczeniami mocy obliczeniowej.

Komputery kwantowe będą mogły pewnego dnia przeprowadzać obliczenia wykładniczo szybciej, co oznacza, że mogą rozwiązać problemy, które klasyczne komputery uznają za niewykonalne. Na przykład ilość mocy obliczeniowej wymaganej do optymalizacji rozmieszczenia czujników pojazdu okazuje się coraz większym wyzwaniem dla klasycznych algorytmów a algorytmy kwantowe mogą znaleźć rozwiązania w ciągu kilku minut. W skali produkcyjnej BMW może to oznaczać ogromne pieniądze.

Samochód

Wick wyjaśnia, że potencjał komputerów kwantowych został zidentyfikowany przez firmę już w 2017 roku. Następnie pojawił się raport techniczny aby zdobyć wiedzę na temat technologii i jej kluczowych dostawców. Na tym etapie największym wyzwaniem było znalezienie uzasadnienia biznesowego dla obliczeń kwantowych. Według Wicka na początku wszyscy przychodzili do mnie z pytaniem, dlaczego w ogóle potrzebujemy obliczeń kwantowych.

Ale teraz pierwsze proof of concepts powoli zaczynają pojawiać się jako projekty biznesowe. Jedna z propozycji badawczych firmy dotyczyła na przykład wykorzystania komputerów kwantowych do obliczania optymalnego obwodu, po którym robot zgrzewa spawy w pojeździe. Niedawno BMW ujawniło, że czyni postępy w projektowaniu algorytmów kwantowych do zarządzania łańcuchem dostaw, które zostały pomyślnie przetestowane na 10-kubitowym systemie Honeywell.

Zapowiada się zupełnie nowa odsłona url=/praca-w-it&titleOfUrl=Oferty pracy]pracy w IT[/url] w sektorze motoryzacyjnym.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej