Blog IT, Blog Marketing

Naucz dziecko programować w 5 krokach.

Naucz dziecko programować w 5 krokach.

Marcin Sarna , 10.03.2021 r.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Ale po co?

Nawet jeśli Twoje dziecko jest teraz jeszcze za młode na naukę programowania i nie jesteś nawet pewny, czy będzie zainteresowany pracą programisty czy administratora, to dobrze jest mieć pomysł jak zareagować gdy wykaże zainteresowanie tymi tematami. Nasze pokolenie nauczyło się programować raczej gdy było starsze i miało naście lat a nie kilka. Jakie wyzwania możemy postawić naszym dzieciom, gdy mają osiem lub dziewięć lat?

Nauka programowania od najmłodszych lat przynosi wiele korzyści - niezależnie od tego, jaką ścieżkę dzieci zdecydują się podążać, gdy dorosną. Programowanie zmienia Twój sposób myślenia na bardziej analityczne w rozwiązywaniu problemów. Umiejętności te mogą przynieść korzyści w każdym zawodzie i pozwalają myśleć nieszablonowo co przydaje się także w życiu prywatnym. Może Twoje dziecko będzie z czasem bardziej wyczulone na kwestie bezpieczeństwa informatycznego? i przyjdzie mu to po prostu naturalnie?

Znajdź jego pasję

Dzieci to gąbki, jeśli chodzi o chłonięcie nauki, a najlepiej uczą się, wchodząc w interakcję ze światem i dobrze się bawiąc. Nie należy im narzucać uczenia się nowej umiejętności. Zamiast tego powinno to być coś skoncentrowanego na tym, co kochają robić (czyli tu się niczym nie różnią od dorosłych…). Warto spróbować połączyć hobby i zainteresowania, które już mają, z ich naturalną ciekawością i odpowiednim projektem programistycznym. Jeśli lubią gry, spróbujcie napisać grę. Syn interesował się jak działają strony internetowe? Pociągnij temat wyjaśniając jak się je tworzy.

Demon Sprzedaży B2B 5000 - 6500 PLN

Warszawa
Aplikuj

Wdrożeniowiec ERP

Marki
Aplikuj

Junior HelpDesk 4000 - 4500 PLN

Zabrze
Aplikuj

B2B Sales Representative

Warszawa
Aplikuj

Key Account Manager

Warszawa
Aplikuj

Wybierz wizualny język programowania

To, że uwielbiasz Pythona albo JavaScripta nie znaczy, że są one odpowiednim językiem programowania dla ośmiolatka. W dzisiejszych czasach istnieją świetne języki programowania, które są specjalnie zaprojektowane do nauki programowania dla dzieci. Kluczem do nauczania małych dzieci jest praca z elementami wizualnymi, a nie słowami. Potrafią znacznie lepiej przetwarzać informacje i dzięki temu są bardziej zaangażowane w rozwiązywanie zadań. Pamiętaj, że nie liczy się składnia, ale zamiast tego rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów i nieszablonowego myślenia.

Dla młodszych dzieci (8-11 lat) języki kodowania oparte na blokach, takie jak platforma Scratch MIT, są bardzo atrakcyjne wizualnie, wprowadzając w życie dzieci kodowanie w taki sam sposób, w jaki Lego wprowadza inżynierię. W przypadku starszych dzieci (powyżej 11 roku życia) możesz dodać elementy wizualne do języka Python za pomocą biblioteki Turtle.

Zacznij od małych problemów

Pewnie w to nie uwierzysz, ale pierwszy projekt Twojego dziecka nie powinien polegać na tworzeniu systemu operacyjnego ani niczego podobnie skomplikowanego. Każdy programista rozpocząłby swój pierwszy projekt w nowym języku programowania z klasycznym „Hello World”, a stamtąd przeszedłby do podstawowego zadania, takiego jak aplikacja do notatek lub coś podobnego.

To samo dotyczy twojego dziecka. Zacznij od małych podstaw i prostych projektów i pozwól im podjąć się większych zadań, gdy będą gotowe. Nie próbuj ich zbyt mocno naciskać. Pamiętaj, że uczą się i zrobią wszystko, co w ich mocy, gdy im się to podoba, a nie frustruje. Jeśli Twoje dziecko mierzy zbyt wysoko i jest zdenerwowane, pomóż mu i podziel jego wyzwanie na mniejsze części, które możecie razem szybko rozwiązać.

Niech się nauczy znosić porażki

Kodowanie może być trudne i czasami bolesne. Bez względu na nasz wiek czasami utkniemy z problemem i nie wiemy, jak go rozwiązać. Z twoim dzieckiem nie będzie inaczej. Utknięcie i niepowodzenie jest częścią procesu uczenia się. Przypomnij synowi lub córce, że jeśli nie popełniasz błędów, to znaczy że nie próbujesz, a tym samym się nie uczysz.

Sprawdź oferty pracy na TeamQuest

Świętuj sukcesy

Bez względu na to, jak małe zadanie właśnie udało się zrealizować, pogratuluj i poświętuj sukces swojego dziecka razem z nim. To dla niego ogromne osiągnięcie, umożliwiające przejście do kolejnego wyzwania.

Ukończenie wyzwania lub zadania może być również idealnym momentem, aby zmotywować go do dalszych działań. Gdy będzie gotowe, możesz rozszerzyć zakres, prosząc o włożenie dodatkowych funkcjonalności w projekt. Na przykład, jeśli dziecko napisało licznik odliczający do swoich urodzin, możesz zasugerować jego rozszerzenie tak, aby odliczał urodziny także znajomych i rodziny.

Programowanie nie jest celem samo w sobie

Zawsze pamiętaj, że głównym celem jest dobra zabawa podczas nauki i rozwijanie umiejętności, które pomogą w życiu. A nie zdobycie zawodu programisty i określony poziom zarobków. Nauka kodowania ma przecież ogromny potencjał - nie tylko dla dorosłych, ale zwłaszcza dla dzieci. Programowanie wymaga umiejętności myślenia, które są przydatne w wielu sytuacjach, które mogą być całkowicie niezwiązane z informatyką. Zwykle zaleca się rozpoczęcie takich czynności z dzieckiem w wieku około ośmiu lat, czyli podobnie jak wtedy, gdy dziecko może zacząć grać w szachy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej