Blog IT, Blog Marketing

5 grzechów głównych początkującego programisty

5 grzechów głównych początkującego programisty

TeamQuest 28.05.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie błędy najczęściej popełniają osoby uczące się programowania i początkujący koderzy?
  • co robić, aby szybciej dołączyć do grona doświadczonych kolegów po fachu?
  • z jakich materiałów korzystać, aby nauka była najbardziej efektywna?

Rozpoczynając swoją przygodę z programowaniem nie sposób uniknąć błędów. I choć, jak powszechnie wiadomo, popełnianie ich jest rzeczą ludzką i trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na efektywną naukę, bywa że taka lekcja potrafi słono kosztować. Poniżej 5 najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących deweloperów.

Brak pewności siebie

Pewność siebie

Jednym z powszechnych błędów, na jakie narażone są osoby stawiające pierwsze kroki w kodowaniu jest przekonanie, że nie są wystarczającą dobre, aby programować. Tymczasem to zupełnie naturalne, że na początku nauki kod wydaje się „czarną magią”. W miarę nabywania nowych umiejętności ta tajemna wiedza przestaje być jednak przerażająca i z czasem staje się zupełnie zrozumiała. Owszem, pewne predyspozycje jak zdolność do logicznego myślenia, nie są tu bez znaczenia. Jednak najważniejszym kluczem do sukcesu jest ciężka praca, determinacja.

Zbyt długi etap przygotowań

Nierzadko bywa, że osoby zainteresowane nauką programowania przesadnie poważnie podchodzą do tematu. Zbieranie informacji (oczywiście z najróżniejszych źródeł) na temat tego, którego języka warto się uczyć, rozmyślania nad zawodowymi perspektywami czy uzupełnianie domowej biblioteczki w książki typu „Programowanie dla żółtodziobów” potrafią zająć… lata. Aż zapał mija a zdobyta wiedza się dezaktualizuje. Prawdą jest, że bez zrobienia pierwszego kroku trudno przekonać się, która technologia będzie dla nas najlepsza. Początkującemu koderowi łatwiej natomiast w razie czego ją zmienić niż doświadczonemu programiście.

Dążenie do perfekcjonizmu

Dążenie do perfekcjonizmu

Inną pułapką, do jakiej często wpadają początkujący koderzy jest dążenie do stworzenia perfekcyjnego kodu. Długie godziny spędzone nad poszukiwaniem idealnych rozwiązań problemu sprawiają, że ukończenie jakiegokolwiek projektu stoi pod znakiem zapytania. W rzeczywistości presja czasu i duża ilość obowiązków sprawiają, że rzadko który doświadczony programista jest w pełni zadowolony z produktu, który oddaje. W końcu przecież lepszy jest kod, który będzie „tylko” wystarczająco dobry niż żaden.

Korzystanie wyłącznie z polskojęzycznych materiałów

Wielu początkujących adeptów programowania w pierwszej kolejności sięga do internetowych źródeł wiedzy w rodzimym języku. Tymczasem to właśnie „anglojęzyczny” Internet ze względu na swój globalny zasięg, ogromną liczbę użytkowników i większą konkurencję nie tylko oferuje nieporównywalnie więcej możliwości w dotarciu do informacji na temat programowania, ale również daje gwarancję, że wiedza ta będzie zawsze „na czasie”.

Nauka z książką w ręku

Nauka z książką w ręku

Przyswojenie sobie podstawowych pojęć z zakresu programowania, takich jak pętle, przełączniki czy instrukcje warunkowe, jest dla początkującego kodera niezbędne i trudno nie zgodzić się z faktem, że książki bywają w tym nieocenioną pomocą. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wiedza z zakresu nowych technologii zmienia się w błyskawicznym tempie i w przypadku tej branży słowo drukowane nie zawsze będzie gwarantem dostępu do najnowszych informacji. Aby być zawsze na bieżąco, co w pracy programisty jest niezbędne, warto już na samym początku wyrobić w sobie nawyk korzystania z anglojęzycznych forów, tutoriali czy dokumentacji.

Oczywiście lista błędów, jakie zdarza się popełniać początkującym programistom mogłaby być znacznie dłuższa. Początki zawodowej drogi, niezależnie od branży nigdy bowiem nie są łatwe. Warto jednak pamiętać o tym, że nie myli się tylko ten, który nic nie robi a znacznie gorsze od samego popełnienia błędu jest uparte trwanie w nim.

Jakie są wasze doświadczenia z nauką programowania? Jakie błędy dopisalibyście do tej listy?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej