Blog IT, Blog Marketing

Prowadzisz startup lub małą firmę? Oto 5 typów pracowników, jakich potrzebujesz!

Prowadzisz startup lub małą firmę? Oto 5 typów pracowników, jakich potrzebujesz!

TeamQuest 17.05.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie typy pracowników mogą wesprzeć niewielkie organizacje w osiągnięciu sukcesu?
  • na jakie cechy kandydatów warto zwrócić szczególną uwagę?
  • co wyróżnia rekrutację do małych firm i startupów?

Ludzie to najcenniejszy kapitał firmy. To stwierdzenie nabiera szczególnego znaczenia w przypadku małych biznesów i startupów. Dla nich bowiem osobowość, umiejętności i podejście do pracy pojedynczych członków zespołu niejednokrotnie są czynnikami decydującym o sukcesie lub porażce. Kto zatem będzie pomocny w osiągnięciu biznesowych celów? Oto 5 typów pracowników, jakie warto mieć w małych zespołach.

Optymista

Optymista

Prowadząc biznes, nie jest łatwo prędzej czy później uniknąć problemów. Kryzysowe sytuacje często odbijają się negatywnie na morale pracowników powodując spadek wydajności. W takich momentach warto mieć na pokładzie Optymistę, który w najgorszych tarapatach dostrzeże jasną stronę a swoją pozytywną energią i uśmiechem na twarzy doda otuchy zespołowi i pomoże mu utrzymać motywację.

Rebeliant

Posiadanie pracowników, którzy zawsze są w gotowości wspierać decyzje kierownictwa, z całą pewnością pozytywnie wpływa na spokój i równowagę w zespole, jednak nie zawsze przynosi korzyści samej firmie. W końcu przecież nie każdy pomysł szefa zasługuje na ogólny entuzjazm. Dlatego warto wokół siebie mieć osoby, które będą kwestionować status quo i poddawać w wątpliwość kierunki rozwoju firmy. To rola dla Rebeliantów, którzy dzięki swojemu nieszablonowemu myśleniu i sile charakteru pomogą ci krytycznym okiem ocenić plany i wypracować najlepsze strategie na przyszłość.

Nauczyciel

Mentoring

Przeważająca większość małych firm i startupów nie oferuje nowym pracownikom oficjalnych programów szkoleniowych. Wiele z nich nie stać również na zatrudnienie specjalistów z dużą praktyką. Na szczęście istnieją ludzie wprost stworzeni do tego, by uczyć. Korzyści wynikające z posiadania w swoim zespole kilku osób, które będą chętnie dzielić się swoją wiedzą i zawodowym doświadczeniem z innymi, trudno przecenić. Dodatkowym atutem posiadania w firmie Nauczyciela jest to, że oprócz kwestii technicznych, może wprowadzić nowego pracownika w obszary, które są specyficzne dla danej organizacji, np. kultura organizacyjna.

Wielozadaniowiec

W małych firmach i startupach za wykonanie wielu różnorodnych zadań odpowiada zwykle niewielki zespół. Dlatego szczególnie cenne są tu osoby, które będą zdolne do pełnienia różnych, czasem przekraczających ich kompetencje i odległych od siebie ról. Project Manager w razie potrzeby noszący pudła z materiałami reklamowymi czy programista (będący jednocześnie administratorem sieci), który nie będzie miał problemu z odebraniem telefonu to tylko przykłady Wielozadaniowców. Ten typ pracownika zajmie się tym, co jest akurat w danej chwili potrzebne a dla szefa będzie nieocenioną pomocą w radzeniu sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami.

Pasjonat

Pasjonat

Istnieją osoby, dla których praca jest jednocześnie prawdziwą pasją a poziom posiadanej wiedzy nigdy nie jest satysfakcjonujący. Tacy pracownicy nieustannie inwestują w kursy, szkolenia czy kolejne studia. Posiadanie w zespole osoby z tak ogromną potrzebą rozwoju osobistego i zawodowego jest korzystne dla firmy nie tylko ze względu na stały dostęp do najnowszej wiedzy czy technologicznych nowinek, ale również dlatego, że taka postawa często bywa zaraźliwa.

Im mniejsza firma, tym decyzje rekrutacyjne są dla niej bardziej odczuwalne. W przeciwieństwie do dużych organizacji, w małych firmach i startupach osobowość kandydata liczy się nawet bardziej niż jego umiejętności. Dlatego tak ważny jest wybór osób, które swoimi cechami idealnie wpasują się do niewielkiego zespołu. Zatrudnienie nieodpowiedniej osoby w przypadku może okazać się zbyt drogą inwestycją.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej