Blog IT, Blog Marketing

5 skutecznych sposobów, aby docenić swoich pracowników

5 skutecznych sposobów, aby docenić swoich pracowników

TeamQuest 16.05.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jak najefektywniej motywować do pracy?
  • co zrobić, by zwiększyć lojalność pracowników?
  • co sprawi, że podwładni będą czerpali radość z tego, co robią?

Wbrew obiegowej opinii, to nie wysokie wynagrodzenie czy premie najlepiej motywują do pracy. Dużo skuteczniejszą metodą na utrzymanie zaangażowania pracowników jest obudzenie w nich wewnętrznej potrzeby dobrego wykonywania obowiązków. Jak to zrobić? Najskuteczniejszym sposobem jest pokazanie ludziom, że doceniasz ich zasługi i ich szanujesz. Masz z tym kłopot? Oto garść pomysłów, od czego możesz zacząć.

Okazuj zaufanie

Zaufanie

Unikaj mikrozarządzania. Zwalcz w sobie pokusę stałego kontrolowania wszystkiego, co się dzieje w firmie. Jeśli pracownik sprawdza się na swoim stanowisku, daj mu więcej swobody, pozwól samodzielnie podejmować decyzje, postaw wymagające wyzwanie lub przydziel bardziej odpowiedzialny zakres obowiązków. Zaufanie, które mu okażesz będzie dla niego dużym dowodem uznania i sprawi, że poczuje się dowartościowany i ceniony.

Chwal mądrze

Wbrew pozorom nie każda pochwała motywuje a czasem wręcz można nią osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Trudno nazwać wyrazem uznania zdawkowe hasło „świetna robota” rzucone na korytarzu w stronę pracownika, który przez tydzień zostawał po godzinach, by zdążyć na czas z projektem. Zdecydowanie lepszy efekt osiągniesz precyzyjnie nazywając konkretne działania, za które chcesz pochwalić, oraz dając do zrozumienia, że zauważasz i doceniasz włożony wysiłek. Ważne, by słowa, których użyjesz na pierwszym miejscu stawiały pracownika, a nie ciebie czy firmę.

Przekazuj pozytywny feedback od innych

Feedback

Słowa uznania słyszane z ust wciąż tej samej osoby z czasem mogą spowszednieć. Dlatego niech twoim nowym zwyczajem stanie się regularne przekazywanie podwładnym pozytywnych opinii o nich płynących od kontrahentów, wyższego kierownictwa czy innych członków zespołu. Kod napisany przez twojego programistę wzbudził entuzjazm klienta? Nie zapomnij mu tego powtórzyć. Pracownik innego działu pochwalił sposób, w jaki administrator sieci rozwiązał jego problem? Z pewnością poczuje się doceniony, jeśli to usłyszy. Przekazywanie pracownikom informacji zwrotnej z zewnątrz będzie dla nich koronnym dowodem, że ich praca ma realny wpływ na to, w jaki sposób działa firma.

Sprawiaj drobne przyjemności

Przyjemności

Skutecznym sposobem na docenienie pracowników jest również dbanie o małe przyjemności. Zakup do biura wymarzonego gadżetu, wręczenie biletów do kina lub zaskoczenie zaproszeniem na obiad będą dla pracowników dowodem na to, że są dla ciebie ważni. Wbrew pozorom, aby osiągnąć taki efekt, nie zawsze trzeba ponosić duże wydatki. Zadbaj o komfort pracy ustawiając w biurze dystrybutory z wodą, zapewniając dobrą kawę czy dokładając starań, by nikt nie musiał siedzieć tyłem do drzwi.

Dziękuj

Czasami nie potrzeba wyszukanych strategii na wyrażenie uznania pracownikom. Pamiętanie na co dzień o zwykłym „dziękuję” jest chyba najprostszym, ale jakże skutecznym, sposobem na pokazanie, że zauważasz wysiłek, jaki twój zespół wkłada w rozwój firmy i doceniasz jego osiągnięcia.

Umiejętne wyrażanie uznania pracownikom kosztuje niewiele, natomiast płynące z niego korzyści trudno przecenić. Doceniony pracownik dostrzega sens swojej pracy, a to przekłada się na poczucie satysfakcji i w konsekwencji większą efektywność i lojalność. Dlatego jeśli chcesz mieć w zespole najlepszych ludzi, pokazuj, że są dla ciebie ważni.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej