Blog IT, Blog Marketing

10 najważniejszych komend w Linuxie

10 najważniejszych komend w Linuxie

Joanna Wasiak , 24.03.2023 r.

Czy trzeba uczyć się komend w Linuxie? Na pewnym etapie Twojej kariery w IT będą dla Ciebie niezbędne i ułatwią Twoją pracę, niezależnie od tego, czy będziesz pracować jako programista, tester oprogramowania, czy DevOps. Poznaj terminal – linię poleceń Linuxa i sprawdź, jakie to proste!

W artykule wymieniono:

 1. Terminal – do czego służy?
 2. Otwórz terminal
 3. Print Working Directory
 4. Wyświetl listę
 5. Manual, czyli uzyskaj pomoc we wpisywaniu komend
 6. Make Directory / Remove Directory
 7. Otwieranie pliku
 8. Skopiuj plik
 9. Przenieś plik
 10. Usuń plik/folder
 11. Wyszukaj plik/folder

1. Otwórz terminal

To polecenie będzie wyglądać inaczej, w zależności od systemu operacyjnego, na którym pracujesz. Jeśli pracujesz na Linuxie/macOS wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę na komputerze hasło „terminal”. Korzystasz z Windows 10 lub Windows 11? Zainstaluj Bash lub Ubuntu dedykowanego Windowsowi. Na starszych systemach operacyjnych niż Windows 10 najbardziej efektywne będzie postawienie maszyny wirtualnej z zainstalowanym Linuxem.

2. Print Working Directory

Po wpisaniu w terminal komendy pwd wyświetli się aktualna ścieżka do obecnie otwartego folderu.

3. Wyświetl listę

To jedna z najczęściej używanych komend w Linuxie, która pozwala na wyświetlenie w formie listy całą zawartość konkretnego folderu. Aby ją uruchomić, wystarczy wpisać w terminalu komendę ls. Co w przypadku, gdy folderów jest dużo lub są ukryte? Trzeba skorzystać z tzw. wzorców uogólniających, dzięki którym odpowiednio zapisana komenda ls wyświetli na ekranie komputera konkretną zawartość.

4. Manual, czyli uzyskaj pomoc we wpisywaniu komend

Jeśli nie wiesz, jak działają konkretne komendy, możesz skorzystać z pomocy systemu Linux. W jaki sposób to zrobić? Wystarczy napisać przed odpowiednią komendą man, by wyświetliła się instrukcja, jak używać tej komendy. Aby wyjść z trybu pomocy, musisz nacisnąć klawisz q.

5. Make Directory / Remove Directory

Polecenie mkdir pozwala utworzyć nowy folder, a rmdir (remove directory) pozwala go bezpiecznie usunąć.

6. Otwieranie pliku

Za pomocą poleceniatouch + nazwa pliku wpisanego na konsoli otworzysz go z poziomu terminala z zawartością przypadająca na ostatnią datę otwarcia tego pliku.

7. Skopiuj plik

Kopiowanie plików odbywa się przez polecenie cp (copy). Dzięki temu możesz utworzyć w folderze kopię pliku z zupełnie nową nazwą. Jeśli do polecenia cp dodasz -r, będziesz mógł kopiować foldery z całą zawartością.

8. Przenieś plik

Pliki przeniesiesz z poziomu konsoli za pomocą komendy mv (move). Możesz też za jej pomocą zmienić nazwę pliku.

9 . Usuń plik/folder

Możesz to zrobić, wpisując na terminalu komendę rm (remove).

10. Wyszukaj plik/folder

Do wyszukiwania plików lub folderów użyj komendy find. Dzięki niej przeszukasz całe drzewo katalogów w poszukiwaniu konkretnego pliku. Uwaga – wpisanie polecenia find bez określenia parametrów spowoduje, że przeszukany zostanie aktualny katalog i podkatalog. Jeśli chcesz znaleźć plik/folder w katalogu, w którym obecnie pracujesz, użyj . przed find.

To tylko podstawowe komendy, które są najczęściej używane w systemie Linux/Unix. Jest ich dużo więcej, ale możesz zacząć naukę od zabawy z tymi, wymienionymi w artykule. Mimo że na pierwszy rzut oka terminal Linuxa wygląda przerażająco, komendy nie są bardzo skomplikowane i łatwo je zapamiętać.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej