Blog IT, Blog Marketing

Pokaż, że masz umiejętności, których poszukują rekruterzy IT!

Pokaż, że masz umiejętności, których poszukują rekruterzy IT!

TeamQuest 10.05.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakich nietechnicznych umiejętności poszukują rekruterzy IT?
  • które z nich najtrudniej jest im znaleźć u osób aplikujących na stanowiska IT?
  • jak dać się poznać jako idealny kandydat?

Udana rekrutacja jest wyzwaniem dla każdego pracodawcy, niezależnie od branży. Sukcesem można bowiem nazwać zatrudnienie osób, które nie tylko posiadają odpowiednie kwalifikacje, ale również pasują do kultury organizacyjnej i pozostaną w firmie na dłużej, a to nie zawsze bywa proste. W tym kontekście rekrutacja specjalistów IT to prawdziwy chrzest bojowy. Ilość przeszkód, jakie musi pokonać rekruter IT, aby znaleźć idealnego kandydata, chyba w żadnym innym sektorze nie ma sobie równych. O jakie nietechniczne umiejętności, pożądane na stanowiskach IT, jest najtrudniej?

Komunikatywność i umiejętność pracy w zespole

Zgrany zespół

Wbrew rozpowszechnionemu stereotypowi geeka, który porozumiewa się głównie ze swoim komputerem, wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne to na stanowiskach IT umiejętność niezwykle potrzebna a jednocześnie, jak podkreślają rekruterzy IT, wśród kandydatów niełatwa do znalezienia. W pracę nad jednym projektem najczęściej zaangażowany jest cały sztab osób o różnych specjalnościach. Od sposobu komunikacji i współpracy poszczególnych członków zespołu zależy to, czy projekt zakończy się on powodzeniem. Umiejętność precyzyjnego, jasnego wyrażania się i przekazywania w klarowny sposób posiadanej wiedzy niezbędna jest ponadto w kontakcie z klientami, dla których branżowy żargon często brzmi obco i jest niezrozumiały. Ubiegając się o pracę w IT nie zapomnij zatem wyraźnie podkreślić swojej zdolności do współdziałania z innymi przywołując dowodzące tego przykłady.

Kompetencje z zakresu zarządzania projektami

Project manager

O ile zarządzanie ludźmi jest osobną dziedziną i kompetencje z tego zakresu oczywiście nie są wymagane we wszystkich zawodach IT, to już umiejętność koordynowania projektów na wielu technicznych stanowiskach pełni istotną rolę. Aby być skutecznym trzeba analizować sytuacje, brać pod uwagę różne scenariusze, właściwie priorytetyzować zadania i konsekwentnie je realizować w ściśle określonym czasie. W zarządzaniu swoją pracą pomaga ci aplikacja, czerpiesz wiedzę z określonych lektur a może twój sposób na efektywne organizowanie się opiera się na latach doświadczenia? Wspomnij o tym rekruterowi IT posiłkując się praktycznymi przykładami a zyskasz u niego dodatkowy atut.

Lojalność wobec pracodawcy

Lojalność wobec pracodawcy

Nie jest tajemnicą, że w obecnej sytuacji na rynku pracy IT, lojalność pracowników z tego sektora to towar deficytowy. Pracodawcy sięgają po wszelkie dostępne sposoby, by technologiczne talenty zatrzymać u siebie jak najdłużej, a i tak statystyczny przedstawiciel tej branży średnio co dwa, trzy lata odchodzi do konkurencji. Trudno się zatem dziwić, że programista czy administrator, który na poprzednim stanowisku przepracował kilka lat, to dla rekruterów kandydat szczególnie obiecujący. Jeżeli więc chcesz odejść z firmy po kilku miesiącach, zastanów się, czy masz naprawdę dobry powód. Wyłaniający się z CV obraz „skoczka” z pewnością nie pomoże twojej karierze a może wręcz sprawić, że w przyszłości z tego powodu ominą się szanse uczestniczenia w dużo ciekawszych projektach.

Wyczulenie na kwestię bezpieczeństwa IT

Bezpieczeństwo IT

Informacje na temat włamań do systemów informatycznych, wyciekach danych czy atakach hakerów na firmową witrynę stały się już w mediach niemal codziennością. Dlatego też praktyczna wiedza na temat cyberbezpieczeństwa to umiejętność szczególnie pożądana u specjalistów IT, niezależnie od stanowiska. Śledź zatem nowe trendy z tego obszaru i interesuj się rozwiązaniami pomagającymi uchronić systemy informatyczne przed niepowołanymi do tego osobami. Pomoże ci to lepiej wykonywać swoją pracę i na czas wykryć zagrożenie. Ponadto, pokazując przyszłemu pracodawcy, że kwestie bezpieczeństwa są dla ciebie priorytetem, zbudujesz swój wizerunek jako osoby godnej zaufania, w której ręce bez ryzyka można powierzyć cenne dane firmy.

Nie od dziś wiadomo, że największa wiedza techniczna to nie wszystko, aby zostać dobrym specjalistą IT. Branża ta ze swej natury przyciąga raczej umysły analityczne, dla których rozwijanie umiejętności społecznych może stanowić prawdziwe wyzwanie. Zdecydowanie łatwiej zyskać wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa czy zarządzania projektami. Jeśli dodatkowo będziesz miał dowody na swoją lojalność, z ogromnym prawdopodobieństwem nie będziesz już musiał szukał pracy – to ona będzie znajdować ciebie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej