Blog IT, Blog Marketing

5 zasad zdrowej pracy przy komputerze

5 zasad zdrowej pracy przy komputerze

TeamQuest 29.03.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • z jakimi zdrowotnymi zagrożeniami wiąże się praca specjalisty IT?
  • o czym pamiętać, aby nie zrobić sobie krzywdy spędzając wiele godzin przy komputerze?
  • jakie nawyki warto wprowadzić, aby zachować zdrowie i pracować efektywniej?

Branża IT zwykle nikomu nie kojarzy się z ryzykiem utraty zdrowia. W końcu praca programisty czy testera nie należy do wyczerpujących fizycznie i wiąże się „jedynie” z siedzeniem przed komputerem. Tymczasem wielogodzinne spędzanie czasu przy biurku z oczami utkwionym w monitor może przyczynić się do wielu poważnych schorzeń, począwszy od problemów ze wzrokiem, poprzez zespół cieśni nadgarstka i chroniczne przeciążenie mięśni, aż po zwyrodnienia kręgosłupa. Brzmi groźnie? Na szczęście można zrobić wiele, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tych przypadłości.

Pracuj w prawidłowej pozycji

Pracuj w prawidłowej pozycji

O pozycjach, jakie specjaliści IT przyjmują podczas pracy, można byłoby napisać co najmniej osobny artykuł. Tymczasem to, w jaki sposób i na czym siedzimy, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Najmniej obciążymy kręgosłup pracując w pozycji, w której plecom zapewnimy oparcie, nogi i ręce będą zgięte pod kątem 90 stopni, a łokcie wsparte na podłokietnikach. Trudno wyobrazić sobie siedzenie w ten sposób przez dłuższy na twardym krześle, dlatego konieczna może okazać się inwestycja w dobrze dopasowany, ergonomiczny fotel, który zapewni podparcie lędźwiom, z zagłówkiem oraz regulowaną wysokością podłokietników, aby dopasować je do wysokości biurka.

Odpowiednio ustaw monitor

Praca będzie mniej męcząca, jeśli monitor ustawimy na odpowiedniej wysokości. Wskazane jest, by jego górna krawędź znajdowała się na wysokości naszego wzroku a nie, jak wciąż często się spotyka, znacznie powyżej. W ten sposób, podczas siedzenia w wyprostowanej pozycji, kark będzie naturalnie, pochylony i nie będziemy musieli wyciągać głowy w kierunku obrazu. Tym samym unikniemy obciążania górnych partii kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest również jego odległość od oczu, która powinna wynosić 40-75 cm.

Dopasuj biurko

Dopasuj biurko

Do codziennej, wielogodzinnej pracy przy komputerze nie powinno służyć przypadkowe biurko. Szerokość i głębokość blatu zależą co prawda od indywidualnych upodobań, jednak muszą zapewnić wygodne korzystanie z klawiatury i wszystkich materiałów pomocniczych. Dobrze, by przednia część biurka była wyprofilowana w taki sposób, aby możliwe było oparcie na nim w naturalnej pozycji nadgarstków, co pozwoli odciążyć kręgosłup. Z kolei wysokość blatu powinna być dostosowana do wzrostu użytkownika tak, by pomiędzy jego ramieniem a przedramieniem tworzył się kąt prosty.

Pamiętaj o oczach

Problemy ze wzrokiem to dolegliwość, która prędzej czy później dopada każdego specjalistę IT. By poprawić komfort widzenia i jednocześnie lepiej chronić oczy warto zainwestować w okulary z antyrefleksyjnymi powłokami, które wyeliminują wszelkie pojawiające się na szkłach odblaski. Dobrze jest również zaopatrzyć się i mieć pod ręką krople (tzw. sztuczne łzy), którymi w razie potrzeby nawilżymy przesuszone i zmęczone oczy. Pomocne może okazać się również zamknięcie oczu raz na jakiś czas lub spojrzenie w dal, najlepiej na zieleń za oknem, która na zmysł wzroku działa wyjątkowo kojąco.

Rób przerwy

Rób przerwy w pracy

Nawet, gdy wisi nad tobą deadline, nie zapominaj o przerwach w pracy. Nie muszą być długie. Wystarczy kilka minut, by zadbać o swój kręgosłup i krążenie. Wykorzystuj każdą okazję, by oderwać się od ekranu komputera. Potrzebujesz konsultacji kolegi z zespołu? Zamiast korzystać z komunikatora lub dzwonić, przejdź się do sąsiedniego pokoju. O ile to możliwe, podczas przerwy warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, które nie tylko pozwolą rozciągnąć mięśnie, ale również dotlenią mózg i sprawią, że dalsza praca będzie efektywniejsza.

Choć negatywnych skutków pracy z komputerem z cała pewnością nie da się całkowicie wyeliminować, to odpowiednia organizacja pracy i zmiana nawyków w większości przypadków mogą pomóc je zminimalizować. W końcu, jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czy waszym zdaniem wszelkie udogodnienia dla pracowników w firmach IT to fanaberia czy niezbędny element pozwalający zachować zdrowie i dobrą formę?

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej