Blog IT, Blog Marketing

Mentoring IT – chwilowa moda czy rosnący w siłę trend?

Mentoring IT – chwilowa moda czy rosnący w siłę trend?

TeamQuest 19.03.2017 r.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • kim jest mentor IT?
  • kto może nim zostać?
  • kto i w jaki sposób z mentoringu może czerpać korzyści?

Rekrutacja na stanowiska IT przysparza pracodawcom coraz większych trudności. Niewystarczająca liczba specjalistów na rynku oraz rosnące oczekiwania odnośnie ich umiejętności sprawiają, że coraz więcej firm upatruje sposobu na wyjście z tego impasu w mentoringu. Rolą liderów IT jest wspieranie rozwoju zatrudnionych w firmie młodszych kolegów oraz dzielenie się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem w branży, a w rezultacie zwiększenie potencjału całego zespołu. Jak działa ta metoda i czy warto w nią inwestować?

Mistrz i uczeń

Mentoring to nic innego, jak nawiązanie z kimś partnerskiej relacji na zasadzie mistrz-uczeń. U podstaw tej metody leży głębokie przekonanie, że jednym z najefektywniejszych sposobów nauki jest kontakt z osobą, która podobne doświadczenia ma już za sobą i teraz pozwala z nich czerpać tym, którzy stoją na początku swojej zawodowej drogi, przekazując im nie tylko konkretne umiejętności, ale również określone wartości. Jak to wygląda w IT? Otóż, nowe technologie to jeden z najszybciej zmieniających sektorów, którego kierunek rozwoju niejednokrotnie trudno przewidzieć. Coraz to nowe narzędzia, systemy, języki programowania, jakie pojawiają się na rynku sprawiają, że łatwo stracić orientację, które rozwiązania się sprawdzą a które nie są warte naszej inwestycji. Zadaniem lidera IT jest uważna obserwacja zmieniających się trendów i wskazywanie tych, które w istotny sposób mogą przyczynić się do rozwoju firmy. Przede wszystkim jednak rolą mentora jest wspieranie pracowników, proponowanie im kierunków zawodowego rozwoju oraz motywowanie w taki sposób, by mogli jak najpełniej rozwinąć swoje skrzydła.

Doświadczenie plus osobowość

Doświadczenie

Nie każdy może zostać mentorem. Zwykle do tej funkcji typowani są programiści z wieloletnim doświadczeniem, wyróżniający się na tle innych zaangażowaniem i świetnymi wynikami. Jednak nawet najdłuższy staż pracy i najbogatsza wiedza nie wystarczą bez odpowiednich predyspozycji. Mentoring to praca z ludźmi o najróżniejszych charakterach, dlatego doskonałe zdolności interpersonalne są tu kluczem do sukcesu. Idealny lider IT powinien przede wszystkim być świetnym słuchaczem i obserwatorem, aby wiedzieć, jak zmotywować do pracy swoich podopiecznych. Niezbędna jest również umiejętność przekazywania innymi swojej wiedzy, nie tylko w sposób atrakcyjny, ale również tak, aby nie podawać gotowych rozwiązań, a jedynie na nie nakierowywać. Otwartość umysłu i pewność siebie to dodatkowe atuty kandydata na mentora. Trudno również wyobrazić sobie w roli technologicznego mistrza kogoś bez poczucia humoru. Z pewnością będzie ono nieocenione w codziennej pracy, które podstawą jest budowanie dobrych, opartych na zaufaniu.

Szansa na rozwój

Szansa na rozwój

Mentoring to układ trójstronny. Korzyści z niego czerpią zarówno pracownicy, firmy jak i… sami mentorzy. Pierwszym zapewnia nieocenioną pomoc w określeniu mocnych stron i przezwyciężania słabości i może być szansą na unikalną ścieżkę kariery. Lider IT może być nie tylko przewodnikiem po najnowszych trendach technologicznych, ale również podpowie, którego języka programowania warto się uczyć. Działania mentora wiążą się również szeregiem profitów dla firm. Metoda ta pozwala maksymalizować potencjał pracowników a tym samym pomaga osiągać lepsze wyniki biznesowe. To nie wszystko. Wpływa także na wyższą satysfakcję zawodową zatrudnionych specjalistów IT, co z kolei przekłada się na ich lojalność i zwiększenie stabilności zatrudnienia. To atut, który biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy IT, trudno przecenić. Wreszcie – z mentoringu czerpią sami liderzy. To dla nich szansa na rozwinięcie własnych zdolności dydaktycznych i interpersonalnych oraz zyskanie uznania w oczach innych wynikające z pełnienia roli eksperta. Przede wszystkim jednak ta zaszczytna funkcja wiąże się z osobistą satysfakcją, której źródłem jest możliwość dzielenia się z innymi swoim doświadczeniem i umiejętnościami.

Zapotrzebowanie na ekspertów, którzy chcieliby przekazywać swoją wiedzę stawiającym pierwsze kroki w branży IT, rośnie. Wraz z dalszym dynamicznym rozwojem nowych technologii i wkraczania ich w coraz to nowe obszary życia, osoby takie z pewnością będą jeszcze bardziej przez firmy cenione. Pozostaje kluczowe pytanie, jak i gdzie znaleźć dobrego mentora?

Czy w swojej pracy spotkaliście się z funkcją mentora? Co sądzicie o takiej formie wsparcia pracowników? Czekamy na wasze komentarze!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej