Blog IT, Blog Marketing

Kim jest Kotlin Developer? Wszystko, co warto wiedzieć.

Kim jest Kotlin Developer? Wszystko, co warto wiedzieć.

Joanna Wasiak , 03.11.2022 r.

Czy bycie Kotlin Developerem się opłaca? Czym jest Kotlin i gdzie się go używa? Czy Kotlin jest konkurentem dla języka programowania Java? A może używasz aplikacji projektowanych w tym języku na co dzień i nie zdajesz sobie z tego sprawy? Na te i więcej pytań odpowie dzisiejszy artykuł.

W artykule zwrócono uwagę na następujące kwestie:

  • Kotlin – krótka historia
  • Kotlin a Java
  • Firmy korzystające na co dzień z Kotlin
  • Co musi umieć i czym się zajmuje Kotlin Developer?
  • Zarobki Kotlin Developera

Kotlin – krótka historia

Kotlin nie jest nowym językiem programowania, a jego historia sięga 2011 roku. Wtedy to firma JetBrains zaprezentowało nowy język na maszynę wirtualna Javy – JVM. Kotlin miał być przemysłowym, obiektowym językiem z kodem napisanym w Javie. Dzięki temu rozwiązaniu firmy miały przeprowadzać stopniową migrację bazy kodu z Javy do Kotlina, który eliminował pewne jej ograniczenia, związane m.in. z bezpieczeństwem.

Kotlin a Java

Koitlin to wieloplatformowy język programowania, który został zbudowany tak, by zachować jak największą kompatybilność z językami działającymi w platformie Javy. Jest bardziej czytelny i funkcjonalny niż Java. Żeby dobrze programować w Kotlin, niezbędna jest dobra znajomość Javy. Jego niewątpliwą zaletą jest większa intuicyjność w porównaniu do Javy oraz znacznie większa odporność na nieprzewidziane wystąpienie błędów w kodzie.

Kotlin wciąż jest określany głównym językiem systemu operacyjnego Android, dlatego większość urządzeń mobilnych z Androidem wykorzystuje język Kotlin, chociażby do obsługi aplikacji mobilnych.

Firmy korzystające na co dzień z Kotlin

Jeśli zastanawiasz się, czy w codziennym życiu oprócz telefonu z Androidem korzystasz z aplikacji, które działają w środowisku Kotlin, to jesteśmy przekonani, że korzystasz regularnie przynajmniej z jednej z niżej wymienionych, a jeśli nie, to o przynajmniej jednej z nich słyszałeś:

  • Pinterest,
  • Netflix,
  • Uber,
  • Amazon Web Services,
  • Trello.

Co musi umieć i czym się zajmuje Kotlin Developer?

Kotlin Developer zajmuje się przede wszystkim aplikacjami mobilnymi na Androida, a także iOS. Kotlin Developerzy często tworzą nowe oprogramowanie i testują je, dlatego niezbędną umiejętnością programisty Kotlin jest zaawansowana wiedza o środowisku systemu operacyjnego Android oraz znajomość Javy. Czasem w wymaganiach pojawia się także C++. Podstawą pracy Kotlin Developera są także bazy danych, niezbędny tu będzie więc SQL i zaawansowana wiedza z zakresu relacyjnych baz danych.

Z reguły programiści Androida używają Kotlin w swojej codziennej pracy, a Kotlin Developer jest wąską, ale pożądaną specjalizacją – ciągle powstają nowe aplikacje i programy oraz aktualizacje systemów operacyjnych Android czy iOS. Oprócz umiejętności technicznych, jako jedno z powtarzających się wymagań na programistę Kotlin widuje się ukończone studia na kierunku informatycznym. Dobrze jest też mieć już gotowe portfolio projektów, w których brałeś udział. Nie jest to więc stanowisko na rozpoczęcie kariery zawodowej w IT.

Zarobki Kotlin Developera

Ile zarabiają programiści Kotlin? Zarobki przedstawiają się całkiem imponująco – na stanowisku juniora możesz liczyć na wynagrodzenie od 7000-10.000 zł, regulara 13.000-19.000 zł, a jako senior zarobisz nawet 22.000 zł na podstawie umowy o pracę. Stawki B2B są odpowiednio wyższe – na stanowisku seniora możesz zarobić nawet 28.000 zł. Mimo atrakcyjnego wynagrodzenia wciąż brakuje osób na stanowisko Kotlin Developera.

Być może jest to spowodowane popularnością innych języków programowania, a także skomplikowaniem samego języka – Kotlin jest wymagającym językiem programowania do nauki i znacznie łatwiej jest się go nauczyć, gdy ma się już solidne doświadczenie z pracą w Javie.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej