Blog IT, Blog Marketing

Nowości od OpenAI! Czym zaskoczy?

Nowości od OpenAI! Czym zaskoczy?

Aleksandra Golenia , 15.11.2023 r.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie możliwości stwarza nowy GPT-4 Turbo
  • Co nowego w zaktualizowanej wersji GPT-3.5 Turbo
  • Co to jest API Asystentów
  • Czym charakteryzować się będzie marketplace od OpenAI

Turbo unowocześniony ChatGPT

To zupełnie coś innego od tego, co do tej pory oferował OpenAI. GPT-4 Turbo to innowacyjna wersja ChatGPT. Założenie jest bardzo ambitne – ma ona umożliwiać użytkownikowi tworzenie własnej wersji Chat GPT. Chodzi o to, aby był on bardziej przystosowany do indywidualnych potrzeb i jeszcze bardziej pomocny niż dotychczas. Co ciekawe, swój własny GPT można tworzyć bez żadnych umiejętności kodowania, a na podstawie prostej i intuicyjnej instrukcji. GPT-4 Turbo ma być towarzyszem życia codziennego użytkownika, jak też zawodowego. To narzędzie, które będzie też wsparciem dla dzieci w nauce. Przykładowo może pomagać w przyswajaniu wiedzy matematycznej czy też umożliwić kreatywnym maluchom projektowanie i tworzenie naklejek.

GPT-4 Turbo wyróżnia się oknem kontekstowym o wielkości 128 tys. Co to oznacza? A no mniej więcej to, że w jednym wierszu jest w stanie pomieścić ponad 300 stron tekstu. Cena również jest zaskakująca. OpenAI oferuje 3 razy niższą cenę za tokeny wejściowe i 2 razy niższą cenę za tokeny wyjściowe w porównaniu do wersji GPT-4. Ale co jeszcze…

Ten ChatGPT zdecydowanie lepiej niż jego poprzednicy radzi sobie z zadaniami wymagającymi przestrzegania konkretnej instrukcji. Poza tym obsługuje nowy tryb JSON. Dodatkowo zapewnia powtarzalność wyników. W praktyce oznacza to, że zwraca spójne uzupełnienia, co się szczególnie przydaje przy ponownym odtwarzaniu żądań debugowania. Jest też duża zmiana w stosunku do GPT-4. Wiedza, z której korzysta GPT-4 Turbo, sięga do kwietnia 2023. Została więc mocno zaktualizowana, ponieważ w przypadku GPT-4 wiedza ta kończy się już na wrześniu 2021, a jak wiadomo, od tego czasu dużo się zmieniło.

Zaktualizowana wersja GPT-3.5 Turbo

Na GPT-4 Turbo OpenAI nie kończy swojej listy nowości. Zapowiedział również aktualizację GPT-3.5 Turbo. Co nowego w niej znajdziemy? Na pewno obsługuje ulepszone wykonywanie instrukcji, okno kontekstowe 16 KB i tryb JSON. To oznacza, że nowa wersja będzie zdecydowanie bardziej przyjazna użytkownikowi i pozwoli na wykonywanie bardziej precyzyjnych zadań. Na podstawie wewnętrznych testów OpenAI uzyskał konkretne wyniki dotyczące poprawy działania GPT-3.5 Turbo. Testy wykazały 38% poprawę formatu po zadaniach tj. generowanie JSON, XML i YAML. Poprawa jest więc znacząca.

Co ważne, aplikacje, które korzystają z gpt-3.5-turbo, zostaną automatycznie zaktualizowane do nowej wersji 11 grudnia. Jeśli chodzi o starsze modele, to nadal będą dostępne do 13 czerwca 2024 roku.

Nowy interfejs API Asystentów

OpenAI postanowiło wesprzeć programistów w tworzeniu rozwiązań, które przypominają agenta w ich aplikacjach. O co dokładnie chodzi? Asystent to nic innego jak sztuczna inteligencja, czyli znany już nam wszystkim gość, który mocno namieszał w wielu branżach, ale też jednocześnie jest dla nich ogromnym wsparciem. Asystent posiada szczegółowe instrukcje i może powoływać konkretne narzędzia do wykonywania zadań. Interfejs API Asystentów jest niezwykle intuicyjny i zaprojektowany tak, aby ułatwić użytkownikowi współpracę ze swoim wirtualnym asystentem. Pozwala na interpretację i pobieranie kodu oraz wywoływanie funkcji. Wcześniej wszystko to użytkownik musiał wykonywać samodzielnie. Możemy więc uznać, że programista dzięki temu otrzymuje dodatkowe „ręce do pracy”.

A jak użycie API Asystentów wygląda w praktyce? Ma on bardzo szeroki zakres zastosowań. Można użyć aplikacji do analizy danych, planowania wyjazdów, bazując na sztucznej inteligencji czy też jako asystenta kodowania. To, co wyróżnia API, to trwałe i nieskończenie długie wątki, co pozwala na obejście ograniczeń okna kontekstowego.

W planach OpenAI również własny marketplace

To ciekawe, ale OpenAI zapowiedział, że w najbliższym czasie uruchomi swój własny marketplace. Czy podał szczegóły? Co nieco już wiemy. Za jego pośrednictwem możliwa będzie sprzedaż własnych modeli botów. Tak, każdy kto stworzy własny ChatGPT, będzie mógł go umieścić i sprzedać na marketplace OpenAI. Własny bot można stworzyć bez posiadania zaawansowanej wiedzy z zakresu kodowania. Mówi się nawet, że to dziecinnie proste. Już teraz użytkownicy nie muszą być doświadczonymi programistami, aby pracować na ChatGPT. Są tacy, którzy przy odrobinie sprytu i kreatywności tworzą własne gry. GPTs, czyli nowość od OpenAI, ma być jeszcze bardziej intuicyjny i łatwiejszy w obsłudze.

OpenAI nie zwalnia tempa i wykorzystuje swoje 5 minut. Zabłysnął już niejednokrotnie i ma w planach ponownie zaskoczyć swoich użytkowników. Konferencja OpenAI DevDay była okazją do prezentacji jego nowych rozwiązań. Zmiany są ogromne, ale czy wszystko powiedzie się zgodnie z planem…

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej