Blog IT, Blog Marketing

Czat GPT dla programistów.

Czat GPT dla programistów.

Joanna Wasiak , 31.03.2023 r.

Czat GPT to prawdziwa rewolucja w ostatnich tygodniach. Trudno się temu dziwić, że budzi tak skrajne emocje. Jedni są zakochani w jego możliwościach, inni boją się o to, że szybko zostaną zastąpieni przez Sztuczną Inteligencję – mowa tutaj o copywriterach, social media managerach, a nawet testerach oprogramowania – już w sieci pojawiają się reklamy kursów testerskich z nagłówkiem, który zapowiada zastąpienie testerów czatem GPT. Jakby nie było, ten czat może być świetnym narzędziem, który może znacznie skrócić czas pracy nie tylko copywriterów, ale także programistów! Poznaj kilka jego przydatnych funkcji!

W artykule wymieniono:

  1. Generowanie architektury kodu (zarys)
  2. Wdrażanie nowych rozwiązań
  3. Skróć sobie drogę do zrozumienia czyjegoś kodu
  4. Pisz czytelne komentarze do swojego kodu
  5. Zrelaksuj się po ciężkim dniu w pracy

1. Generowanie architektury kodu (zarys)

Zaczynasz jakiś nowy projekt? Zamiast tworzyć kod od początku, możesz poprosić czat GPT o wygenerowanie pierwotnej wersji architektury kodu, z niezbędnymi frameworkami w aktualnych wersjach. Dzięki temu będziesz mieć już jakiś zarys i Twoja praca skupi się już tylko na rozwijaniu poszczególnych elementów kodu, zamiast na budowaniu ich od zera. Czy takie rozwiązanie zaoszczędzi Twój czas pracy? Z pewnością!

2. Wdrażanie nowych rozwiązań

Gdy musisz wdrożyć nowy pomysł lub rozwiązanie, zawsze lepiej się do tego przygotować i porównać kilka różnych pomysłów, aby wybrać najbardziej efektywny. Czas, który musiałbyś spędzić na researchu i przygotowaniach jest dość długi, ale dzięki czatowi GPT możesz go znacznie skrócić. W jaki sposób? Wystarczy zapytać go o opinię eksperta na temat X i Y i porównać wyświetloną odpowiedź z Twoją wiedzą na temat konkretnego zapotrzebowania na skuteczne rozwiązania w proesie. Potem, wystarczy już tylko podzielić się najlepszym pomysłem z zespołem i gotowe!

3. Skróć sobie drogę do zrozumienia czyjegoś kodu

Ile razy dostałeś się do projektu, w którym musiałeś się zapoznać z kodem, który nie był pisany przez Ciebie? Co programista to inny rodzaj zapisywania składni, dlatego czasem trzeba nieźle się natrudzić, by zrozumieć, co Twój poprzednik miał na myśli, konstruując składnię w taki, a nie w inny sposób lub projektując bazę danych zupełnie inaczej, niż Ty. Jeśli chcesz sobie ułatwić pracę, możesz wykorzystać czat GPT do uzyskania wyjaśnień niezrozumiałych terminów lub po prostu do szczegółowego wyjaśnienia napisanego fragmentu kodu.

4. Pisz czytelne komentarze do swojego kodu

Jeśli masz trudności z pisaniem czytelnych uniwersalnych komentarzy do swojego kodu, a chcesz zachować wysoki poziom jakości, możesz wesprzeć się czatem GPT w celu napisania komentarzy, które będą zrozumiałe i efektywne. Z pewnością spędzisz nad tym mniej czasu niż na poprawianiu własnych komentarzy. Co więcej, zaoszczędzisz też sporą część dniówki, którą będziesz mógł poświęcić innym zadaniom.

5. Zrelaksuj się po ciężkim dniu w pracy

Czat GPT to nie tylko obowiązki, ale też relaks. Po ciężkim dniu w pracy możesz się pobawić, wykorzystując jego potencjał w innych celach niż programowanie. Chociaż jego możliwości są na ten moment jeszcze ograniczone, potencjał wykorzystania SI jako asystenta, który mógłby wspierać osoby w kryzysie psychicznym lub osoby samotne, jest naprawdę obiecujący. Tymczasem, na koniec ciężkiego dnia w pracy, czat GPT może opowiedzieć Ci żart, dzięki czemu choć trochę rozładujesz napięcie.

Możliwości Sztucznej Inteligencji są ogromne, ale na ten moment warto traktować czat GPT jako narzędzie, które usprawni Twoją pracę, a także jako rozrywkę. W przyszłości z pewnością jego potencjał zostanie rozbudowany i będzie mógł zaoszczędzić nie godzinę, a kilka godzin Twojej codziennej pracy. Tymczasem, warto śledzić nowości związane z rozwijaniem czatu GPT i korzystać z niego tam, gdzie to efektywne.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej