Blog IT, Blog Marketing

Node.js dla niewtajemniczonych

Node.js dla niewtajemniczonych

Aleksandra Golenia , 03.07.2023 r.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest Node.js
  • Co łączy Node.js i JavaScript
  • Do czego wykorzystuje się Node.js
  • Jakie są zalety Node

Node.js zmienił sposób uruchamiania kodu JavaScript

Chcąc bliżej poznać Node, trzeba go najpierw przedstawić. To środowisko pozwalające na uruchomienie JavaScript w innym środowisku niż przeglądarka internetowa. Zanim się pojawił, kod JavaScript mógł być uruchamiany jedynie z poziomu przeglądarki, więc to duża zmiana, można nawet uznać, że rewolucja. Dzięki Node.js możliwe jest łatwiejsze tworzenie aplikacji webowych. Środowisko uruchomieniowe współpracuje bezpośrednio z systemem operacyjnym, może zostać uruchomione na każdym z nich, a więc zarówno na Windowsie, jak również MacOS i Linuxie.

Node.js działa w oparciu o nieblokujący model I/O, który jest sterowany zdarzeniami. W praktyce oznacza to nic innego, jak działanie na jednowątkowej pętli zdarzeń obsługującej wszelkie przychodzące żądania asynchroniczne. Ma to przełożenie na możliwość obsługi wielu połączeń bez utraty szybkości i wydajności pracy.

Node.js korzysta z silnika V8. Charakteryzuje się otwartym kodem źródłowym, na którym zbudowane są takie przeglądarki, jak Chrome czy Edge. Jest to technologia, która mocno wpłynęła na rozwój JavaScript. Oczywiście wciąż możemy tworzyć aplikacje internetowe z poziomu przeglądarki, ale zastanowić się należy, po co, skoro można to robić w łatwiejszy sposób. Ponadto trudno jest wtedy zrealizować projekt zaawansowanej aplikacji.

JavaScript na prowadzeniu. To duża szansa dla Node.js

Na pewno twórcy Node.js skutecznie wybrali cel. JavaScript ma już stosunkowo długą historię, ponieważ powstało w 1995 roku. Kiedy w 2009 roku pojawiło się Node.js ten język programowania był już dobrze znany, jego pozycja także była ugruntowana, a potencjał i możliwości dobrze znane programistom. Obecnie, jak wynika ze statystyk W3techs, aż 95% stron internetowych korzysta z JavaScript, to absolutny lider, którego trudno będzie doścignąć w kolejnych latach. Raport Stack Overflow Developer Survey 2022 potwierdza tę niezagrożoną pozycję JavaScript, jest absolutnym nr 1, jeśli chodzi o najpopularniejsze języki programowania.

To, że jest to najważniejszy język programowania na świecie, udowadniają dotychczasowe projekty z wykorzystaniem JavaScript. Wszystko, z czym użytkownik ma kontakt na stronach Google, Amazon, YouTube czy Wikipedia, zostało wykonane w oparciu właśnie o ten język. JavaScript umożliwia tworzenie aplikacji mobilnych i internetowych, serwerów www i aplikacji serwerowych, a nawet gier przeglądarkowych. Jest kompatybilny z innymi językami, świetnie sprawdza się na start nauki programowania, cechuje się responsywnością i interaktywnością zadań, a to tylko kilka z jego kluczowych cech, które mają wpływ na jego najwyższą pozycję wśród języków programowania.

Twórcy Node.js nie bez powodu więc postawili właśnie na wsparcie dla tego języka. Był on dla nich przepustką do dużej popularności i oczywiście pieniędzy, bo tak szeroka rzesza użytkowników tego środowiska pozwala osiągać duże zarobki. W biznesie właśnie w dużej mierze o to chodzi. Nie do końca jednak początkowy cel pokrywał się z tym, który udało się ostatecznie osiągnąć. Twórca tego rozwiązania Ryan Dahl miał pierwotnie w planach uzupełnienie stron internetowych o technologię PUSH, która miała być widoczna w aplikacjach pocztowych, np. Gmail. Zaczęło się od testowania różnych języków i ostatecznie padło na JavaScript. Chodziło jednak nie tylko o popularność tego języka, ale również o brak istniejącego API wejścia/wyjścia. Tylko dzięki temu można było wykorzystać nieblokujące, sterowane zdarzeniami wejścia/wyjścia.

Możliwości i potencjał Node.js

Node.js jest niezwykle wszechstronnym i elastycznym narzędziem. Wykorzystuje się go do renderowania treści po stronie serwera, zbierania danych i komunikacji z ich bazą. Świetnie sprawdza się jako środowisko do zarządzania plikami, a także jest pomocne przy procesie automatyzacji, która obecnie przeżywa swój prawdziwy rozkwit. Bez wątpienia Node spisuje się również przy okazji kontroli nad standardami kodu. Przyznasz, że można przy jego pomocy zrobić naprawdę dużo. To teraz do rzeczy, jak konkretnie możesz wykorzystać Node.js?

Jest pomocny przy tworzeniu SPA, czyli Sigle Page Application, aplikacji internetowych działających na pojedynczej stronie. Dużą ich zaletą jest to, że przy interakcji ze stroną nie ma koniecznością przeładowywania jej w całości, a tylko konkretnej jej części. Krótki czas reakcji sprawia, że taka strona jest postrzegana jako bardzo płynna i wydajna. Przykładem SPA, która bazuje na Node.js jest Gmail. Platforma ma ogrom zadań do wykonania, a jednak pracuje z naprawdę fantastycznym skutkiem.

Jeśli chodzi o udział Node w automatyzacji, to jest to możliwe dzięki dostępności dużej liczby bibliotek. Node.js może być dzięki temu wykorzystywane jako narzędzie automatyzujące zadania. Do Twojej dyspozycji jest już nawet gotowe rozwiązanie – Robot.js, dzięki któremu można zautomatyzować najczęściej wykonywane czynności.

Programiści chętnie wykorzystują Node.js również do tworzenia narzędzi deweloperskich wspomagających ich pracę. Przykładem jest narzędzie przeznaczone do statycznej analizy kodu – ESLint. Ponadto Node świetnie sprawdza się przy projektach Rest API, co jest teraz łatwiejsze dzięki dostępności gotowych narzędzi, jak Express.js.

Node.js ma bardzo dużo do zaoferowania, nie bez powodu został wykorzystany przy takich stronach, jak LinkedIn, Netflix, Twitter czy Ebay.

Dlaczego nauka Node Ci się opłaci?

Node to bardzo przemyślana koncepcja, wspiera wdrożenie JavaScript, więc jego znajomość przydaje się przy większości projektów dotyczących tworzenia stron internetowych. To chyba największy powód, dla którego warto go nie tylko znać od strony teorii, ale również zaznajomić się z jego praktycznymi aspektami. Co więcej, nie musisz zagłębiać tematu wielu technologii, ponieważ zarówno front, jak i backend pisany jest w języku JavaScript, co znacznie ułatwia realizację całego projektu.

Warto wiedzieć, że żadna z technologii nie posiada aż tak wielu darmowych modułów i bibliotek (NPM). JavaScript może pochwalić się bazą aż 1,3 miliona bibliotek, dzięki temu projekty można tworzyć szybciej. Wiele potrzebnych funkcjonalności już istnieje, co znacznie przyśpiesza czas wdrożenia.

Jeśli zaś chodzi o samo Node.js, to na pewno trzeba wspomnieć o jego asynchroniczności dotyczącej obsługiwania żądań. Ma to bardzo dobry wpływ na wydajność aplikacji, w szczególności jeśli mamy do czynienia z wdrażanymi niezależnie małymi jej częściami. Mikroserwisy mają to do siebie, że się ze sobą komunikują. W jednowątkowym środowisku konieczne jest więc długie oczekiwanie na odpowiedź. W asynchronicznym środowisku zapytania są wysyłane nieregularnie, co przekłada się na większą elastyczność transmisji.

Node jest też uznawane za łatwo skalowalne narzędzie. Dzieje się tak m.in. z powodu obecności wątków obsługujących asynchroniczne operacje wejścia/wyjścia. To pozwala na rozbudowę środowiska tak, aby osiągnęło możliwie jak największą wydajność.

Duże znaczenie dla niezawodności i bezpieczeństwa użytkowania Node ma jego popularność. Korzysta z niego już 30 mln stron internetowych, więc to bardzo duża społeczność. Dzięki temu istnieje dużo źródeł wiedzy, jak i specjalistów, którzy są gotowi rozwijać narzędzie, jak i pomagać w jego wdrożeniu. Powstają gotowe rozwiązania, jak Express.js czy Next.js. Ponadto łatwiej jest znaleźć niesprawności i wprowadzić udoskonalenia, jeśli narzędzie jest wykorzystywane w dużej bazie stron www. To pozwala na jego rozwój, a także bieżące eliminowanie błędów.

Chcąc pracować na JavaScript warto, a nawet trzeba znać Node.js. To środowisko, które znacząco ułatwia tworzenie aplikacji webowych, chociaż jego możliwości na tym się nie kończą. Jest wszechstronnym narzędziem, pozwala na automatyzację zadań, jak również budowę narzędzi deweloperskich. Jeśli jeszcze nie pracowałeś z Node, to czas nadrobić zaległości, tym bardziej że jego pobranie nic Cię nie kosztuje.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej