Blog IT, Blog Marketing

Chcesz zostać programistą? Musisz to wiedzieć!

Chcesz zostać programistą? Musisz to wiedzieć!

Joanna Wasiak , 03.04.2023 r.

Chcesz zostać programistą i przebranżowić się do IT? Mimo że wakaty na developerów wciąż są nieobsadzone, wymagania wzrosły, dostosowując się do aktualnych potrzeb rynkowych. Jednym z powodów, dla których już nie wystarczy po prostu znać podstawy języka programowania, by dostać się do IT, jest zmiana priorytetów, spowodowana globalną sytuacją ekonomiczną. Zamiast tworzyć nowe miejsca pracy dla programistów, wiele firm IT w obecnych warunkach decyduje się na podniesienie kompetencji swoich pracowników, nie na zatrudnienie nowych osób.

Co możesz zrobić i jak się przygotować do roli programisty, który będzie rozchwytywany na rynku pracy w 2023? Przeczytasz w dzisiejszym artykule.

W artykule wymieniono:

  1. Programista to nie tylko talent i pasja, ale konkretne umiejętności
  2. Praca ze Sztuczną Inteligencją
  3. Praca z analizą danych i technologia chmurowa
  4. Cyberbezpieczeństwo
  5. Perspektywa użytkownika na pierwszym miejscu

Programista to nie tylko talent i pasja, ale konkretne umiejętności

Podczas gdy różne kursy programowania ogłaszają się w sieci, że nauczą Cię programować bez studiów i od razu obiecują zatrudnienie, rzeczywistość wygląda trochę inaczej – każdy świeżo upieczony kursant musi spędzić trochę więcej niż miesiąc czy dwa na szukaniu firmy, która będzie miała aktywne zapotrzebowanie na pracę dla junior developera. Co więcej, często programiści świeżo po kursach znają jedynie podstawy danego języka. Może się okazać, że są one niewystarczające do podjęcia pierwszej pracy. W takim przypadku rozwiązaniem będzie nauka i nadrabianie umiejętności technicznych. Jakie umiejętności techniczne warto opanować choćby w podstawowym stopniu, szukając pracy jako junior developer?

Praca ze Sztuczną Inteligencją

Biorąc pod uwagę, jak szybko czat GPT opanował świat, obszary pracy z uczeniem maszynowym SI zyskują coraz większa popularność na rynku IT, a co za tym idzie, potrzebują osób do pracy ze Sztuczna Inteligencją i rozwijaniem jej. Jeśli chcesz być programistą w obecnej rzeczywistości, warto byś zainteresował się realizowaniem określonych biznesowych celi przy pomocy automatyzacji z wykorzystaniem, chociażby uczenia maszynowego.

Praca z analizą danych i technologia chmurowa

Wraz z rozwojem technologii chmurowej, wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów do pracy z danymi. Nowoczesne aplikacje muszą być w stanie pomieścić jak największą ilość danych i pracować tak samo wydajnie. Być może zamiast tradycyjnej ścieżki programistycznej, dużo lepsza będzie ścieżka Devopsa lub specjalisty Data Science ze znajomością Pythona? Oba kierunki są mocno rozwojowe i przyszłościowe, jednakowo praca z dużą ilością danych, zarządzanie nimi, jak i ich optymalizacja oraz tworzenie aplikacji przystosowanych do chmury.

Cyberbezpieczeństwo

O tym, jak ważne jest dobre zabezpieczenie danych przed niespodziewanym wyciekiem i ujawnieniem niewygodnych informacji, przekonujemy się właściwie każdego dnia. Od rozpoczęcia cyberwojny w Ukrainie, aż do wzrostu dezinformacji w sieci, po wyciek niechcianych maili ze skrzynki mailowej osoby należącej do polskiej śmietanki politycznej. Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, niezbędna jest inwestycja w specjalistów, którzy będą odpowiedzialni za utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych i pentesty, dzięki którym można przygotować się na ewentualny atak hakerski.

Perspektywa użytkownika na pierwszym miejscu

Nowe rozwiązania technologiczne, a nawet zwykły sklep internetowy, wymaga wdrożenia wszystkich niezbędnych funkcjonalności, by użytkownik mógł łatwo znaleźć to, czego szuka i dokonać zakupu. Wzrost konwersji jest zależny nie tylko od przemyślanej kampanii reklamowej, ale przede wszystkim od dobrego UX/UI. Jeśli szata graficzna strony lub aplikacji pozostawia wiele do życzenia, jest nieczytelna i niefunkcjonalna, trudno będzie pozyskać nowych klientów i zachęcić ich do regularnych zakupów. Jeśli jesteś programistą front end, perspektywa użytkownika powinna Ci towarzyszyć niemal na każdym kroku tworzenia interfejsu graficznego.

Oczywiście, te wszystkie umiejętności pomogą Ci szybciej dostać pracę, ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na konkretne umiejętności techniczne, ale nie są niezbędne, byś mógł rozpocząć pracę w zawodzie programisty. Mogą jednak znacznie skrócić czas rekrutacji i poszukiwania pracy w IT.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej