Czy chcąc pracować jako tester oprogramowania musisz mieć certyfikat ISTQB? Co daje taki dokument? Czym zajmuje się tester ISTQB i jakie są alternatywy zawodowe dla takiego testera? Przeczytasz to wszystko już w dzisiejszym artykule!
W artykule zostały wspomniane kwestie:
- Czym jest ISTQB?
- Jakie są opcje kariery w IT po ISTQB?
- Czy każdy tester musi mieć certyfikat ISTQB?
Czym jest ISTQB?
To niezależna certyfikacja testerska, czyli potwierdzenie umiejętności testerskich odpowiednim certyfikatem. Taki projekt certyfikacji niezależnej testerów rozpoczął się w 1998 r. w Wielkiej Brytanii, potem w Niemczech. Międzynarodowa certyfikacja ISTQB jest najpopularniejsza w Polsce. Opracowano specjalne kursy szkoleniowe, kończące się przystąpieniem do egzaminu. Podstawowy certyfikat jest dożywotni. Za egzaminy i akredytację szkoleń w ramach certyfikatu odpowiada specjalnie do tego powołana rada krajowa ds. testowania oprogramowania.
ISTQB jest niezależną organizacją, której certyfikaty są uznawane za równoważne z tymi, wydawanymi przez ISEB czy ASQF.
Jakie są opcje kariery w IT po ISTQB?
ISTQB obejmuje trójpoziomowy system certyfikacji (poziom podstawowy, awansowany i ekspercki). W podstawowym sylabusie dodano rozszerzenie do pracy w metodologii Agile, więc nawet mając jedynie podstawowy kurs testowania oprogramowania, możesz pracować przy projektach Agile’owych. W ramach certyfikatu na entry level przyszły tester pozna kilka możliwości rozwoju swojej kariery:
- elementy testowania akceptacyjnego;
- testowanie wydajnościowe;
- testowanie aplikacji mobilnych;
- testowanie w branży gier hazardowych;
- testowanie w automotive;
- testowanie użyteczności;
- testowanie na podstawie modelu.
Certyfikowanie pomoże nie tylko w ścieżce kariery, ale usystematyzuje pojęcia związane z testowaniem, a także pomoże przekonać się, w której części testowania oprogramowania czujesz się najlepiej – wszyscy początkujący testerzy oprogramowania zaczynają od testów manualnych, ale niektórzy odkrywają w sobie smykałkę do pisania krótkich funkcji sprawdzających poprawność kodu. Pójdą więc w kierunku testów automatycznych, a niekiedy nawet i programowania.
Czy każdy tester musi mieć certyfikat ISTQB?
Do podstawowej kwalifikacji ISTQB może przystąpić każdy, kto chce się sprawdzić, jak i osoby, które chcą się przebranżowić i szybko zmienić pracę. Ten poziom nie wymaga wcześniejszej specjalistycznej wiedzy ani umiejętności, które można nabyć na kursach doszkalających do egzaminu. Czy każdy tester powinien zdawać taki egzamin? Wszystko rozbija się o to, w jakiej firmie chcesz pracować. Ponieważ ISTQB jest międzynarodową organizacją, Twój certyfikat będzie ważny zarówno w kraju, jak i za granicą. Nie wszyscy początkujący testerzy muszą decydować się na certyfikat, chociaż w niektórych ogłoszeniach o pracę na stanowiska junior testerów, pojawiają się informacje o tym, że taki dokument będzie mile widziany przez przyszłego pracodawcę.
Koszt certyfikatu w wersji podstawowej to niecałe 900 zł na chwilę obecną, a terminy egzaminów są dostępne na stronie internetowej.