Blog IT, Blog Marketing

Tester ISTQB. Co warto wiedzieć?

Tester ISTQB. Co warto wiedzieć?

Joanna Wasiak , 16.11.2022 r.

Czy chcąc pracować jako tester oprogramowania musisz mieć certyfikat ISTQB? Co daje taki dokument? Czym zajmuje się tester ISTQB i jakie są alternatywy zawodowe dla takiego testera? Przeczytasz to wszystko już w dzisiejszym artykule!

W artykule zostały wspomniane kwestie:

  • Czym jest ISTQB?
  • Jakie są opcje kariery w IT po ISTQB?
  • Czy każdy tester musi mieć certyfikat ISTQB?

Czym jest ISTQB?

To niezależna certyfikacja testerska, czyli potwierdzenie umiejętności testerskich odpowiednim certyfikatem. Taki projekt certyfikacji niezależnej testerów rozpoczął się w 1998 r. w Wielkiej Brytanii, potem w Niemczech. Międzynarodowa certyfikacja ISTQB jest najpopularniejsza w Polsce. Opracowano specjalne kursy szkoleniowe, kończące się przystąpieniem do egzaminu. Podstawowy certyfikat jest dożywotni. Za egzaminy i akredytację szkoleń w ramach certyfikatu odpowiada specjalnie do tego powołana rada krajowa ds. testowania oprogramowania.

ISTQB jest niezależną organizacją, której certyfikaty są uznawane za równoważne z tymi, wydawanymi przez ISEB czy ASQF.

Jakie są opcje kariery w IT po ISTQB?

ISTQB obejmuje trójpoziomowy system certyfikacji (poziom podstawowy, awansowany i ekspercki). W podstawowym sylabusie dodano rozszerzenie do pracy w metodologii Agile, więc nawet mając jedynie podstawowy kurs testowania oprogramowania, możesz pracować przy projektach Agile’owych. W ramach certyfikatu na entry level przyszły tester pozna kilka możliwości rozwoju swojej kariery:

  • elementy testowania akceptacyjnego;
  • testowanie wydajnościowe;
  • testowanie aplikacji mobilnych;
  • testowanie w branży gier hazardowych;
  • testowanie w automotive;
  • testowanie użyteczności;
  • testowanie na podstawie modelu.

Certyfikowanie pomoże nie tylko w ścieżce kariery, ale usystematyzuje pojęcia związane z testowaniem, a także pomoże przekonać się, w której części testowania oprogramowania czujesz się najlepiej – wszyscy początkujący testerzy oprogramowania zaczynają od testów manualnych, ale niektórzy odkrywają w sobie smykałkę do pisania krótkich funkcji sprawdzających poprawność kodu. Pójdą więc w kierunku testów automatycznych, a niekiedy nawet i programowania.

Czy każdy tester musi mieć certyfikat ISTQB?

Do podstawowej kwalifikacji ISTQB może przystąpić każdy, kto chce się sprawdzić, jak i osoby, które chcą się przebranżowić i szybko zmienić pracę. Ten poziom nie wymaga wcześniejszej specjalistycznej wiedzy ani umiejętności, które można nabyć na kursach doszkalających do egzaminu. Czy każdy tester powinien zdawać taki egzamin? Wszystko rozbija się o to, w jakiej firmie chcesz pracować. Ponieważ ISTQB jest międzynarodową organizacją, Twój certyfikat będzie ważny zarówno w kraju, jak i za granicą. Nie wszyscy początkujący testerzy muszą decydować się na certyfikat, chociaż w niektórych ogłoszeniach o pracę na stanowiska junior testerów, pojawiają się informacje o tym, że taki dokument będzie mile widziany przez przyszłego pracodawcę.

Koszt certyfikatu w wersji podstawowej to niecałe 900 zł na chwilę obecną, a terminy egzaminów są dostępne na stronie internetowej.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej