Blog IT, Blog Marketing

Kariera Python Developera. Jak zacząć?

Kariera Python Developera. Jak zacząć?

Joanna Wasiak , 30.03.2022 r.

Jak rozpocząć karierę Python Developera i dlaczego warto wybrać właśnie ten język programowania, jeśli myślisz o zmianie branży na IT? Pythona określa się jednym z najbardziej intuicyjnych języków programowania, a co za tym idzie, osobom, które nie miały wcześniej do czynienia z programowaniem, nie powinien sprawiać trudności w nauce. W tym artykule przeczytasz o tym, jak wygląda kariera Python Developera i dlaczego to właśnie ten język programowania został (całkiem zasłużenie) językiem roku 2020.

  • Jakie są najważniejsze właściwości języka programowania Python, dzięki którym pokochasz go już od pierwszej linijki kodu?
  • Zastosowanie Pythona. W jakich obszarach IT znajdziesz pracę jako Python Developer?
  • Czy i Ty możesz zostać Python Developerem? Sprawdź swoje możliwości i dowiedz się, jakie umiejętności pomogą Ci zmienić branżę
  • Jakie umiejętności praktyczne języka Python to must have, jeśli ubiegasz się o stanowisko Python Developera?
  • Znam Pythona, potrafię programować. Jakie są moje możliwości rozwoju w IT?
  • Dodatkowe umiejętności, które pomogą Ci dostać wymarzoną posadę programisty Pythona
  • Ile zarobisz jako Python Developer (dane na rok 2022)
  • Jakich błędów nie popełniać jako początkujący programista Pythona?
  • Perspektywy i kierunki dalszego rozwoju Pythona

Najważniejsze właściwości języka programowania Python

Python jest językiem intuicyjnym, który charakteryzuje czytelna i przejrzysta składnia oraz rozbudowana baza bibliotek. Jest językiem programowania w modelu open source. Powstał w 1991 r. Autor – Guido van Rossum – był wielkim fanem Latającego Cyrku Monty Pythona, stąd też wzięła się jego nazwa, choć w logo Pythona pojawił się wąż. Założeniem Pythona było zastąpienie języka ABC.

Python to język programowania, który określa się jako język programowania wysokiego poziomu, co znaczy, że jego składnia, słowa kluczowe i kod źródłowy zostały zaprojektowane w taki sposób, by nie sprawiały trudności w rozumieniu ich człowiekowi. Ucząc się Pythona, można zauważyć, że jego składnia wykorzystuje wiele angielskojęzycznych słów zamiast znaków interpunkcyjnych czy specjalnych, co jest powszechne w innych językach programowania.

Pythona często używa się jako języka skryptowego (CPython, JPython), strukturalnego czy funkcyjnego, a jego interpretatory są dostępne dla wielu systemów operacyjnych. Filozofią Pythona jest jednoczesna realizacja kilku paradygmatów oraz niewymuszanie konkretnego stylu programowania. Do zarządzania pamięcią Pythona używa się tzw. garbage collectors. Czy wiesz, że w Pythonie możesz wyświetlić komunikat Hello World! za pomocą pojedynczej linijki kodu?

Zastosowanie języka Python

Python to język programowania, w którym można projektować aplikacje webowe i desktopowe, a także strony www czy serwisy społecznościowe. Kod stworzony w Pythonie można nawet użyć do zaprogramowania sprzętu np. lodówki. Najpopularniejsze wykorzystanie Pythona to aplikacje, z których korzystasz codziennie! YouTube, Netflix, Uber, Google, Spotify, Paypal, a nawet gry komputerowe, takie jak Battlefield. Nie można nie wspomnieć w tym miejscu o wykorzystaniu Pythona w Data Sciece i Machine Learning, ze względu na jego wydajność i bezpieczeństwo przechowywania danych.

Python jest chętnie wykorzystywany w takich procesach, gdzie trzeba wprowadzić natychmiastowe zmiany. Jego rosnącą popularność potwierdza ankieta Stack Overflow z 2021 r., gdzie to właśnie Python zajął 3 miejsce pod względem najczęściej wybieranych języków programowania.

Kto może zostać programistą Python?

Czy możesz zostać programistą Python, jeśli nie masz doświadczenia w programowaniu? Zdecydowanie! To właśnie Python dzięki przejrzystej składni i wykorzystaniu „słownych poleceń” zamiast szeregów znaków interpunkcyjnych, jest jednym z najbardziej przyjaznych języków programowania dla początkujących. Jego intuicyjność sprawi, że właściwie najtrudniejszą rzeczą do nauki pozostaną dla osoby, która chce zmienić branżę na IT, funkcje i ich zastosowanie. Jeśli myślisz o przebranżowieniu się, możesz zacząć swoją naukę programowania właśnie od Pythona! Zanim zdecydujesz się na kurs, poświęć czas na samodzielną naukę, dzięki której upewnisz się, że Python Developer to ścieżka, którą na pewno chcesz wybrać.

Junior Python Developer. Od czego zacząć naukę programowania?

Faktem jest, że na rynku IT wciąż brakuje programistów. Nie tylko tych z wieloletnim doświadczeniem w branży, ale zwłaszcza takich, których można przyuczyć do wykonywania zawodu. Wymagania na stanowisko Junior Python Developera nie są wysokie, a obecny próg wejścia do IT jest stosunkowo przyjazny nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie programowały. Od czego zacząć naukę programowania, by móc aplikować na stanowisko Junior Python Developera?

Umiejętności techniczne, które musisz posiadać, zanim zaczniesz aplikować na stanowisko Junior Python Developera

Co musisz umieć, żeby dostać się na wymarzone stanowisko programisty Pythona? Nie wystarczy, że będziesz znał podstawy języka Python. Oprócz nich przyda Ci się także wiedza o jego funkcjach np. dekoratorach oraz sprawne poruszanie się w środowisku Pythona, a konkretnie znajomość stdlib, json, datatime. Oprócz tego przyda Ci się znajomość wbudowanych typów danych numerycznych i logicznych, a także, na czym polegają takie procesy, jak asynchroniczność czy współbieżność w Pythonie (podobieństwa i różnice).

Jeśli chcesz się wykazać na rozmowie kwalifikacyjnej, powinieneś także sprawnie rozpoznawać podobieństwa i różnice pomiędzy ostatnimi aktualizacjami języka Python. Czy to wystarczy, by móc otrzymać pozytywną odpowiedź na Twoją aplikację? Znajomość Pythona i jego środowiska to podstawa. Istnieją jeszcze inne wymagania, związane z relacyjnymi bazami danych i językiem SQL, czy podstawowa znajomość Gita i Dockera, wykorzystywanych w pracy programisty DevOpsa. O tym, dlaczego oprócz samego języka programowania Python warto rozszerzyć swoją wiedzę o kilka dodatkowych zagadnień, dowiesz się z kolejnego akapitu.

Jakie ścieżki kariery w IT wymagają znajomości Pythona?

Znasz już podstawy programowania w języku Python. Na jakie inne ścieżki kariery w IT niż Junior Python Developer liczyć? Jest kilka opcji do wyboru, w każdej z nich przydadzą się inne umiejętności.

Web Developer

Jedna z opcji to ścieżka związana z projektowaniem aplikacji webowych, czyli Web Developer. Python jest świetnym językiem do tworzenia w pełni wydajnych aplikacji działających po stronie serwera. Jeśli zastanawiałeś się, do czego może przydać Ci się znajomość MySQL i relacyjnych baz danych, to właśnie do budowania aplikacji back-endowych.

Jeśli zdecydujesz się na rozwój w tym kierunku, z pomocą przyjdą Ci dwa frameworki Pythona, używane do projektowania aplikacji – Django i Fiask. Pierwszy z nich zawiera mechanizmy do zarządzania bazami danych, własne szablony czy mechanizm do stworzenia łatwego w obsłudze panelu administracyjnego. Fiask jest minimalistycznym framweworkiem (aby stworzyć prostą stronę, wystarczy wpisać zaledwie kilka linijek kodu), który jednak wymaga dodatkowego uzupełnienia ze strony wtyczek lub ręcznego kodu.

Czego potrzebujesz do rozpoczęcia pracy jako Web Developer? Nie zaszkodzi znajomość HTML oraz CSS, a także Javy Scriptu, który przydaje się w full-stackowych projektach.

Data Analyst

Analiza danych to praca, w której zdecydowanie przyda się znajomość Pythona, nie tyle do projektowania dużych aplikacji, ile wspomagająco do automatyzacji zarządzania dużą ilością danych. W tym celu earto skorzystać z możliwości, jakie kryją w sobie biblioteki Pandas, SciPy czy NumPy.

NumPy to biblioteka, w której znajdziesz macierze i wielowymiarowe tablice, za pomocą których bez większego problemu wczytasz i przechowasz dane do analiz.SciPy, jak nazwa wsakazuje, jest chętnie wykorzystywana przy analizie danych w branży naukowej, dzięki temu, że zawiera zestaw narzędzi do przetwarzania obrazu czy interpolacji. Pandas to biblioteka, która rozszerza możliwości wspomnianego wcześniej NumPy.

DevOps Engineer

DevOps Engineer nie będzie wykorzystywał możliwości Pythona w celach procesowych, ale na pewno kilka jego funkcji zoptymalizuje jego pracę i skutecznie skróci czas dostarczenia w pełni funkcjonalnego produktu-aplikacji do klienta. Za pomocą Pythona można zautomatyzować powtarzalne zadania, co pozwoli odciążyć programistów, a odzyskany czas przeznaczyć na rozwój obszaru wymagającego większego zaangażowania.

Z jakich narzędzi w języku Python może skorzystać DevOps, by zoptymalizować i przyspieszyć procesy związane z pracą nad projektem? Pierwszym narzędziem, jakie przyda się w pracy DevOps Engineera, będzie biblioteka Fabric, która znacznie przyspieszy projektowanie skryptów, dzięki którym będzie można zautomatyzować powtarzalne czynności. Kolejnym narzędziem jest Ansible, który podobnie jak Chef i Puppet, służy do wygodnego i efektywnego zarządzania cała infrastruktura.

ML, czyli Big Data

Ze względu na swoją uniwersalność, Python jest używany do projektowania aplikacji biznesowych w branżach związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dlaczego Python jest tak chętnie wykorzystywany tam, gdzie mamy do czynienia z Machine Learning, który wykorzystują znane i lubiane aplikacje, takie jak Netflix (losowy wybór propozycji seriali i filmów na Netflixie na podstawie Twoich oglądanych pozycji to doskonały przykład praktycznego wykorzystania potencjału Pythona w ML)?

Język programowania Python ma znacznie mniejsze zużycie pamięci niż C/C++ oraz doskonale radzi sobie z dużą ilością danych, dlatego będzie świetnym wyborem wszędzie tam, gdzie pracuje się z Big Data i Data Science. Za Machine Learning w języku Python odpowiada biblioteka TensorFlow, dzięki której możliwe jest stworzenie takiej sieci neuronowej, która poradzi sobie z rozwiązaniem prostych problemów logicznych, wykorzystując jedynie kilkanaście linijek kodu! Przyszłość dla Pythona w Big Data rysuje się więc bardzo rozwojowo.

Dodatkowe umiejętności, które będą Twoim atutem w rekrutacji na stanowisko Junior Python Developera

Czy oprócz znajomości samego Pythona są jakieś inne umiejętności, które będą Twoim atutem w rekrutacji na stanowisko Junior Python Developera? Jak najbardziej! Najczęściej wymieniane jako „mile widziane” są:

– znajomość HTML, CSS;

– znajomość Bootstrapa oraz Java Script;

– umiejętność tworzenia responsywnych stron www (RWD);

– znajomość dodatkowych bibliotek Pythona, zwłaszcza NumPy;

– znajomość SQL i relacyjnych baz danych;

– wytyczne PEP-8, czyli praktyczne wykorzystanie zasad tworzenia czytelnego kodu;

– znajomość pojęć związanych z programowaniem obiektowym;

– komunikatywność i odporność na presję;

– elastyczność w adaptowaniu się do zmian.

Ile zarabiają programiści Pythona?

Tego pytania nie mogło zabraknąć przy opisywaniu kariery Python Developera, zwłaszcza że osoby, które chcą zmienić branżę, decydują się na to głównie z powodów większego wynagrodzenia i rozwoju. Ile możesz zarobić jako programista Pythona? Średnie zarobki na stanowisku Junior Python Developer wynoszą 5000 zł, Mid Python Developer zarobi średnio 8000 zł, a Senior Python Developer między 11.000-12.000 zł.

Wysokość zarobków dla programistów Pythona uzależniona jest także od: rodzaju umowy, miasta, specjalizacji i wielkości firmy. W zależności od rodzaju umowy Python Developer zarobi średnio 8200 zł na UoP, a 10200 zł na B2B. Najwięcej zarobisz, pracując w Warszawie (9200 zł), potem we Wrocławiu (8200 zł), a najgorzej w Krakowie (7200 zł).

Specjalizujesz się w projektowaniu aplikacji back-endowych? Zarobisz średnio 8200 zł. jako Python Fullstack Developer możesz liczyć na wynagrodzenie rzędu 8000 zł. Pracując w branży Data Science i Big Data, zarobisz ok. 7500 zł. Najlepsze firmy, które płacą Python Developerom 7000 zł, zatrudniają od 51 do 200 pracowników. Najgorzej płacą firmy, które zatrudniają od 2 do 10 pracowników, choć są to firmy z potencjałem rozwojowym, dlatego warto je rozważyć zwłaszcza na początku, gdy dopiero rozpoczynasz swoją karierę jako programista Python.

Najczęstsze błędy początkujących Python Developerów

Jako najczęstsze błędy, które popełniają osoby początkujące wymienia się:

– Brak zastosowania iteratorów tam, gdzie są potrzebne – nawet jeśli wydaje Ci się, że możesz to obejść, nie rezygnuj z użycia iteratorów. Kod będzie dzięki nim o wiele bardziej zrozumiały.

– Używanie zmiennych globalnych wszędzie nie tylko sprawi, że kod stanie się nieczytelny, ale mogą zaszkodzić w poprawnym działaniu funkcji debugujących.

– Brak zrozumienia koncepcji pythonowych obiektów mutowalnych i niemutowalnych.

– Używanie funkcji b=a zamiast b=copy.copy(a) w celu kopiowania list zagnieżdżonych.

Python wybrany językiem programowania roku 2020 i 2021

Python po raz pierwszy zdobył wyróżnienie języka roku w 2020! Wyróżnienie języka roku przyznawane jest na podstawie ich indeksu popularności. Co ciekawe, w zeszłym roku również przyznano mu wyróżnienie najpopularniejszego języka programowania, co oznacza, zwiększony popyt na programistów Pythona w przyszłości oraz intensywny rozwój Pythona, dzięki tak zaangażowanej społeczności. Czy istnieje lepszy powód, by zacząć się uczyć języka programowania Python?

Perspektywy programisty Pythona w 2022

Jakie są perspektywy programisty Pythona w 2022 roku? Sprawdźmy więc prognozy dotyczące rozwoju samego języka programowania Python. Python jest obecnie wykorzystywany przez wielkie korporacje, takie jak Microsoft, ze względu na bezpieczeństwo związane z przechowywaniem danych. Co ciekawe, Microsoft stworzył osobny zespół programistów, którzy pracują nad rozwojem Pythona, zwłaszcza nad jeszcze większą wydajnością. Ta informacja jest bardzo ważna z perspektywy rozwoju tego języka programowania, bo to właśnie wydajność była najczęściej zgłaszaną „wadą” Pythona.

Rok 2022 może przynieść jeszcze większy nacisk na rozwój technologii chmurowych, zwłaszcza w branży Big Data i Data Science. W związku z tym, programiści Pythona nie będą mogli narzekać na brak ofert związanych z tą branżą.

Kolejnym krokiem rozwoju Pythona będzie zwiększony nacisk na cyberbezpieczeństwo przy projektowaniu dużych aplikacji, takich jak Netflix. Problem cyberbezpieczeństwa jest teraz szeroko omawiany w branży IT ze względu na toczącą się wojnę w Ukrainie, także tą w cyberprzestrzeni. W związku z tym, szanse dla wykorzystania Pythona jako głównego języka projektowania dużych aplikacji webowych rosną właśnie ze względu na jego bezpieczeństwo i stabilność.

Podsumowując, jeśli chcesz wejść do świata IT, możesz śmiało wybrać karierę Python Developera, która rysuje się bardzo optymistycznie w perspektywie następnych 10-15 lat.

Jeśli czujesz, że języki obiektowe są dla Ciebie zbyt trudne, Python ma w sobie potencjał, który możesz wykorzystać, zanim zdecydujesz się na zakup kursu programowania czy studia informatyczne. Jego głównymi atutami, jak już wspomnieliśmy, jest składnia, która nie ma sobie równych, jeśli chodzi o czytelność i przejrzystość.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej