Blog IT, Blog Marketing

Programista bez studiów. Czy wykształcenie techniczne jest potrzebne, żeby pracować w IT?

Programista bez studiów. Czy wykształcenie techniczne jest potrzebne, żeby pracować w IT?

Joanna Wasiak , 29.03.2023 r.

Czy rzeczywiście musisz iść na studia, by uczyć się programowania i dostać swoją pierwszą pracę w IT? Zdania są podzielone. Widać to wyraźnie w programach stażowych, kierowanych do studentów i absolwentów kierunków technicznych. Z drugiej strony, mnóstwo kursów programowania celuje w osoby, które chcą zmienić branżę. Wykształcenie techniczne się przydaje, ale czy jest niezbędne? Dowiesz się, czytając dzisiejszy artykuł.

W artykule wymieniono:

  • Studia techniczne – wybór czy obowiązek?
  • Kursy programowania
  • Jak wyglądają obecne realia pracy dla juniorów w IT?

Studia techniczne – wybór czy obowiązek?

Studia informatyczne lub związane z obszarem telekomunikacji są zwykle świadomym wyborem osoby, która pasjonuje się nowoczesnymi technologiami, ma smykałkę do nauki matematyki i przedmiotów ścisłych oraz ma za sobą pierwsze próby z programowaniem lub stawaniem serwerów. To oczywiście stereotyp, ale nie da się ukryć, że na studia informatyczne często idą osoby zdecydowane na konkretną ścieżkę zawodową w IT. Dzięki swoim umiejętnościom są w stanie nabyć podstawy, które umożliwią im szybki start w branży.

Studia techniczne powoli przestają być traktowane jak obowiązek, choć w niektórych przypadkach wciąż są wymagane, nie tylko przez pracodawców, ale również przez organizatorów programów stażowych dla absolwentów lub studentów uczelni technicznych. Co istotne, ukończenie kierunku informatycznego przygotowuje do pracy w IT w większym stopniu niż kilkumiesięczny kurs programowania. Często także osoby po studiach związanych z obszarem IT łatwiej adaptują się do nowych obowiązków w pracy i osiągają szybciej poziom, który może być trudniejszy do osiągnięcia w tym samym czasie dla osób bez studiów technicznych.

Jeśli masz solidne podstawy z dowolnego języka programowania, najprawdopodobniej to wystarczy, byś dostał swoją pierwszą pracę w IT, nie mając technicznego wykształcenia.

Kursy programowania

Czy można zdobyć praktyczną wiedzę na kursie programowania, która wystarczy na stanowisko juniorskie w IT? I tak, i nie. W sieci rozmnożyły się oferty kursowe, często prowadzone przez osoby, które są programistami, jak i przez agencje. Część z nich zdecydowanie nie jest warta Twojego czasu, bo te same informacje przyswoisz samodzielnie, można je łatwo zaleźć w Internecie. Zdecydowanym plusem kursów programowania, jest motywacja, której często brakuje w przypadku samodzielnej nauki.

Standardowy kurs programowania daje podstawową wiedzę, ale żeby dostać się na stanowisko junior developera, musisz sam ją systematycznie uzupełniać. Boom na bootcampy wziął się głównie z tego, że faktycznie to często jedyna opcja na zmianę branży dla osób, które mają zobowiązania zawodowe i rodzinę, a mogą sobie pozwolić na naukę medynie wieczorami i weekendami. Wiele osób, które wykupuje takie kursy, oczekuje, że bezpośrednio po nich dostanie swoją pierwszą ofertę pracy w IT. Rzeczywistość wygląda nieco inaczej.

Jak wyglądają obecne realia pracy dla juniorów w IT?

Obecne realia w IT dla juniorów nie są optymistyczne. Inflacja i niestabilna sytuacja gospodarcza dała się we znaki także tej branży. Zdecydowanie można odnotować nie tylko zmniejszone zatrudnianie świeżaków po kursach, ale wzrost wymagań na stanowiska juniorskie. Wymagania na stanowiska junior developera czy junior testera są znacznie zawyżone, w stosunku do ubiegłych lat. IT zalała kolejna fala, gdy juniorom będzie trudno przeskoczyć próg wejścia.

Warto o tym pamiętać, decydując się na kurs programowania czy nawet studia techniczne. Obecna sytuacja zmienia się dynamicznie, ale obecnie widać zahamowanie, również na rynku IT. To oznacza, że na swoją wymarzoną posadę będziesz musiał albo podnieść kompetencje, co oznacza intensywną naukę poza kursem, albo szkolić się, uzupełniać braki techniczne i obserwować sytuację na rynku. Na pewno nadejdzie fala, w której znów juniorom będzie łatwiej dostać się do IT. Nie można powiedzieć, kiedy dokładnie nastąpi ten moment, dlatego warto zdecydować się na konkretną ścieżkę i do niej dążyć, nie przejmując się porażkami.

Studia programistyczne to nie wszystko. Kurs również. Najważniejsza będzie Twoja systematyczność, samodzielność i determinacja do zmiany branży. A także w obecnej sytuacji – cierpliwość.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej