Blog IT, Blog Marketing

Jak zaimponować rekruterowi IT

Jak zaimponować rekruterowi IT

TeamQuest 24.05.2015 r.

Branża IT potrzebuje rąk do pracy. Z tego też powodu otwarta jest nie tylko na specjalistów, ale również na nowe talenty. Rekruterzy chętnie odkrywają w kandydatach potencjał do pracy w danej technologii, czy też języku programowania. Jednak, aby złożyć danej osobie ofertę pracy, rekruter musi być przekonany o wartości kandydata. Oczywiście każdy z rekruterów IT ma swój własny sposób prowadzenia rozmów z kandydatami; co jednak nie oznacza, że nie ma wspólnych cech, poszukiwanych przez specjalistów ds. rekrutacji. Poniżej kilka cennych wskazówek dla kandydatów stawiających swoje pierwszy kroki na „informatycznym” rynku pracy:

Poznaj stanowisko pracy

Czy chciałbyś widzieć w swoim zespole osobę, która nie znalazła czasu na to, aby przyswoić sobie jakiekolwiek informacje na temat potencjalnych obowiązków zawodowych? Raczej nie.

Z tego powodu warto przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Zapoznaj się wnikliwie z przedstawionym opisem stanowiska pracy. Postaraj się wyszukać informacji na temat wymaganych technologii, czy też projektu / sektora do którego prowadzona jest rekrutacja. Osoba przeprowadzająca z Tobą rozmowę na pewno doceni Twoje zaangażowanie i chęć do przyswajania sobie nowej wiedzy.

Miej własne pytania

Rozmowa o pracę to nie tylko wywiad polegający na odpowiadaniu na pytania rekrutera. Jako kandydat również masz prawo zadawać pytania, często nawet jesteś do tego zachęcany. Zadawanie pytań również wskazuje na Twoje zaangażowanie w realizowany projekt rekrutacyjny. Jeżeli masz pytania to znaczy, że posiadasz również wiedzę w danym obszarze. To dobry znak dla rekrutera ponieważ świadczy o Tobie, jako o osobie z dużym potencjałem do przyswajania sobie nowej wiedzy. To bardzo ważny argument z punktu widzenia kandydatów z niewielkim doświadczeniem zawodowym.

Bądź profesjonalny

Jeżeli zastosujesz się do pierwszej wskazówki i będziesz znał specyfikę organizacji, czy też stanowiska pracy, to połowa sukcesu jest Twoja. Rekruterzy oczekują od swoich kandydatów przede wszystkim profesjonalizmu, który przejawia się nie tylko w posiadanej wiedzy, czy doświadczeniu, ale również w zachowaniu. Nie należy lekceważyć drugiej strony, czy też niepotrzebnie wchodzić w zdanie. Te zasady obowiązują również rekrutera; od niego również oczekuj profesjonalizmu.

Miej świadomość, że rekruterzy to też ludzie. Muszą przeprowadzać wywiady, aby w ten sposób dotrzeć do najlepszych kandydatów. Imponujące CV to jedno, ale o wiele ważniejsze jest Twoje zachowanie w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Przygotuj się do niej a zdobędziesz wymarzoną pracę!

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej