Blog IT, Blog Marketing

Dobre praktyki odchodzenia z pracy

Dobre praktyki odchodzenia z pracy

Joanna Wasiak , 27.03.2023 r.

Pracownicy się zwalniają. Nie ma w tym nic dziwnego, ale to, z jakim wrażeniem o firmie pozostaną, zależy głównie od dobrych praktyk odchodzenia z pracy. Podobnie – od tego samego zależy też wrażenie, jakie po sobie pozostawi pracownik. Jakie powinny być dobre praktyki żegnania się z firmą i pracownikiem? Dowiesz się, czytając dzisiejszy wpis.

W artykule wymieniono:

  1. Poinformowanie szefa przed złożeniem wypowiedzenia
  2. Poinformowanie zespołu projektowego
  3. Poinformowanie działu HR
  4. Exit interview, czyli ostatnia rozmowa z pracownikiem
  5. Przyjazny offboarding

1. Poinformowanie szefa przed złożeniem wypowiedzenia

O ile Twój szef nie jest zwolennikiem mobbingu, a dotychczasowa współpraca z firmą Ci się układała, powinieneś porozmawiać z nim o tym, że zamierzasz zmienić pracę (czyli złożyć wypowiedzenie). Dzięki temu Twój szef zyska czas, by znaleźć zastępstwo na Twoje miejsce, by procesy firmowe mogły przebiegać tak, jak do tej pory. Dobry szef doceni Twoją szczerość. Być może zaproponuje zmianę warunków pracy lub stanowiska, a może nawet zaproponuje Ci podwyżkę.

2. Poinformowanie zespołu projektowego

Oprócz poinformowania szefa o Twoim odejściu daj znać też współpracownikom. Na pewno będą musieli wziąć na siebie część Twoich obowiązków, dopóki nie zatrudni się Twój następca. Jeśli dasz im znać z wyprzedzeniem, będziesz mógł jeszcze wdrożyć niektóre osoby w Twoje obowiązki lub przygotować je na ewentualność przejęcia pracy po Tobie. Zespół warto poinformować nawet wtedy, gdy nie ma się ze współpracownikami dobrego kontaktu. Jest to jedna z dobrych praktyk odchodzenia z pracy.

3. Poinformowanie działu HR

Dział HR odpowiada za płace i wypłacanie ekwiwalentów za niewybrany urlop. Decydując się na wypowiedzenie, poinformuj osoby z HR-u o Twojej decyzji i wspólnie ustalcie co z urlopem lub L4. Jeśli przebywasz na zwolnieniu lekarskim, możesz złożyć wypowiedzenie z pracy w trakcie jego trwania. Będzie się liczyć od daty złożenia dokumentu.

4. Exit interview, czyli ostatnia rozmowa z pracownikiem

Dobrą praktyką żegnania się z pracownikiem jest też exit interview, czyli ankieta na wyjście z pracy. Jako szef zespołu możesz zlecić w dziale HR rozmowę z pracownikiem o to, co jego zdaniem jest do poprawy, co mu się podobało, a co jego zdaniem można zmienić. Jeśli nie ma możliwości, by taki wywiad przeprowadziła osoba postronna lub po prostu jesteś na dobrej stopie ze swoim odchodzącym pracownikiem, możesz porozmawiać z nim samodzielnie i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

5. Przyjazny offboarding

Jak zadbać o dobry wizerunek firmy? Wręcz odchodzącemu pracownikowi referencje, jakiś upominek i zadbaj o przyjazną atmosferę w jego ostatnim dniu pracy. To będzie dla niego również stresujący dzień, w końcu po raz ostatni będzie w firmie, w której spędził trochę czasu i nawiązał relacje. Dzięki temu pozostawisz miłe wrażenie o firmie, którą pracownik będzie wspominał z sentymentem, nie z rozczarowaniem.

Dobre praktyki firmowe obejmują nie tylko onboarding, ale także offboarding. Warto z nich skorzystać, bo zadowolony ze współpracy pracownik będzie polecał swoją byłą firmę znajomym i budował pozytywny wizerunek marki na zewnątrz.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej