Blog IT, Blog Marketing

Koduj z domu. Praca zdalna dla programistów

Koduj z domu. Praca zdalna dla programistów

Tomasz Staśkiewicz , 27.12.2021 r.

Jak odnaleźć się w pandemicznych realiach na home office, gdy wokół biegają dzieciaki, a pies chce wyjść na spacer co godzinę? Wbrew pozorom, proces adaptacji do nowych warunków pracy może zająć więcej czasu, niż myślisz. Jak sobie poradzić w nowych warunkach, utrzymując efektywność pracy na tym samym poziomie? Dowiecie się, czytając nasz dzisiejszy artykuł.

Praca w IT — nowy standard świadczenia usług

Przed pandemią większość firm na polskim rynku (w tym także firm IT) nie wykorzystywała opcji pracy zdalnej jako docelowej. Traktowano ją raczej jako opcjonalną pracę w razie problemów z fizyczną obecnością w biurze. Obecnie, coraz więcej firm z sektora IT stawia na zdalne oferty pracy lub pracę hybrydową. Słychać głosy, że pandemia jedynie przyspieszyła proces upowszechniania się pracy w trybie home-office. Co wpłynęło na tę zmianę na rynku pracy?

Większa wydajność, mniejsze koszty utrzymania pracownika

Po prawie dwóch latach z pandemią wiadomo już, że praca w trybie home office znacznie poprawia wydajność i efektywność świadczenia usług, jednocześnie zmniejsza koszty utrzymania pracownika. Praca w warunkach domowych, nawet na służbowym sprzęcie pozwala pracodawcy zredukować koszty energii elektrycznej, w rezultacie jedyne koszty, jakie rzeczywiście ponosi co miesiąc, to koszty wynajmu. Tryb pracy zdalnej nie wymaga utrzymywania fizycznego biura, toteż nic dziwnego, że wiele firm zdecydowało się na taką opcję.

Samoregulacja czasu pracy, czy to się sprawdza?

Pracując zdalnie, z jednej strony trzeba przystosować się do warunków typowo domowych, tj. do stałej obecności rodziny w swoim otoczeniu, z drugiej zaś praca na home office ułatwia dbanie o samoregulację czasu pracy. W praktyce oznacza to dbanie zdrowy work-life balans. Wszytko, czego potrzebuje programista, pracując z domu, znajduje się na wyciągnięcie ręki: wygodna kanapa, na której można odpocząć, czy kuchnia ze swobodnym dostępem do lodówki i kawy. Dzięki temu nie tylko zwiększyła się wydajność programistów na rynku IT, ale przede wszystkim zwiększył się również komfort pracy, a co za tym idzie, również samoregulacja czasu pracy.

Ryzyko stałej pracy online

Oczywiście, praca w trybie zdalnym ma także swoje wady. Należy do nich izolacja społeczna, która może wpłynąć na wydajność pracy u niektórych osób. Aby temu zapobiec, firmy IT wprowadzają jeden lub dwa dni obowiązkowej pracy z biura, podczas której można spotkać się ze współpracownikami na żywo i przegadać najważniejsze procesy.

Gdzie szukać ofert pracy zdalnej?

Większość ofert pracy w IT z góry oferuje przyszłemu pracownikami możliwość (a nawet konieczność) pracy z dowolnego miejsca na świecie. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię praca jako deweloper oprogramowania, czy team lidera, warunki pracy pozostają takie same dla wszystkich stanowisk. I choć wydaje się, że trudno się przeprogramować na wirtualny tryb komunikacji, z czasem będzie tylko lepiej, a Ty oszczędzisz na dojazdach i ominą Cię przyjemności związane ze staniem w korkach.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej