Blog IT, Blog Marketing

Języki programowania, które wzięły swoją nazwę od kobiecych imion

Języki programowania, które wzięły swoją nazwę od kobiecych imion

Joanna Wasiak , 02.01.2023 r.

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, skąd wzięły się nazwy języków programowania? Oczywiście, w niektórych przypadkach są oczywiste – Ruby, Perl, Emerald, Crystal zawdzięczają swoje nazwy kamieniom szlachetnym. Niektóre nazwy języków programowania powstały od nazw półwyspów np. Kotlin czy Java. Czy wiesz, że istnieją również takie języki programowania, które wzięły swoją nazwę od kobiecych imion? Przekonaj się, które!

Wymieniono:

 • ADA
 • ALICE ML
 • Claire
 • Mary
 • Miranda

ADA

Ten język programowania powstał w latach 70. XX wieku. Pracowali nad nim: Jean Ichbiah wraz z zespołem CII Honeywell Bull. Jego nazwa pochodzi od imienia Ady Augusty Lovelace, pierwszej programistki na świecie. To wieloparadygmatowy język ogólnego przeznaczenia, który został standardem ANSI w 1983. Od lat 70. standaryzacja języka programowania ADA jest rozwijana, a ostatnia aktualizacja tego języka miała miejsce w 2012 r.

Frontend Developer (Angular area) 19000 - 24000 PLN

Praca zdalna
Aplikuj

Senior PHP Developer

Praca zdalna
Aplikuj

ALICE ML

To o język programowania zaprojektowany przez Laboratorium Systemów Programowania na Uniwersytecie Saarland w Saarbrücken w Niemczech. Po raz pierwszy pojawił się w 2000 r., a ostatnia stabilna wersja Alice wyszła w 2007 r. Alice rozszerza Standard ML na wiele sposobów, które odróżniają go od swojego poprzednika. Mimo to nie jest używany poza tą konkretną organizacją.

Claire

Claire to funkcjonalny i obiektowy język programowania wysokiego poziomu z możliwością przetwarzania reguł. Został zaprojektowany przez Yvesa Caseau w laboratorium badawczym e-Lab firmy Bouygues i ostatecznie wypuszczono go w 2004 roku.Claire zapewnia:

 • prosty system obiektowy z klasami i metodami parametrycznymi;
 • polimorficzne i parametryczne programowanie funkcyjne;
 • reguły produkcji wyzwalane przez zdarzenia;
 • wersjonowane migawki stanu całego systemu lub dowolnej części, wspierające wycofywanie i łatwą eksplorację przestrzeni wyszukiwania;
 • wyraźne relacje między podmiotami; na przykład dwie jednostki mogą być zadeklarowane jako odwrotności względem siebie;
 • pierwszorzędne zestawy z wygodną składnią do programowania opartego na zestawach ekspresyjny system typów oparty na zbiorach, umożliwiający zarówno pisanie statyczne, jak i dynamiczne drugiego rzędu.

Key Account Manager 12000 - 14000 PLN

Kraków
Aplikuj

Development Engineer FPGA (m/w/d) 4500 - 6500 EUR

München
Aplikuj

Mary

Mary to język programowania zaprojektowany i wdrożony przez firmę RUNIT w Trondheim w Norwegii w latach 70. Zapożyczył wiele funkcji z ALGOL 68, ale został zaprojektowany do programowania systemów (programowanie zorientowane na maszyny). Niezwykłą cechą jego składni było to, że wyrażenia były konstruowane przy użyciu konwencjonalnych operatorów infiksowych, ale wszystkie miały ten sam priorytet, a ocena przebiegała od lewej do prawej, chyba że były nawiasy. Niestety, nie istnieje już dzisiaj, bo przestał być wspierany i rozwijany.

Miranda

Miranda to czysto funkcjonalny język programowania zaprojektowany przez Davida Turnera jako następca jego wcześniejszych języków programowania SASL i KRC, wykorzystujący niektóre koncepcje z ML i Hope. Został wyprodukowany przez angielską firmę Research Software Ltd. Był pierwszym czysto funkcjonalnym językiem programowania wspieranym komercyjnie. Miranda została po raz pierwszy wydana w 1985 roku jako szybki interpreter w C dla systemów operacyjnych Unix, a kolejne wydania miały miejsce w 1987 i 1989 roku W 2020 roku wersja Mirandy została wydana jako open source na licencji BSD.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej