Blog IT, Blog Marketing

Różnice pomiędzy systemem Unix a Linux.

Różnice pomiędzy systemem Unix a Linux.

Joanna Wasiak , 20.04.2022 r.

Jeden z nich powstał w latach 70., drugi na początku lat 90. To jednak niejedyne różnice pomiędzy systemami Unix i Linux. Unix z pewnością był niemałą rewolucją w branży IT, bez którego nie byłoby Linuxa, a nawet popularnego języka programowania C. Jedną z najbardziej oczywistych różnic pomiędzy Unixem a Linuxem jest różnica w dostępności kodu źródłowego: kod źródłowy Unixa jest zastrzeżony, natomiast Linux jest pierwszym systemem na darmowej licencji open source, co oznacza, że jego kod źródłowy jest ogólnie dostępny i rozwijany przez zaangażowaną społeczność programistów. W tym artykule przeczytasz, czym różnią się od siebie dwa systemy Unix i Linux, które dzielą dwie dekady.

  • Poznaj kluczowe różnice pomiędzy Unixem a Linuxem
  • Czy znasz głóne funkcje Linuxa i Unixa?
  • 9 popularnych różnic pomiędzy Unixem a Linuxem
  • Z jakimi ograniczeniami musisz sobie poradzić w pracy na Lunixie, a z jakimi w pracy na Unixie?

Kluczowe różnice pomiędzy Unixem a Linuxem

O Linuxie można powiedzieć, że jest nowoczesnym klonem Unixa, którego powłoką jest BASH, podczas gdy Unixową powłoką jest SHELL. W Linuxie usprawniono też wykrywanie i rozwiązywanie zagrożeń, które jest szybkie i efektywne. To była jedna z bolączek Unixa, który potrzebował specjalnej łatki naprawiającej bugi. Istotnymi wersjami Linuxa są np. Red Hat, Ubuntu czy Solaris, a Unixa HP-UX, AIS, czy BSD.

Główne funkcje Unixa

Unix jest wielozadaniowym systemem operacyjnym, który może być używany jako główny program do zarządzania stacjami roboczymi i serwerami. Ze względu na to, że może z niego korzystać wielu użytkowników jednocześnie, Unix w czasach swojej świetności był chętnie wykorzystywany przez środowiska akademickie jako standardowy system operacyjny sieci komputerowej na uniwersytetach.

Główne funkcje Linuxa

Linux wspiera wielozadaniowość, może uruchamiać wiele programów jednocześnie oraz współistnieć z innymi systemami operacyjnymi. Programy Linuxa są wieloprocesowe, a każdy proces składa się z wielu wątków. W Linuxie indywidualne konta uzytkowników są chronione dzięki odpowiednim zabezpieczeniom. Można powiedzieć, że Linux jest repliką Unixa, ale nie wykorzystuje tego samego kodu źródłowego.

9 różnic pomiędzy systemem Unix a Linux

Oprócz głównych różnic pomiędzy Unixem i Linuxem jest jeszcze kilka, o których warto wspomnieć, bo pomimo niemal bliźniaczego podobieństwa pomiędzy nimi, wiele je dzieli. Poznaj 9 cech, które sprawią, że bez problemu odróżnisz Unixa od Linuxa.

1. Koszt użytkowania

Linux jest darmowy, na licencji otwartego programowania, dlatego można go pobrać na dowolne urządzenie, choć istnieją także wersje płatne. Unix jest płatnym systemem, którego cena zmienia się w zależności od dystrybutora. Unix został opracowany przez AT&T Labs, organizacje non-profit i komercyjnych dostawców. Nigdy nie był darmowy.

2. Codzienne Użytkowanie

Z Linuxa może korzystać dowolna osoba, zarówno programista w dużej korporacji, jak i entuzjasta, który dopiero poznaje tajniki języków programowania. Unix jest dedykowany stacjom roboczym, serwerom i komputerom PC. Nie ma tak szerokiego spektrum użytkowania, jak nowocześniejszy Linux.

3. GUI (Graficzny Interfejs Użytkownika)

W ramach Linuxowego GUI istnieją dwie opcje: Gnome i KDE oraz wiele alternatyw np. LXDE, Mate. Unix również korzysta z Gnome, a także z Common Desktop Enviroment. W przypadku Unixa GUI jest dość ograniczone, bo nie ma żadnych alternatyw.

4. Wirusy

Wirusy to nie tylko Windowsowy problem. Do tej pory udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się 60-100 wirusów, które zgłaszali użytkownicy Linuxa. W Unix udało się zgłosić 80-120 wirusów (liczby mocno szacunkowe), ale nie ma informacji na temat ich rozprzestrzeniania się obecnie.

5. Szybkość wykrywania zagrożeń

Ze względu na dużą społeczność programistów, która jest zaangażowana w pracę nad rozwojem Linuxa, wszelkie zagrożenia są wykrywane zaraz po ich zgłoszeniu. Jest to możliwe dzięki pracy Torvaldsa – twórcy Linuxa – nad wykwalifikowaną społecznością, która natychmiast reaguje na każdy błąd. Unix nie ma zaangażowanej społeczności, dlatego czas oczekiwania na usunięcie zagrożenia lub błędu jest znacznie wydłużony w porównaniu z Linuxem.

6. Architektura

Linux początkowo był dedykowany procesorom Intel x86. Obecnie jest dostępny dla ponad dwudziestu różnych typów procesorów, w tym również ARM. Unix jest dedykowany wyłącznie maszynom PA-RISC oraz Itanium. W tym starciu znów Linux wygrywa, ze względu na większe spektrum dostępności dla konkretnych urządzeń.

7. Najlepsze funkcje

Najlepszą funkcją Linuxa jest możliwość aktualizowania jądra bez konieczności restartowania systemu. Do najlepszych funkcji Unixa należą: DTrace, czyli dynamiczny system śledzenia jądra oraz Feta ZFS, czyli system plików nowej generacji.

8. Obsługiwane typy plików

Obsługiwane typy plików Linuxa to pliki xfs, nfs, cramfsm ext 1 do 4, ufs, devpts, NTFS. Unix obsługuje następujące typy plików: zfs, hfx, GPS, xfs, vxfs. Oczywiście, nikogo nie zdziwi mniejsza ilość typów obsługiwanych plików przez Unixa, biorąc pod uwagę 20 lat różnicy pomiędzy oboma systemami operacyjnymi.

9. Łatwość w przeniesieniu systemu operacyjnego na inne urządzenia

Linux jest przenośnym systemem operacyjnym i bez problemu uruchomisz go z pamięci dysku USB. Unix jest systemem, którego po zainstalowaniu na konkretnym urządzeniu przenieść się nie da.

Ograniczenia Linuxa

Z jakimi ograniczeniami musisz się liczyć, jeśli zdecydujesz się na pracę na Linuxie? Ze względu na nierówną obsługę sterowników mogą pojawić się problemy z poprawnym działaniem systemu operacyjnego. Linux nie jest tak intuicyjny w obsłudze dla nowych użytkowników, jak Windows. Jeśli chcesz spróbować przesiąść się na Linuxa, najbardziej podobną do Windowsa wersją jest Linux Mint. Linux ma także problem z obsługą wielu programów Windowsa, które może uruchomić jedynie z poziomu skomplikowanego emulatora np. Microsoft Office. To system operacyjny, który najlepiej sprawdzi się w firmach i korporacjach.

Ograniczenia Unixa

UI w Unixie jest przestarzałe i nieprzyjazne dla użytkownika. Jest bardzo nieczytelny, niespójny i trudno się z niego korzysta współcześnie, jeśli mamy do wyboru różne wersje przejrzystego interfejsu użytkownika w Linuxie. Co więcej, praca z powłoką Unixa (Shell) może być przyczyną nieumyślnego skasowania ważnych plików i danych. Wystarczy jedna niepozorna pomyłka we wpisaniu kodu. Unix został zaprojektowany na wolniejsze komputery, co oznacza, że nigdy nie będzie szybki i wydajny zgodnie ze współczesnymi oczekiwaniami. Problemem Unixa jest też brak spójności pomiędzy poszczególnymi wersjami.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej