Blog IT, Blog Marketing

7 rzeczy, które chciałbyś wiedzieć przed Twoją pierwszą rozmową o pracę

7 rzeczy, które chciałbyś wiedzieć przed Twoją pierwszą rozmową o pracę

Joanna Wasiak , 04.01.2023 r.

Pierwsza rozmowa o pracę jest najgorsza. Pochłania najwięcej stresu, energii, zasobów i najczęściej kończy się wcale nie tak, jak sobie wyobrażałeś. Być może to będzie rozmowa, na której popełnisz najwięcej gaf w swoim życiu. Być może zabraknie Ci słów, w trakcie odpowiedzi na pytania rekrutera. Być może zamiast przykładów, będziesz mieć w głowie białą, niezapisaną kartkę i za nic nie wpadniesz na właściwą odpowiedź. Pamiętaj, że niezależnie od jej wyniku, najtrudniejszy krok masz już za sobą. Co chciałbyś wiedzieć przed Twoją pierwszą rozmową o pracę?

W artykule wymieniono:

  1. Jesteś wystarczający
  2. Odmowa nie równa się porażce
  3. Nie musisz się zgadzać na wszystko
  4. Dobre pierwsze wrażenie jest okej
  5. Zadawaj pytania o przyszłe stanowisko
  6. Zadawaj pytania o dalszy etap rekrutacji
  7. Przygotuj się przed rozmową

1. Jesteś wystarczający

Jakikolwiek feedback otrzymasz lub nie, pamiętaj, że jesteś wystarczający, by ubiegać się o kolejną pracę, by chodzić na rozmowy, by chwalić się swoimi osiągnięciami, mimo że nie są związane z konkretną ścieżką kariery. To wszystko doprowadziło Cię do tego, że podjąłeś decyzję o podjęciu zatrudnienia na konkretnym stanowisku. I nawet jeśli na rozmowie powinie Ci się noga, to wciąż jesteś wystarczający. Nawet jeśli usłyszysz, że się nie nadajesz na to stanowisko, bo nie masz wystarczających kompetencji, wciąż możesz próbować!

PL/SQL & Oracle Forms Developer 25000 - 30000 PLN

Warszawa
Aplikuj

Mid Account Manager

Warszawa
Aplikuj

2. Odmowa nie równa się porażce

Nie dostałeś tej pracy? Nie traktuj tego w kategorii porażki. Takich rozmów możesz odbyć jeszcze wiele, zanim znajdzie się ktoś, kto Cię zatrudni. Odmowa nie mówi o tym, że się nie nadajesz, bo Twoje umiejętności nie są wystarczające. Odmowa mówił jedynie o tym, że był ktoś, kto lepiej wpisał się w wymagania, ale niekoniecznie dobrze wywiąże się ze swoich nowych obowiązków. Być może Ty zrobiłbyś to lepiej. Nie traktuj tego, jak porażki. Sprawdź, co możesz zrobić, by wypaść lepiej na kolejnej rozmowie. Może wystarczy przełamać stres i już będziesz zupełnie inaczej odbierany?

3. Nie musisz się zgadzać na wszystko

Jeśli rekruter chce, żebyś już na rozmowie podpisał jakąś umowę wstępną, list intencyjny, a znajdziesz w nim pewne nieścisłości, nie musisz się zgadzać. Jeśli cokolwiek, co zostanie Ci przedstawione w trakcie rozmowy o pracę, wzbudzi Twoje wątpliwości, nie bój się poruszyć tematu od razu. Dużo łatwiej jest wyjaśnić ewentualne nieporozumienia od razu, niż przyjąć propozycję, a za niedługo składać wypowiedzenie, gdy okaże się, że jednak nie wszystko jest w porządku lub nie pokrywa się z tym, co zostało Ci powiedziane w trakcie rekrutacji.

4. Dobre pierwsze wrażenie jest okej

Pierwsze wrażenie się liczy jak najbardziej. Jeśli na rozmowę o pracę przyjdziesz wczorajszy, w nieświeżych włosach i ubraniu, to rzeczywiście, zatrudnienie Cię może być problematyczne. Nawet mając rekrutację zdalną, lepiej nie pojawiaj się na niej w piżamie. Nie spóźniaj się (chyba że uprzedzisz o tym rekrutera lub wydarzy się coś nieprzewidzianego) i staraj się nie ukrywać stresu sztuczną pewnością siebie. Im bardziej autentyczny będziesz na pierwszej rozmowie, tym lepiej! Nie tylko doświadczenie zawodowe się liczy, gdy ważą się losy najlepszego kandydata na konkretne stanowisko. Nawet Twoje staże i wolontariaty mogą wiele powiedzieć o przydatnych cechach, które przydadzą się na konkretnym stanowisku.

Projektant/Programista React Native

Praca zdalna
Aplikuj

Solution Engineer (m/w/d) Data Center Technologies 15000 - 25000 PLN

Ulm
Aplikuj

5. Zadawaj pytania o przyszłe stanowisko

Nawet jeśli masz dużą konkurencję i niekoniecznie dostaniesz tę pracę, na rozmowie możesz śmiało zadawać pytania rekruterowi o to, jak wygląda dzień z życia osoby zatrudnionej na tym stanowisku, jaka jest organizacja i kultura pracy, czy jest możliwość pracy zdalnej, jaka jest wysokość wynagrodzenia (o ile nie była podana w ogłoszeniu), jakie benefity firma oferuje na tym stanowisku i wszystkie inne pytania związane z przyszłą pracą. Masz prawo pytać, bo jesteś zainteresowany podjęciem pracy.

6. Zadawaj pytania o dalszy etap rekrutacji

O ile rekruter nie przedstawi Ci dalszego planu rekrutacji, możesz spytać, kiedy spodziewać się odpowiedzi, czy dostaniesz feedback, czy jeśli przejdziesz pomyślnie tę rozmowę, przed Tobą są jeszcze kolejne etapy? Dobre praktyki rekrutacyjne mówią, że trzeba przedstawić kandydatowi dalszą perspektywę rekrutacyjną, ale nie każdy rekruter tego przestrzega. Może tak być, że po rozmowie o pracę nie dostaniesz żadnej odpowiedzi. Wtedy wiesz, że to nie jest firma, w której chciałbyś podjąć zatrudnienie.

7. Przygotuj się przed rozmową

Przyjście nieprzygotowanym na rozmowę rekrutacyjną jest trochę jak strzelenie samobója na Mundialu – bo przecież zależy Ci na pracy i na tym, by się dobrze zaprezentować, prawda? Więc po co sabotujesz własną rozmowę? Jak możesz się przygotować? Znajdź w sieci informacje o firmie, do której aplikujesz. Poczytaj o tym, jakie ma opinie, co mówią o pracy w niej pracownicy. Poczytaj też trochę o tym, jak wygląda Twoje stanowisko w konkurencyjnych firmach, a także przećwicz sobie scenariusze rozmów rekrutacyjnych z bliską osobą, zanim pójdziesz na prawdziwą rozmowę o pracę. W ten sposób zmniejszysz trochę poziom stresu i oswoisz się z ewentualnymi pytaniami, które możesz usłyszeć w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej