Grasz na VR Ocullus? Oglądasz seriale na Apple TV? A może codziennie dłubiesz kampanie reklamowe w Facebook Ads Managerze? To praktyczne przykłady wykorzystania frameworka React Native. Używają go m.in. Facebook, Instagram, Wix, SoundCloud, siec marketów Walmart i Bloomberg. Kiedy powstał, do czego służy i jak będzie się rozwijać React Native? Dowiesz się, czytając dzisiejszy artykuł.
Punkty wymienione w artykule:
- Krótka historia React Native
- Jak zmienił się mobilny Facebook po przejściu na React Native?
- React Native a Flutter
- Czy warto się uczyć React Native w 2022?
Do czego używa się React Native poza Facebookiem?
Krótka historia React Native
Kiedy powstał React Native? W 2012 r. właściciel Facebooka powiedział, że największym błędem w historii serwisu społecznościowego, jest użycie w kodzie zbyt wiele HTML (w domyśle HTML 5), zbyt mało elementów natywnych. Po trzech latach ciężkiej pracy w 2015 r. Facebook już używał React Native, dzięki któremu udało się wyeliminować błędy związane z niestabilności aplikacji mobilnej Facebooka.
Co ciekawe, początkowo React Native miał tylko obsługiwać i wspierać aplikację na systemie iOS. Facebook wykorzystał React Native do opracowania własnej aplikacji Ads Manager, tworząc zarówno wersję na iOS, jak i na Androida. Obie wersje zostały stworzone przez ten sam zespół programistów.
Jak zmienił się mobilny Facebook po przejściu na React Native?
Przede wszystkim, znacznie zwiększyła się jego wydajność i feed ładuje się nawet dwa razy szybciej, niż w 2012 r. Facebook Ads był pierwszą aplikacją React Native na Androida i pierwszą wieloplatformową aplikacją całkowicie opartą na React Native. Duża część struktury biznesowej Facebook Ads została napisana wcześniej w Java Script, dlatego React Native wydawał się oczywistym wyborem dla rozwiązania związanego z różnicami w strefach czasowych, walutach, formatach reklamowych etc. Dzięki React Native aplikacja Facebook i FB Ads ma czytelny i prosty interfejs, działa błyskawicznie, niezależnie od operacji, jakie się w nich wykonuje.
Do czego używa się React Native poza Facebookiem?
React Native to platforma oprogramowania UI typu open source, stworzona przez Meta Platforms, Inc. Językiem tego frameworka jest Java Script. React Native jest obecnie popularnym wyborem dla wielu firm, które tworzą aplikacje na Androida i iOS, ponieważ RN umożliwia tworzenie aplikacji i dostarczanie ich jednocześnie dla obu platform. Wykorzystanie React Native w projektowaniu aplikacji mobilnych przyspiesza również proces ich rozwoju, ze względu na wykorzystanie wspólnej bazy kodu dla Androida oraz iOS do projektowania w pełni funkcjonalnych aplikacji.
React Native a Flutter
W przypadku projektowania dużych i ciężkich aplikacji Flutter sprawdza się dużo lepiej niż React Native. Te aplikacje, które rozwija się z plug-and-play dużo lepiej funkcjonują w środowisku React Native. Nauka RN będzie dużo łatwiejsza dla programistów, którzy znają Java Script w stopniu przynajmniej podstawowym. Rozwój React Native można śledzić w środowisku VR, dzięki firmie Ocullus, która używa go do swoich gier i aplikacji.
Czy warto się uczyć React Native w 2022?
React Native ma intuicyjną architekturę, szybki czas programowania i dobrą wydajność. Dzięki opcji wspólnej bazy kodu między platformami (iOS, Android, aplikacje webowe), można powiedzieć, że React Native jest obecnie najlepszym wyborem dla firm, które tworzą aplikacje wieloplatformowe i zdecydowanie warto znać RN, jeśli chcesz pracować jako developer, który projektuje aplikacje na Androida, iOS ze wspólną architekturą kodu również dla aplikacji webowych.