Web Developer zapewnia prawidłowe działanie witryn internetowych i aplikacji. Przed wyborem języka programowania, którego będziesz się uczyć, dobrze jest się zorientować gdzie i w jakim celu się go wykorzystuje, zanim zdecydujesz się na przebranżowienie w tym kierunku. Projektowanie stron www i aplikacji mobilnych jest ciekawe, ale wymagające. Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą Twojej kariery w IT sprawdź, kim jest Web Developer.
W artykule wymieniono następujące zagadnienia:
- Web Developer, czyli kto?
- Najpopularniejsze ścieżki kariery dla Web Developera
- Jakie języki programowania i umiejętności zna Web Developer?
- Czy wciąż na rynku IT jest popyt na Web Developerów?
Web Developer, czyli kto?
Osoba, która projektuje architekturę kodu i cały design strony internetowej to Web Developer. Choć jego pracy nie widać, bo użytkownicy mają przed oczami finalny efekt jego pracy – gotowa aplikacja i strona www, to jednak bez Web Developera Internet by nie istniał. Oczywiście nad projektowaniem stron i aplikacji pracuje cały zespół programistów, UX designerów i testerów, chociaż czasem się zdarza, że za wszystko jest odpowiedzialna jedna osoba – najczęściej w małych firmach, które nie mają funduszy na zatrudnienie większej ilości specjalistów.
Najpopularniejsze ścieżki kariery dla Web Developera
Do najpopularniejszych ścieżek kariery w web developmencie należą:
- Frontend Developer – który zajmuje się projektowaniem graficznego interfejsu użytkownika na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej;
- Backend Developer – który zajmuje się tworzeniem architektury kodu, bezpieczeństwa, funkcjonalności technicznej strony lub aplikacji, czyli wszystkiego, czego nie widać gołym okiem;
- Fullstack Developer – który posiada całe spektrum wiedzy i umiejętności związanych z Frontendem i Backendem, a także obsługą serwerów, bazami danych, czasem też odpowiada w projekcie za kontakt z klientem.
Jakie języki programowania i umiejętności zna Web Developer?
Przede wszystkim jako podstawa projektowania stron www niezbędna będzie zaawansowana znajomość HTML i CSS. Jeśli mowa o tworzeniu architektury kodu, to na pewno priorytetowe będą dwa języki programowania: Java i Java Script. Dodatkowo Web Developerzy korzystają również z Pythona, C# oraz już coraz rzadziej z PHP. Z umiejętności miękkich, z których nie raz skorzystasz w pracy Web Developera, warto w sobie wyrobić analityczne myślenie, elastyczność, dobrą komunikację i odporność na sytuacje stresowe, które w pracy z klientem będą nie do uniknięcia.
Czy wciąż na rynku IT jest popyt na Web Developerów?
Zdecydowanie. Na pewno mamy obecnie do czynienia z pewnego rodzaju załamaniem wysycenia rynku IT i niektóre zachodnie firmy zaczęły masowo zwalniać swoich pracowników, w tym programistów. Jest to spowodowane kryzysem gospodarczym związanym z wojną w Ukrainie i rosnącą inflacją. Z całą pewnością można też powiedzieć, że ta fala w końcu uderzy także i w polskie firmy IT, ale nie oznacza to, że popyt na Web Developerów się skończył.
Rynek IT jest chłonny i nawet jeśli tymczasowo się nasycił, wciąż brakuje kompetentnych specjalistów, których umiejętności są na naprawdę wysokim poziomie. Nawet jeśli kryzys ekonomiczny nie ominie branży IT, wciąż warto postawić na naukę programowania.