Blog IT, Blog Marketing

Web Developer. Kim jest i czym się zajmuje?

Web Developer. Kim jest i czym się zajmuje?

Joanna Wasiak , 23.11.2022 r.

Web Developer zapewnia prawidłowe działanie witryn internetowych i aplikacji. Przed wyborem języka programowania, którego będziesz się uczyć, dobrze jest się zorientować gdzie i w jakim celu się go wykorzystuje, zanim zdecydujesz się na przebranżowienie w tym kierunku. Projektowanie stron www i aplikacji mobilnych jest ciekawe, ale wymagające. Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą Twojej kariery w IT sprawdź, kim jest Web Developer.

W artykule wymieniono następujące zagadnienia:

  • Web Developer, czyli kto?
  • Najpopularniejsze ścieżki kariery dla Web Developera
  • Jakie języki programowania i umiejętności zna Web Developer?
  • Czy wciąż na rynku IT jest popyt na Web Developerów?

Web Developer, czyli kto?

Osoba, która projektuje architekturę kodu i cały design strony internetowej to Web Developer. Choć jego pracy nie widać, bo użytkownicy mają przed oczami finalny efekt jego pracy – gotowa aplikacja i strona www, to jednak bez Web Developera Internet by nie istniał. Oczywiście nad projektowaniem stron i aplikacji pracuje cały zespół programistów, UX designerów i testerów, chociaż czasem się zdarza, że za wszystko jest odpowiedzialna jedna osoba – najczęściej w małych firmach, które nie mają funduszy na zatrudnienie większej ilości specjalistów.

Najpopularniejsze ścieżki kariery dla Web Developera

Do najpopularniejszych ścieżek kariery w web developmencie należą:

  • Frontend Developer – który zajmuje się projektowaniem graficznego interfejsu użytkownika na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej;
  • Backend Developer – który zajmuje się tworzeniem architektury kodu, bezpieczeństwa, funkcjonalności technicznej strony lub aplikacji, czyli wszystkiego, czego nie widać gołym okiem;
  • Fullstack Developer – który posiada całe spektrum wiedzy i umiejętności związanych z Frontendem i Backendem, a także obsługą serwerów, bazami danych, czasem też odpowiada w projekcie za kontakt z klientem.

Jakie języki programowania i umiejętności zna Web Developer?

Przede wszystkim jako podstawa projektowania stron www niezbędna będzie zaawansowana znajomość HTML i CSS. Jeśli mowa o tworzeniu architektury kodu, to na pewno priorytetowe będą dwa języki programowania: Java i Java Script. Dodatkowo Web Developerzy korzystają również z Pythona, C# oraz już coraz rzadziej z PHP. Z umiejętności miękkich, z których nie raz skorzystasz w pracy Web Developera, warto w sobie wyrobić analityczne myślenie, elastyczność, dobrą komunikację i odporność na sytuacje stresowe, które w pracy z klientem będą nie do uniknięcia.

Czy wciąż na rynku IT jest popyt na Web Developerów?

Zdecydowanie. Na pewno mamy obecnie do czynienia z pewnego rodzaju załamaniem wysycenia rynku IT i niektóre zachodnie firmy zaczęły masowo zwalniać swoich pracowników, w tym programistów. Jest to spowodowane kryzysem gospodarczym związanym z wojną w Ukrainie i rosnącą inflacją. Z całą pewnością można też powiedzieć, że ta fala w końcu uderzy także i w polskie firmy IT, ale nie oznacza to, że popyt na Web Developerów się skończył.

Rynek IT jest chłonny i nawet jeśli tymczasowo się nasycił, wciąż brakuje kompetentnych specjalistów, których umiejętności są na naprawdę wysokim poziomie. Nawet jeśli kryzys ekonomiczny nie ominie branży IT, wciąż warto postawić na naukę programowania.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej