Blog IT, Blog Marketing

6 pytań, które warto zadać rekruterowi i kandydatowi

6 pytań, które warto zadać rekruterowi i kandydatowi

Joanna Wasiak , 28.11.2022 r.

Rozmowa kwalifikacyjna służy nie tylko przetestowaniu przyszłego potencjalnego pracownika, ale jest też po to, by kandydat mógł dowiedzieć się czegoś więcej o firmie, w której chce pracować. Nie powinna ograniczać się jedynie do pytań związanych z zawodem, doświadczeniem. Jakie pytania warto zadać rekruterowi oraz jakie pytania rekruter powinien zadać kandydatowi na rozmowie o pracę? Możesz się zdziwić, ale nie wszyscy je znają, a to właśnie te konkretne pytania mogą przesądzić o pomyślnym zakończeniu rekrutacji.

W artykule wymieniono:

  1. Jakie będą moje obowiązki na tym stanowisku?
  2. Jakie są kierunki rozwoju na tym stanowisku?
  3. Jak wygląda podział obowiązków i struktura firmy?
  4. Jak wygląda dalszy etap rekrutacji po rozmowie o pracę?
  5. Czy w grę wchodzi praca zdalna?
  6. Czy powinienem wiedzieć więcej o pracy w Państwa organizacji?

1. Jakie będą moje obowiązki na tym stanowisku?

To pytanie ma więcej sensu, niż myślisz. Wszyscy wiemy, jak pisze się oferty pracy. Kopiuj wklej, standardowe wymagania, jakieś ewentualnie dodatkowe wymagania i zamieszczenie portalach. Wbrew pozorom, nie zawsze w ofercie wymienione są wszystkie możliwe obowiązki osoby pracującej na konkretnym stanowisku. Zdarza się, że coś umknie lub pracodawca celowo nie wymienił jakichś obowiązków w ogłoszeniu. Warto się upewnić, że wszystko jest zgodne z ustaleniami z oferty pracy. To też dobre pytanie sprawdzające uczciwość rekrutera, bo już jego pierwsza reakcja może zdradzić, że coś jest nie w porządku z uczciwością właśnie.

2. Jakie są kierunki rozwoju na tym stanowisku?

O to zawsze warto spytać, nim przyjmie się ofertę pracy. Nawet jeśli nie zostaniesz wybrany, będziesz wiedział, czy chcesz aplikować ponownie na zbliżone stanowisko i to jest Twoja wymarzona ścieżka kariery. Może się okazać, że w innej firmie podobne stanowisko będzie miało inną perspektywę rozwojową, dlatego śmiało spytaj rekrutera podczas rozmowy, jakie są perspektywy rozwoju zawodowego na stanowisku, na które aplikujesz. I znów, jeśli rekruter nie będzie potrafił odpowiedzieć na Twoje pytanie, może to oznaczać, ze w tej organizacji nie ma wielu możliwości dalszego rozwoju dla Ciebie.

3. Jak wygląda podział obowiązków i struktura firmy?

Jeśli ubiegasz się o pracę w dużej korporacji, to pytanie może Ci się przydać, zwłaszcza jeżeli aplikujesz na stanowisko juniora. To właśnie tam najczęściej struktura zarządzania wygląda inaczej niż w przypadku rodzinnej niewielkiej firmy. Warto wiedzieć, kto będzie Twoim bezpośrednim szefem, do kogo będziesz raportował błędy, a do kogo będziesz uderzać, gdy będziesz mieć problem z odnalezieniem się w pracy zespołowej. Wbrew pozorom, to nie musi być Twój bezpośredni team lider. Obowiązki są dzielone różnie, w zależności od struktury danej organizacji.

4. Jak wygląda dalszy etap rekrutacji po rozmowie o pracę?

Jeżeli nie było to powiedziane bezpośrednio przez rekrutera na początku rozmowy, możesz dopytać o to, jak będzie wyglądać dalszy etap, w domyśle – jak długo będziesz musiał czekać na decyzję o ewentualnym zatrudnieniu, czy dostaniesz feedback nawet w przypadku negatywnej decyzji oraz, czy to jest już ostatni etap rozmów, czy czeka Cię jeszcze spotkanie z liderem zespołu, do którego aplikujesz.

5. Czy w grę wchodzi praca zdalna?

Jeśli w ofercie pracy jest to niejasne, warto spytać, czy taki model świadczenia usług jest akceptowany w firmie, do której aplikujesz. Wbrew temu, do czego przyzwyczaiła nas pandemia, jeszcze w wielu firmach funkcjonuje model hybrydowy lub stacjonarny. Często też w firmach IT są elastyczne godziny pracy i można wyskoczyć w ciągu dnia do lekarza czy po dziecko do przedszkola.

6. Czy powinienem wiedzieć więcej o pracy w Państwa organizacji?

To pytanie, które możesz zadać, jeśli nie czujesz, że w trakcie rozmowy uzyskałeś wszystkie informacje o kulturze pracy, obowiązkach na danym stanowisku. Być może rekruter o czymś nie powiedział, co jest istotne dla procesu rekrutacyjnego. Być może nie ma takich rzeczy, ale zadaj je w sytuacji, w której czujesz niedosyt. Aplikując o pracę, raczej nie chcesz jej zmieniać po pierwszym dniu i zależy Ci na tym, by czuć się dobrze w firmie oraz jak najlepiej wykonywać codzienne obowiązki. Jeżeli czujesz, że ze strony rekrutera zabrakło ważnych informacji, które mogą być dla Ciebie istotne, zadaj to pytanie na koniec rozmowy.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej