Blog IT, Blog Marketing

Jak się przygotować do odpowiedzi na pytanie jaka jest Twoja największa wada lub słabość?

Jak się przygotować do odpowiedzi na pytanie jaka jest Twoja największa wada lub słabość?

Joanna Wasiak , 01.12.2022 r.

Rozmowy o pracę są stresujące. Nie dość, że szukanie pracy bywa żmudnym procesem, to po kolejnej odmowie często brakuje motywacji do udziału w dalszych rozmowach kwalifikacyjnych. Jakby tego było mało, rekruterzy lubią zadawać to pytanie i sprawdzać reakcję kandydata. Jak się przygotować do odpowiedzi na pytanie: jaka jest Twoja największa słabość?

Przygotuj sobie plan na rozmowę o pracę

To nie jest takie trudne! Bazując na poprzednim doświadczeniu, zrób sobie listę najczęściej powtarzanych pytań i przygotuj swoje odpowiedzi. Dzięki temu nie tylko poczujesz się pewniej w trakcie rozmowy z rekruterem, ale przede wszystkim, nie wyprowadzi Cię z równowagi pytanie o Twoje wady/słabości.

Zmień wadę w zaletę

Jeśli obawiasz się, że Twoje wady sprawią, że nie dostaniesz pracy na stanowisku, na które aplikujesz, nic bardziej mylnego! Możesz zmienić wadę w zaletę! W jaki sposób? Jeśli Twoją wadą jest spóźnialstwo, możesz powiedzieć, że przychodzisz do pracy ostatni, ale wychodzisz ostatni też. Jeżeli dużo prokrastynujesz, możesz powiedzieć, że starasz się wykorzystać czas prokrastynacji, by wymyślić kreatywne i szybsze rozwiązanie problemu. Pamiętaj, nie chodzi o kłamstwo, ale o świadomość swoich ograniczeń.

Przyznaj się do świadomości własnych ograniczeń

Pytanie o wadę i słabość nie ma na celu ośmieszenia przyszłego pracownika, a raczej zbadanie jego świadomości i subiektywnej samooceny. Jeśli na rozmowie pojawi się osoba, która będzie twardo bronić stanowiska, że jest pozbawiona wad, które mogą negatywnie wpłynąć na efekty pracy, nie powinna zostać zatrudniona z dwóch powodów: kłamie, bo każda osoba jakieś wady posiada oraz dlatego, że takie zachowanie jest jedną z typowych czerwonych flag rekrutacyjnych, które mówią o tym, że taki pracownik nie potrafi być efektywny. Zamiast tego, potrafi dużo mówić o swoich rzekomych osiągnięciach.

Przyznanie się do świadomości swoich słabości to jednoznaczny sygnał dla rekrutera, że jesteś autentyczny i nie udajesz kogoś, kim nie jesteś. Najczęściej to pytanie zadaje się po to, by odsiać ewentualnych kombinatorów, sprawdzając ich reakcję.

Sama świadomość może nie wystarczyć

Świadomość swoich wad to jeden krok. Kolejnym jest szczera odpowiedź na pytanie, co z nimi robisz: czy pracujesz nad tym, by nie były czymś, co przeszkodzi Ci w wykonywaniu codziennych obowiązków, czy próbujesz wykorzystywać jakieś techniki, by zniwelować wpływ ograniczeń na Twoją wydajność? Jeśli rekruter usłyszy, że często zapominasz o terminach, a aplikujesz na stanowisko pracy, w której terminowość jest konieczna, opowiedz o tym, co zrobisz, by ją ograniczyć lub zmienić. Z perspektywy osoby rekrutującej ważna jest nie tylko sama świadomość, ale przede wszystkim sposoby radzenia sobie z problemami. Podobnym mechanizmem jest rozwiązywania problemów i słabości związanych z procesami firmowymi. Jeśli nie będziesz miał pomysłu na to, w jaki sposób zmienić własne ograniczenia, nie poradzisz sobie z wyzwaniami w pracy, a takich w IT jest zdecydowanie więcej,niż myślisz.

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu IT:

Szukasz pracownika IT?

Dostarczymy Ci najlepszych specjalistów z branży IT. Wyślij zapytanie

Wyrażam zgodę TeamQuest Sp. z o.o. na przetwarzanie moich danych osobowych w celu marketingu produktów i usług własnych TeamQuest, w tym na kontaktowanie się ze mną w formie połączenia telefonicznego lub środkami elektronicznymi.
Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest TeamQuest Sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie (00-814), ul. Miedziana 3a/21, zwana dalej „Administratorem".
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie przetwarzania przez nas Twoich danych, skontaktuj się z naszym Inspektorem Ochrony Danych (IOD). Do Twojej dyspozycji jest pod adresem e-mail: office@teamquest.pl.
W jakim celu i na jakiej podstawie będziemy wykorzystywać Twoje dane? Dowiedz się więcej