Pięć kroków do zdobycia pracy za granicą08 lipca 2016

Przygotuj się do pracy za granicą

Państwa Europy Zachodniej, USA a może Azja lub Australia? Współczesny rynek pracy nie zna w zasadzie ograniczeń. Specjaliści od IT mogą znaleźć pracę w każdym zakątku świata. Wystarczą odpowiednie kwalifikacje, odwaga i znajomość co najmniej języka angielskiego. Warto również zastosować się do 5 kroków, które opisałem poniżej. Może nie są tak ważne, jak posiadane przez Ciebie kwalifikacje, jednak dobrze jest zwiększyć swoje szanse na prac marzeń.

Zrozum konteks kulturowy

Co kraj to obyczaj. To przysłowie doskonale pasuje do tematu poszukiwania pracy za granicą. Przed rozpoczęciem szukania zatrudnienia, warto zdobyć informacje na temat interesującego nas kraju. Przede wszystkim należy dowiedzieć się na temat, możliwości zdobycia pracy przez obcokrajowców, ewentualnych ograniczeń pobytu. Dobrze jest również znać kulturę danego kraju, jego otwartość na pracowników z zewnątrz. Aktualne oferty pracy, ich przeglądanie to dobra metoda, aby dowiedzieć się na temat konieczności znajomości języka rodzimego w danym państwie, być może wystarczy tylko język angielski?

Zbadaj lokalny rynek pracy Zbadaj lokalny rynek pracy

Jeżeli jesteś informatykiem, to spróbuj wyszukać oferty pracy IT. W ten sposób dowiesz się o potencjale lokalnego rynku pracy. Sprawdź, jakie firmy informatyczne działają w danym miejscu. Przeglądanie lokalnych ofert pracy pozwala również sprawdzić, jakie kwalifikacje są pożądane. Może się bowiem okazać, że programista PHP musi umieć zupełnie coś innego w Polsce i co innego w Stanach Zjednoczonych.

Wyszukaj lokalnych rekuterów

Wykorzystaj międzynarodowe portale kariery, napisz wiadomości do rekruterów z firm informatycznych, z pytaniem o możliwość zdobycia zatrudnienia w ich organizacjach. Jeżeli nawet nie będą mieli dla Ciebie miejsca pracy, to być może dowiesz się na co kłaść nacisk przy szukaniu pracy w ramach danego rynku pracy. Sprawdź, czy możliwy jest leasing IT, to dobry wstęp do rozpoczęcia kariery w danym kraju.

Może zainteresuje Ciebie również oferta pracy:

Twórz sieci kontaktów

Nawiązuj kontakty na portalach kariery z rekruterami z branży IT. Pytaj się, czy nie mają otwartych projektów rekrutacyjnych na stanowiska Ciebie interesujące. Bierz udział w dyskusjach na forach, sprawdzaj „walle” rekruterów na wspomnianych wcześniej portalach. Nie jest to proste, ale może przynieść duże korzyści.

Przygotuj siebie do pracy za granicą

Jeżeli otrzymasz ofertę pracy za granicą, znajdziesz miejsce do zamieszkania etc. Przygotuj samego siebie do pobytu w obcym kraju. Z reguły jest to inna kultura, inne podejście do pracy, czy wykonywanych obowiązków. Warto zapoznać się z zasadami, jakie panują w danym kraju, w ten sposób będzie nam łatwiej funkcjonować i dostosować się do warunków jakie panują w danej firmie.

Praca za granicą to duże wyzwanie, często wymagające poświęcenia. Niemniej jednak to wspaniałe doświadczenie, nie tylko zawodowe, ale również życiowe. Warto spróbować swoich sił w pracy w innej kulturze, aby móc porównać różne systemy pracy, jak również sprawdzić samego siebie.

Prześlij nam swoje CV

Najnowsze oferty pracy:

Polecane wpisy na blogu:

Jak zamienić stres w sukces?
Jak powiedzieć szefowi „nie” i… zachować pracę
Jak być szczęśliwym w pracy?
Najczęstsze błędy popełniane przez rekruterów
Firma w social media – inwestycja, która się opłaca

Najnowsze komentarze

Igor Janicki
2017-05-25 22:22:28
White Bird
2017-05-24 19:54:14
Hubcio
2017-05-08 15:12:10
Uve
2017-04-24 21:58:14
Rollo
2017-04-14 19:50:55
muuu
2017-04-10 23:15:12
muuu
2017-04-10 23:06:08
muuu
2017-04-10 22:52:04
Uve
2017-04-06 13:31:03
Łukasz Kozioł
2017-04-02 07:18:35
Może zainteresuje Cię również:
1 Szukasz specjalistów IT?
Oddzwonimy do Ciebie!